Čachtická paní

Čachtická paní Originální název: Čachtická paní

XYZ - 2006
ISBN: 978-80-87021-31-2

XYZ (2006) 978-80-87021-31-2 304

V rozbouřené fantazii přerostl příběh Alžběty Báthoryové postupem věků ve středověký horor. Pravda, vyvěrající z hlubin minulosti díky dochovaným archivním pramenům, je však prostá. Obnažuje kořeny zla a ukazuje, kam až může vést beztrestné zneužívání moci. Je nemilosrdnou obžalobou tehdejších poměrů. Čachtické (a na ně navazující sárvárské, keresztúrské, bytčanské ad.) události z let l575 - l6l4 vzbudily nemalou pozornost historiků i beletristů. V různých verzích se objevovaly na stránkách odborných i populárních děl v mnoha evropských zemích. Zpracovány seriózně, střízlivě, ale i s nádechem romantismu a senzačnosti. Kniha je napínavou a velmi čtivou historickou rekonstrukcí dramatických událostí, které se odehrály v Uhrách na přelomu l6. a l7. století v souvislosti se zločiny hraběnky Alžběty Báthoryové. (Založil/a: Janiska)

jehlaspichlas
  7. 4. 2012, 18:57
Nutno dodat, že o Čachtické paní se zmiňuje i Ján Čajan, slovensko-srbský prozaik
v románu V cele královny, byl napsán kolem roku 1968.
pove
  7. 4. 2012, 18:04
Pokud porovnám s nižňanského Čachtickou paní, tak tuto knihu hodnotím jako lépe zpracovanou (více se věnuje popisu celých rodů a míst). Co do popisu krutosti a zvrácenosti Bátoryčky si nezadá, na tom není co zjemňovat. Doporučuji.
Janiska
  20. 5. 2010, 8:36
Podle mne kniha celkem dobře zpracována z hlediska faktů a historických reálií. Čtivá kniha, ale dojem mi zkazil konec, který se do knihy podle mého názoru moc nehodil.