Pavilon z oblaků

Pavilon z oblaků Originální název: The Cloud Pavilion

Metafora - 2010
ISBN: 978-80-7359-239-4

Metafora (2010) 978-80-7359-239-4 390

Mezi nejvyšším komořím Sanem a jeho příbuznými panuje již více než čtyřicet let nepřátelské mlčení. Hlava klanu, pán Kumuzawa, nedokáže odpustit jeho matce dávné provinění. To se však změní ve chvíli, kdy je jeho dcera, Sanova sestřenice Čijo, unesena. Sano se pouští do pátrání a brzy ji nalezne. Naneštěstí však brutálně znásilněnou.
Vzápětí se ukáže, že podobných obětí už bylo víc, a všechny tvrdí prapodivné věci. S násilníkem, který po nich žádal nejrůznější zvrácenosti, se prý ocitli v pavilonu, jenž byl celý postavený z oblaků. Tuhle záhadu Sano sice nechápe, ale logicky se domnívá, že má co dělat s jediným pachatelem. Veškeré stopy však končí ve slepé uličce a případ se zamotává. Může snad zločinců být hned několik?
Mezi podezřelými je bohatý obchodník, správce šógunova psince a dokonce vymítač duchů. Také oběti se od sebe velmi liší. Kromě samurajské dámy Čijo skončila v pavilonu z oblaků také mladičká dcera proslulého bandity a stará buddhistická mniška.
Sanovi jde ze všeho hlava kolem. Nijak mu to neulehčuje ani jeho syn Masahiro, který se domnívá, že ve svých dvanácti letech už může sám vyšetřovat zločiny, a na vlastní pěst se pouští do riskantních podniků. Letitý sok Janagisawa se sice tváří přátelsky, ale zřejmě opět kuje cosi podivného. A do toho všeho jako blesk z čistého nebe udeří další únos. Tentokrát však není oběť ledajaká. Je to šógunova žena!

Ariko
  20. 9. 2014, 23:12
Opět velmi čtivé a povedené. Napínavá knížka od začátku do poslední řádky s množstvím drobných zvratů a zádrhelů.
Gallienus
  28. 8. 2016, 16:29
Sano má velkou příležitost urovnat spor mezi svou rodinou a příbuznými z matčiny strany. Nevraživost, která je delší než jeho vlastní existence může být snad zapomenuta, stačí aby vyhověl prosbě o pomoc při hledání své sestřenice, šance na zapomenutí dávných křivd tak nesmí být promarněna...
Pro mě je Pavilon z oblaků asi nejlepší autorčina kniha z celé série, snad pouze Tetovaná konkubína se mi líbila o něco víc. Velmi dobrý příběh, který mě nutil u knihy vydržet dokud jsem se nedostal na její konec. Autorku mám rád, protože jen málokdy odhalím hned viníka a i tentokrát jsem znovu tápal, kdo z podezřelých je skutečným viníkem...
Jediná výtka je opět ke konci, kdy Reiko, která má ve zvyku vše komplikovat musí dát průchod své zvědavosti a tím opět ohrozit sebe a své okolí, ale to je autorčin zvyk.
mosem
  6. 11. 2016, 17:38
Opět kniha, napínavá od začátku do konce. Přenese čtenáře nejen v čase a prostoru, ale také do období, kdy byly čest, poctivost, služba a poslušnost vnímány zcela jinak než dnes, i když ne vždy lépe. To, co bychom si mohli převzít je skutečnost, že čest znamenala víc než život, kdy služba byla zpravidla nadřazena vlastnímu prospěchu, poctivost byla považována za ctnost. Na straně druhé nerovnost mezi vrstvami obyvatel, mezi muži a ženami není to, co bychom měli obdivovat, ale vzít pouze jako historický kontext.
V souvislosti s tím musíme vnímat i některé dějové zkratky, dnes jen těžko představitelné, včetně vyšetřovacích metod. Také z textu vystupující střípky informací o tehdejším způsobu života jsou nenásilnou formou, jak nám tuto dobu v Japonsku přiblížit. A možná povedou k poznávání jinému, hlubšímu.
Každopádně, pro milovníky historických detektivek velmi povedené čtení. Popravdě, dávám posledni dobou Sanovi přednost před soudcem Ti.