Časupodobné nekonečno

Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Laser-books - 2001
ISBN: 80-7193-129-2

Laser-books (2001) 80-7193-129-2 248

Druhá kniha volného cyklu Xeelee.

Napřed byly dobré časy - Lidstvo dosáhlo zářivých výšin, dokonce téměř nesmrtelnosti.
Pak přišly špatné časy - Země byla okupována tajemnou, brutální rasou Qaxů. Léky nesmrtelnosti byly konfiskovány, lidský druh byl deptán. Země se stala pouhou továrnou...
Michael Poole strávil mnoho let výzkumem problémů kvantové fyziky; konečně zkonstruoval neobvyklý časoprostorový tunel, spojující současné, minulé a budoucí světy.
V temné budoucnosti, vzdálené patnáct století, využije výsledku jeho práce fanatická skupina Wignerových přátel k útěku do minulosti, kde se snaží uskutečnit tajemný Projekt, který má... odvrátit okupaci Qaxů? Změnit běh historie?

HELLBOY-DB
  16. 11. 2014, 17:33
O poznání zajímavější rozjezd než u prvního dílu, je dán hlavně zajímavým tématem obsahujícím mimozemšťany a cesty v čase. A tak je trochu škoda, že této přednosti nebylo využito naplno a po určité době příběh už nepřináší moc nového a spíše stagnuje. Atraktivnost časových přesunů je navíc trochu snížena v jinak normálním stylu textu odborností a komplikovaností. No, jelikož se knihy v tomto cyklu díl od dílu zlepšují tak to do třetice snad vyjde. ===80%
Balu
  25. 9. 2014, 16:31
Zajímavý, na Baxterovy poměry (bez urážky) dosti akčně pojatý sci-fi román, jehož děj se točí okolo cestování v čase. Díky tomu, že jsem z knižní série četl jako první Prstenec, který děj téhle knihy zhruba shrnul v rámci obšírnějšího úvodu, měl jsem poměrně dobrou představu, do čeho jdu, a příběhové zvraty na mě neměly takový efekt, jak by asi měly mít (tedy, pokud se chystáte k četbě této série, doporučuji Nekonečno přečíst před Prstencem). Díky tomu mé pozornosti neuteklo pár nevysvětlených rozporů (proč Qax neletěl nočním stíhačem? proč Přátelé nespustili svůj Projekt hned po příletu?); i tak se však jedná o velmi svižné a poutavé dílo, které si určitě zaslouží pozornost.
P.S.: Baxter opět knihu prokládá spoustou fyziky, takže krom čtenářského zážitku také konečně vím, co si představit pod zhroucením vlnové funkce :)
P.P.S.: Pokud by vám vrtal hlavou ten muž v kožešině úplně v závěru, pak vězte, že vysvětlení tohoto (a spousty dalšího) se dočkáte právě v Prstenci.