Prstenec

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Laser-books - 2005
ISBN: 80-7193-201-9

Laser-books (2005) 80-7193-201-9 502

Čtvrtá kniha volného cyklu Xeelee.

Lidstvo překonalo okupaci Qaxů a chystá nové fascinující projekty, zaměřené do vzdálené budoucnosti.
Jedním z nich je vyslání Lieserl, umělé inteligence, pomocí červí díry do nitra Slunce.
Dalším je projekt VTJ lodi Velká severní, která je vyslána na tisíciletý relativistický okružní let, během něhož uplyne pět milionů let. Loď s sebou veze přechodové rozhraní černé díry, které má umožnit spojení přes hlubiny času.
Ale jak už to tak bývá, člověk míní a Xeelee mění.
UI v jádru Slunce objeví fotinové ptáky - nový druh z temné hmoty - kteří jsou odpovědí za vyhasínání hvězd.
A malá enkláva dvou tisíců lidí na palubě Velké severní, jejíž společenství se postupně mění z demokratického až na diktátorský režim, nakonec dokončuje svůj let, ale po pěti milionech let nachází Sluneční soustavu poničenou a prázdnou... až na UI ve Slunci.
Začíná boj o záchranu lidského druhu, v němž lidé mají jediný trumf: loď legendárních Xeelee, řízenou Přadlenou lan, dívkou z džungle.
Cílem zbytku lidstva se stane Prstenec - největší umělý výtvor ve vesmíru, vytvořený Xeelee...

Balu
  31. 1. 2014, 0:18
Konečně zase sci-fi, které mě zcela pohltilo a nenechalo vydechnout! Jediné drobné mínus je rozsah vysvětlujících astrofyzikálních pasáží, ale to se u tohoto žánru celkem očekává + člověk se taky při četbě něco nového dozví. Tyto pasáže však nijak nebrzdí tah příběhu, u kterého člověk naprosto netuší, co přijde na další stránce, a prostě žasne, co někteří spisovatelé dokážou vymyslet (noční stíhač je loď za všechny prachy!).
Jsem nadšen a vřele doporučuji.