Originální název: Muminpappans memoarer

Albatros (2016) 978-80-00-04404-0 248
Albatros (2004) 80-00-01300-2 169
Albatros (1994) 80-00-00135-7 169
Albatros (1985) 169

Knížka Tatínek píše paměti je vlastně prvním velkým příběhů půvabné muminí rodinky a jejich neobyčejných přátel. Vyprávění o muminech se sice započalo už Cestou za tatínkem, ale sama autorka ji do své osmidílné série nezařazuje.
Tatínek malého muminka ve svých pamětech vzpomíná na bouřlivé mládí plné nádherných snů a velkých činů. Líčí, jak utekl z nalezince a neohroženě se vydal do světa a se svými kamarády Kryšánkem, Bedřiškem a Piplou podnikl dalekou a nebezpečnou plavbu na neznámý ostrov. Vypráví o setkání s podmořskou nestvůrou i o tom, jak se změnil jeho život, když za bouře zachránil budoucí muminkovu maminku a tak završil hrdinné skutky svého mládí. Tatínek se usadil v nádherném údolí, postavil pěkný dům a založil rod muminů, který pak žil s noblesou sobě vlastní svá podivuhodná dobrodružství.

Pro čtenáře od 8 let

Ronnie
  24. 9. 2016, 23:15
Jsou knížky, které jsem jako dítě nedokázala ocenit. Příběhy muminků se mi líbily ve filmové verzi, knížky se mi příliš nezamlouvaly.
Nyní se k nim vracím a mám pocit, že až nyní dokážu plně ocenit jejich vtip a kouzlo. :)

"Předevčírem měl (Dodo Eduard) hrachovou polévku. To znamená, že dnes je sobotní koupání," uvažoval Bedřišek. "Výborně! Pospěš si!"
"Jsou ti dodoni zlí?" zeptal jsem se opatrně, když jsme šli po břehu řeky.
"Ano," odpověděl Bedřišek. "Ale když někoho rozšlápnou, tak jenom omylem. Pak týden pláčou. Výlohy za pohřeb taky uhradí."
si-mo-on
  14. 7. 2014, 0:43
Magický pohádkový příběh doslova napěchovaný zajímavými nápady. Ve skutečnosti je ale tento "prequel" jen zahřívacím kolem na další příběhy série o mumincích.:-)