cs sk

Nejnovější vydání: Artur - 2005
ISBN: 80-86216-49-7

Všechny obaly knihy

Artur (2005) 80-86216-49-7 103
Divadelní hru Lucerna o čtyřech jednáních napsal Alois Jirásek v roce 1905. Měla premiéru 17. listopadu 1905 v Národním divadle v Praze. Hra byla úspěšná a rázem se stala nejen Jiráskovou nejoblíbenější hrou, ale i nejhranější hrou,která se dočkala i filmového zpracování. Hra obsahuje i prvky nadpřirozena a pohádkové postavy – vodníka. Časově ji lze zařadit do doby vyvrcholování rozporů uvnitř feudálního řádu, když se nevolní sedláci dožadovali zrušení nevolnictví a roboty.
  aa

PeťkaW.
PeťkaW.   22. 6. 2012, 22:19
Jiráska obecně moc nemusím, i když jde o jedno z nejvěhlasnějších jmen 19. století mezi realisty. Jeho rozsáhlé x dílné romány mě prostě nijak za srdce nechytly. Ale tohle pohádkové drama, které do jeho tvorby jinak moc nezapadá, se mi líbilo. Možná právě tím, že je jiné, než jeho ostatní knihy. Jirásek-historik se v Lucerně sice nezapře, ale nehraje tu hlavní slovo. To má lidskost a vztahy mezi lidmi. To vše doplněné o hezké prostředí, trochu pohádkových motivů a zajímavý námět.
vikhy
vikhy   23. 9. 2014, 0:07
No, no, no... Je to sice docela hezký příběh, ale nijak zvlášť mě tohle dílo nebaví. Alois Jirásek mě celkově neláká, ale třeba je to chyba... Zatím ne.