Romanesque churches - Cultural Heritage of Slovakia

Profil knihy je v jiném jazyce

Romanesque churches - Cultural Heritage of Slovakia

Dajama - 2010
ISBN: 978-80-89226-79-5

Dajama (2010) 978-80-89226-79-5 128

Románskym kostolom patrí právom dôležité miesto v kultúrnom dedičstve našej krajiny, a aj preto je potrebné tieto architektonické výtvory chrániť, kultivovať a v súčasnosti najmä rekonštruovať a udržiavať. Napriek tomu, že budovanie kostolov ako kresťanských kultových stavieb slúžiacich na verejné bohoslužby na Slovensku sa v porovnaní s južnou Európou oneskorilo, zachovalo sa u nás množstvo sakrálnych pamiatok predrománskeho a románskeho obdobia. Hoci niektoré archeologické výskumy naznačujú, že tradícia sakrálneho staviteľstva je o niečo staršia, prvé kostoly sa na území dnešného Slovenska začali s najväčšou pravdepodobnosťou stavať až v 9. storočí v čase existencie Veľkomoravskej ríše. Okrem predstavenia veľkomoravských kostolov sú v publikácii prezentované ďalšie predrománske a románske stavby, v ktorých sme sa okrem známych bazilík zamerali aj na propagáciu menších a menej známych kostolíkov. Zoskupili sme ich do jednotlivých geograficko-historických celkov. Publikácia sa snaží byť tak trochu sprievodcom po románskych kostoloch a jej cieľom je poskytnúť čitateľovi komplexnú predstavu o sakrálnej pamiatke ešte skôr, ako ju navštívi. Úvod ku každej románskej stavbe začína opisom polohy a pokračuje históriou, súčasnosťou a zaujímavosťami, ktoré sa viažu k jeho výstavbe či výzdobe. Nechýbajú samozrejme mapky a súčasné fotografie exteriérov a interiérov.

Vychádza v anglickom jazyku.