Originální název: Sieben Jahre in Tibet

Academia - 2010
ISBN: 978-80-2001-866-3

Academia (2010) 978-80-2001-866-3 304
Ivo Železný (1998) 80-240-0297-3 293
Nezjištěno / Jiné (1994) 80-967045-1-6 247 Vydavatelstvo Motýľ; Vyšlo pod názvem Útěk do Tibetu
Olympia (1970) 375

Kniha je bezprostředním svědectví Heinricha Harrera (narozen roku 1912) o letech strávených v Tibetu. V roce 1939 byl členem horolezecké expedice na Nangá Parbat a krátce po vypuknutí druhé světové války byl internován v britském zajateckém táboře poblíž Karáčí, z něhož se mu podařilo uprchnout. Dlouhé měsíce putoval o hladu ledovými pustinami, až po mnoha dobrodružstvích dorazil do Lhasy. Tím se mu splnil celoživotní sen, ocitl se v Tibetu, tajemném horském státu v klínu Himaláje. Postupně se dokázal naučit žít v zemi ovládané zvláštní symbiózou církevní a světské moci a proniknout do složitého filosoficko-teologického systému, v němž si kláštery, hlavní centra moci, uchovávaly vliv na soukromý i veřejný život. Jeho působení ve Lhase bylo pro samotnou zemi velkým přínosem: zvelebil a rozšířil potálské zahrady, zavedl ve Lhase elektřinu, postavil přehradu a hlavně seznamoval mladého dalajlamu, jehož přítelem a rádcem se stal, se západním světem. V roce 1983 se do Lhasy znovu navrátil. (Založil/a: Janiska)

Heinrich Harrer Heinrich Harrer
*06.07.1912 - †07.01.2006

Ariko
  20. 11. 2014, 17:35
Pěkná kniha o tom, jak nový styl myšlení dokáže zamotat hlavu natoli, že když se vymotáte zjistíte, že jste mnohem lepší a klidnější člověk. Plyne jako voda
prkali
  2. 2. 2013, 20:34
A jak se tak už druhým rokem chystám na Musaši (do které se mi chcenechce - je tak obrovská! - nevypadá na tisíc - ale spíš na dva tisíce stran - uááá!), napadlo mě, že ještě ne, že si ještě znovu přečtu 7 let v Tibetu. Krásnou knihu mj. o velkém přerodu jednoho celkem zmetka na dobrého člověka, ke které mě přivedl stejnojmenný taky výborný film. Kniha je - jak už tradičně (kromě jedné vyjímky, která mě ohromně překvapila - Květ pouště - tam je film lepší, kniha sice nabízí něco málo navíc, ale je taková řídká, jednoduchá) ještě lepší než film.
"Kjirong znamená doslova Osada blaženosti. A opravdu si tento název zaslouží. Nikdy po něm nepřestnu toužit. Kdybych si mohl vybrat, kde bych chtěl strávit podzim svého života, zvolil bych Kjirong. Postavil bych si tu dům z červeného cedrového dřeva a svedl bych jeden z tisíců potoků řítících se z hor do své zahrady. V sadu by mi zrály snad všechny plody světa... Kjirong leží sice ve výšce 2770 metrů, ale téměř na 28. stupni zeměpisné šířky."
ribička
  4. 9. 2010, 15:33
Určitě stojí za to si tuto knihu přečíst, zvláště jestli vás film oslovil. Jako v každé knize je toho oproti filmu víc, ale pořizovat do knihovny si ji nebudu. Prostě jsem si z toho nesedla na zadek.
Veronika
  22. 2. 2014, 19:45
Aj ja som najskôr videla film, ktorý ma inšpiroval k prečítaniu knihy. Klasicky, kniha je omnoho hĺbavejšia, "živšia", aj surovejšia. Hlavne realistickejšia než film :). Určite stojí za prečítanie.
moonchild
  21. 9. 2013, 13:53
První jsem viděla film a pak jsem se vrhla na knihu.Tibet je má zaslíbená země.jeho svátost Dalajlámu taky odivuju.
spirlice
  13. 9. 2013, 20:43
Příběh dobrodružné cesty rakouského horolezce Heinricha Harrera, který se svým přítelem Petrem Aufschneiterem chtěl dobýt vrchol jednoho z nejvyšších štítu Himalájí - Nanga Parbatu. Po útěku ze zajateckého tábora prošel celými Himalájemi až do tajemného světa Tibetu, kde se stal učitelem mladého Dalajlámy. Mezi těmito dvěma lidmi z úplně odlišných světů se rozvinulo přátelství, které jim přineslo moudrost a pro Harrera znamenalo i hluboký vnitřní přerod.
jvaclavik
  8. 8. 2016, 9:59
Knížka, která se čte od začátku úplně sama. Popisuje tolik zajímavých postřehů a příběhů, že to člověku přijde skoro neuvěřitelné. Čtenář se z knihy dozví opravdu mnoho o původní Tibetské kultuře, zvycích, tamních lidech a Dalajlamovi.
maddean
  18. 1. 2011, 19:05
Stejně jako předešlé komenty...první film potom kniha,ale rozhodně to stálo za to a absolutně nelituju. Ve své skromné knihovny jsem ji zařadila, ale jenom proto, že ji vyřazovali v knihovně a já vím, že si ji určitě ještě jednou přečtu.
Janiska
  19. 5. 2010, 20:01
Moc krásná kniha. Přečetla jsem si ji až po shlédnutí populárního filmu s Bradem Pittem a zjistila jsem, jak je kniha o mnoho realističtější a syrovější, než film. Určitě stojí za to, si ji přečíst.
Bedna18
  27. 6. 2013, 22:43
Osobně jsem první četl knihu a až posléze zhlédl film a můžu říct že (tak jak to ve většině případů bývá) kniha je o mnoho lepší. Možná i díky tomu jsem poté od filmu očekával o něco víc.
bersek
  21. 11. 2012, 22:57
Dobře napsaná kniha. Jak už to tak bývá zfilmovat se dá pouze část knihy, proto by si ji měl přečist každý koho láká dovědět se o Tibetu něco vic. O tom jak utikaly před "tibetskými cikány", zvláštni zvyky tibetanů nebo o tom co vše může být v Dalajlamově paláci.