Kniha veštieb

Profil knihy je v jiném jazyce

Kniha veštieb

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-551-1653-2

Ikar (2009) 978-80-551-1653-2 432

„Nedávam ti do rúk knihu, ale zázračného spoločníka.“

Maďarský spisovateľ, dramatik a filozof Péter Müller (na Slovensku sa s veľkým úspechom uvádzal jeho muzikál Máriino evanjelium) sa dvadsať rokov venoval štúdiu starej čínskej vešteckej knihy I-ťing. Podľa neho jeho to jediná kniha na svete, s ktorou sa možno zhovárať. Možno jej klásť otázky a ona dáva odpovede, akoby to bol živý človek, mudrc. Podľa čínskej tradície ju napísali neviditeľní „posvätní duchovia“ (šen), ktorí pomáhajú každému, kto sa na nich obracia v ťažkých osudových okamihoch.

V Číne už celé tisícročia používajú I-ťing ako poradcu v dôležitých životných otázkach. Na Západe sa táto kniha stala populárna v 20. storočí predovšetkým zásluhou nemeckého orientalistu Richarda Wilhelma a švajčiarskeho psychológa Carla Gustava Junga. Jung ju tridsať rokov používal pri analýzach osudu a na terapeutické účely. V súčasnosti je už len málo takých domácností, kde by nejestvovala nejaká verzia tejto múdrej knihy. Čoraz viac ľudí sa k nej obracia, radia sa s ňou a prizývajú si ju na pomoc.

Táto kniha nepredpovedá budúcnosť, ale poradí ti, čo máš urobiť, aby si mal dobrú budúcnosť.

Dáva odpovede na to, ako riešiť väčšie i menšie problémy vo svojom živote.

Oslovuje nás v okamihoch, keď ďalšie formovanie nášho osudu závisí len a len od nás.

Skrátka, pomáha žiť.

Martey
  16. 8. 2015, 9:53
Silná kniha, ktorá má pravdepodobne v sebe velké múdrosti a rady ako správne duchovne žiť. Je tam aj návod, ako si vyveštiť dobrú radu do života.