Originální název: Mockingbird

ISBN: 978-80-7193-261-1

Laser-books (2008) 978-80-7193-261-1 320
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1986) 25-075-86 282

New York, 25. století.
Lidstvo dosáhlo míru a absolutní svobody, ale ztratilo vládu nad vším, společnost je pomocí drog a duševní manipulace ovládána roboty, je degenerovaná, chybí jí touha po lásce, vědění, a odpovědnost. Lidé mají na starost jen pár věcí - vnitřní duševní rozvoj, sex, porno a drogy, jsou otupělé stádo ovládané vlastním výtvorem, nikdo neumí číst, nikdo nechce přemýšlet. Ne proto, že by lidé byli pod nějakým útlakem. Prostě se jim nechce. Pro život jsou nejdůležitější dvě základní poučky:“Se sexem se nepárat!“ a „Nevíš si rady, pusť to z hlavy!“.
Z područí všeřídících počítačů se snaží vymanit dvě ústřední postavy – profesor Bentley a jeho družka Mary Lou, jejich protihráčem je robot 9. a současně i poslední generace. Na jejich osudech Tevis předkládá pochmurnou vizi budoucí společnosti a současně varuje před možným zneužitím vědy a techniky, současně ale tato kniha nepostrádá víru v člověka a jeho rozum a naději, že lidstvo odolá nesmyslné touze po sebezničení. (Založil/a: nightlybird)

Walter Tevis Walter Tevis
*28.02.1928 - †08.08.1984

vladislaus
  2. 10. 2012, 17:07
U většiny starších scifi ( tato byla napsána tuším 1980 ) autor neodhadne vědeckotechnologický vývoj. I u této knihy autorova vize budoucnosti myslím nehrozí, protože vývoj androidů je ve slepé uličce. Příběh knihy je ale vystavěn pěkně a čtivě.
zoro2
  30. 7. 2016, 22:54
Vynikající záležitost. Kniha ukazuje, kam by se lidstvo jednou mohlo posunout, díky pohodlí, lenosti, krátkozrakosti a sebestřednosti. Tady není co řešit, jasnej plnej knedlík.
HELLBOY-DB
  30. 6. 2016, 22:29
Nebudu tvrdit, že je to jedna z těch nejlepších knih jakou jsem četl, ale protože je uvnitř ukrytý hodně chytlavý příběh, který mě dokázal oslovit svým nápadem, tak jsem ochoten přehlédnout i nějaký ten malý nedostatek. Děj, který přichází s další variantou, jak by mohla vypadat budoucnost lidstva a která by klidně mohla i nastat, se nese na takové pohodové vlně a co tedy táhne děj kupředu, to je objevování tohoto světa přes hlavní postavu. Za tuto vydařenou vizi budoucnosti by pak bylo škoda neudělit ===100%.
nana
  25. 10. 2013, 11:24
trochu se divím, že tuto knihu ještě nikdo nezfilmoval (nebo zfilmoval?). myslím, že by to mohl být skvělý film, kdyby se správně udělal. kniha má příběh, který je mi blízký, líbí se mi a dojímá mě, kompozice je skvělá, ale ve stylu psaní se mi něco nezdá, něco mi tam chybí.. prostě mě to nechytá za srdce, škoda.
RedDuck
  7. 3. 2013, 10:41
Zpěv drozda patří mezi ty knihy které nejen otevírají nový svět, ale nutí i k přemýšlení nad tím naším.
Ryan
  1. 3. 2014, 11:37
Socha Soukromí v New Yorku. Neptej se a pusť to z hlavy. Výuka čtení je zločin. Se souložením je třeba se moc nepárat. Jestli Walter Tevis odhadl vývoj z hlediska vědeckotechnického je mi jedno, z hlediska společenského má ale jeho dílo spoustu tref do černýho. Ani se nedivím, že tu knihu u nás vydali ještě za komančů, protože Tevisova kritika se jim ideologicky docela hodila, ačkoli bych rozhodně netvrdil, že je Zpěv drozda nějaké socialistické dílo, to určitě ne. Deníkové vyprávění se mi docela líbilo. Škoda, že tu knihu nikdy nezfilmovali, na plátně by tenhle příběh mohl vypadat zajímavě.
mumin
  9. 4. 2016, 20:39
Když jsem před několika lety četl poprvé Zpěv drozda, tak mě příliš nezaujal. Nechápu proč. Tevis napsal velmi dobrou knihu.
Lidstvo završilo překotný technologický pokrok fenomenálním úspěchem. Stvořilo dokonalého, nesmrtelného a od člověka téměř nerozeznatelného robota 9. generace, který o několik století později přivede své stvořitele na pokraj katastrofy.
Tevis zasadil děj románu do New Yorku a na východní pobřeží USA v 25. stol. Obyvatelstvo vymírá, lidé ztratili schopnost číst a pasivně přijímají civilizační úpadek. Dětem (které už se několik desítek let nerodí) byly v internátních školách vštěpovány zásady Individualismu a Soukromí, zákony zapovídají rodinný život i veřejné projevování emocí. Užívání drog je běžnou součástí života. Výroba, zásobování a dohled nad veřejným pořádkem zajišťují automatické mechanismy, které mají tendenci k selhávání, ale nikdo je už nedokáže opravovat.
Tevis kriticky nahlíží na současnost (tj. přelom 70. a 80. let 20. stol) a s nostalgií vzpomíná na „starou dobrou“ Ameriku (v tom se velmi podobá o generaci staršímu Cliffordu D. Simakovi). Odmítá přílišnou důvěru v technologie, sobecký individualismus a bezduchou zábavu. Naopak by chtěl žít ve světě, ve kterém jsou preferovány hodnoty jako je rodinný život, přátelství, solidarita nebo sepjetí s přírodou (k víře v Boha zaujímá nejednoznačný postoj). Zvláštní důraz klade na vzdělání, které je zdrojem nejen bohatšího života, ale i nezbytným předpokladem fungující společnosti. Autor ale neztrácí naději a věří, že lidstvo - podobně jako hlavní hrdinové Paul a Mary Lou - najde opět správnou cestu.
Tevis předkládá přesvědčivou a vnitřně konzistentní vizi budoucnosti (i když nijak výrazně originální), smysluplný děj a plusové body u mě získává i za přátelství Bentleyho a kotěte Biff. 4,5/5
Hejhula
  4. 6. 2013, 15:46
Jeden z mých oblíbených, ne-li vůbec nejmilejší sci-fi román. Nádherný plnokrevný příběh lidskosti, který mne vždycky znovu dojme. Inteligentní kniha, kdy není důležité, který rok se zrovna píše, protože záleží na tom zůstat lidmi se vším, co k tomu patří...Láskou, dětmi, knihou i s technickou vymožeností. Jak prozíravé, když zjistíte, že rok narození Waltera Tevise je 1928, klobouk dolů, pane... Naštěstí se této novely nechopili filmaři, protože příběh může zůstat pouze v mé hlavě a nikdo nevytvoří paskvil podobný Dnu Trifidů (mimochodem kniha je vynikající)
jorick
  27. 4. 2011, 10:08
tato kniha je knohou mého srdce a čtu ji opakovaně a vracím se k ní znovu a znovu nebo aspoň k některým jejím částem. Nejde jen o sugestivní obraz světa v "úpadku" (a není těžké najít jeho příznaky kolem sebe i dnes). To, co mě k ní vrací je naděje, která celým příběhem prolíná. Naděje bez smítka naivního optimismu. Z hlediska sociálně psychologického geniální dílo: popis možnosti emoční rehabilitace a resocialisace s pomocí knih a němých filmů. Až ke skutečným mezilidským vztahům a zodpovědnosti.
Iliena
  14. 8. 2012, 12:09
Jednoznačně nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Dostala jsem se k ní prakticky omylem zhruba v 15ti letech, v tu dobu mě velice zasáhla a ovlivnila. Do dnes jsem se k ní vrátila minimálně 5x a věřím, že to nebylo naposledy. Pokaždé mám pocit, že v ní nacházím něco co jsem "přehlédla". Nemá cenu rozebírat o čem je a čem není. Dokud si ji člověk nepřečte, nepochopí :-)
aelizabeth
  10. 4. 2011, 20:27
chápu Azraela../ i s tím číslem:-)/
ja ji taky ...:-)
ale nemůžu ji najít..:-)
Nedokázala bych popsat o čem je, přestože to cítím od chvíle, co jsme ji poprvé přečetla.
Žiju v té době...
Azrael515
  28. 1. 2011, 3:01
Túto knihu miljem natoľko že som ju ..a niesom na to pyšný ukradol resp. nikdy nevrátil strýkovi. ... Ak toto budeš niekedy čítať ..prepáč :P
Pri čítaní som mal celý čas pocit ... áno presne tuna budeme za pať storočí. A ta naturalistická druhá časť .....
nightlybird
  20. 5. 2010, 1:45
Nedoceněná kniha u nás málo známého spisovatele, oficiálně antiutopická scifi z budoucnosti, podle mne však spíš psychologicko - filozofický román s poselstvím, nutící člověka přemýšlet o světě a lidech okolo sebe (a nevíte proč jsem si teď vzpomněl na fejsbůk).
Kniha Zpěv drozda se dá obtížně vměstnat do konkrétní krabičky je trochu jako Růže pro Algernon, trochu jako 451 stupňů Fahrenheita, trochu jako 1984, abych vám ji alespoň trochu přiblížil. Rozhodně ale stojí za přečtení. A ne jen jednou!