Vor

Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Laser-books - 2000
ISBN: 80-7193-071-7

Laser-books (2000) 80-7193-071-7 265

První kniha volného cyklu Xeelee.

Představte si vesmír, kde je síla gravitace bilionkrát silnější než na Zemi. Kde lidé mají zřetelná gravitační pole. Kde hvězdy měří v průměru pouhý kilometr a vyhasínají rok po vzniku.
Pět set let poté, co vesmírná loď nešťastnou náhodou pronikla do tohoto vesmíru, potomci bývalé posádky zoufale bojují o přežití. Společnost je rozdělena na dvě vzájemně závislé skupiny - horníky, kteří těží železo z jádra vyhaslé hvězdy, a obyvatele Voru, kteří využívají zchátralého vraku vesmírné lodi. Suroviny jsou směňovány za jídlo - tímto způsobem se udržuje vratká rovnováha. Ale jak dlouho tento stav vydrží?
Chlapec Rees je mladým horníkem, jejž vlastní zvědavost přiměje k úniku z hvězdy pomocí obchodního plavidla na Vor. Šťastnou náhodou je přijat na místo vědeckého učedníka. Tam zjistí strašlivou věc - jejich svět umírá a nikdo neví, jak to zastavit.

HELLBOY-DB
  16. 11. 2014, 16:27
Vesmír, který v této knize autor stvořil a obsadil několika zvláštními tvory a rostlinami, mě moc nenadchl. Na vině bylo to, že mě autor nedokázal přesvědčit o alespoň nějaké věrohodnosti tohoto specifického prostředí. A co se týká příběhu, ten byl celkem svižný, kromě pár zajímavějších částí ale celkem obyčejný a k finále ještě dost uspěchaný. ===60%
Balu
  15. 3. 2014, 10:25
Za mě takové váhavé nadšení. Příběh je chytlavý a objevování různých lidských frakcí ve vesmíru zcela nepodobném čemukoli, co jsem doposud četl, je prostě lahůdka, ale ten vesmír je prostě až příliš cizí na to, abych se do něj dokázal zcela vcítit (což je ale spíš jen drobná výtka).
Zlatokrt
  27. 6. 2013, 21:39
Docela zklamání. Námět zajímavý, ale kniha je napsaná jaksi neobratně (nebo je to vina překladu? Těžko říct.) a ne a ne se do ní začíst. Na začátku jsem měl pocit, že sleduju dobrodružství dalšího Pottera, s finálem se nakonec autor vypořádal až moc rychle a ke konci i dost lacině (zejména ta chobotnice požírající černé díry...).
Nihlathak
  12. 8. 2015, 10:39
Vor je takovej nářez, že jsem celou dobu čtení nedýchal a jen občas utíral sliny stékající z mé metr rozevřené huby. Kostové!