cs sk

Artur - 2005
ISBN: 80-86216-49-7

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek note
Artur (2005) 80-86216-49-7 103

Divadelní hru Lucerna o čtyřech jednáních napsal Alois Jirásek v roce 1905. Měla premiéru 17. listopadu 1905 v Národním divadle v Praze. Hra byla úspěšná a rázem se stala nejen Jiráskovou nejoblíbenější hrou, ale i nejhranější hrou,která se dočkala i filmového zpracování. Hra obsahuje i prvky nadpřirozena a pohádkové postavy – vodníka. Časově ji lze zařadit do doby vyvrcholování rozporů uvnitř feudálního řádu, když se nevolní sedláci dožadovali zrušení nevolnictví a roboty.

PeťkaW.
  22. 6. 2012, 22:19
Jiráska obecně moc nemusím, i když jde o jedno z nejvěhlasnějších jmen 19. století mezi realisty. Jeho rozsáhlé x dílné romány mě prostě nijak za srdce nechytly. Ale tohle pohádkové drama, které do jeho tvorby jinak moc nezapadá, se mi líbilo. Možná právě tím, že je jiné, než jeho ostatní knihy. Jirásek-historik se v Lucerně sice nezapře, ale nehraje tu hlavní slovo. To má lidskost a vztahy mezi lidmi. To vše doplněné o hezké prostředí, trochu pohádkových motivů a zajímavý námět.
Preambule
  25. 8. 2015, 17:50
Klasická pohádková báchorka, jakých má česká literatura tohoto období mnoho. Pohodové čtení, vždycky víte kdo je ten "hodný" a kdo "zlý", plus nějaké nadpřirozeno a nakonec svatba, že.
Svůj úspěch si toto dílo ale zažilo, hlavně v době své první premiéry na deskách Národního divadla - v době postupného úpadku Rakousko-Uherska muselo být lidem jistě sympatické téma útlaku bohatších a mocnějších a vzpoura jednotlivce proti němu.
V Lucerně ale musím vyzdvihnout zajímavý charakter kněžny, který se Jiráskovi opravdu povedl - dáma sice vždy trochu v pozadí intrik, ale moc dobře o všem ví a včas zasáhne. A její neustálá potřeba hledání vesnického svalnatého amanta je tak nějak správně úchylná. :)
vikhy
  23. 9. 2014, 0:07
No, no, no... Je to sice docela hezký příběh, ale nijak zvlášť mě tohle dílo nebaví. Alois Jirásek mě celkově neláká, ale třeba je to chyba... Zatím ne.