Záhady Pittsburghu

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Plus - 2010
ISBN: 978-80-259-0016-1

Plus (2010) 978-80-259-0016-1 278

Chabonova románová prvotina Záhady Pittsburghu zapůsobila v roce 1988 jako zjevení: mladičký, pětadvacetiletý autor se svým debutem okamžitě zařadil mezi zářivé literární hvězdy, jeho povídky začaly pravidelně vycházet v prestižním časopise New Yorker, americká kritika jej přirovnávala k J. D. Salingerovi či Philipu Rothovi. Že takovému srovnání dokáže dostát, prokázal Chabon zejména svým pozdějším dílem; už Záhady Pittsburghu však dílo jeho zmíněných spisovatelských kolegů v mnohém připomínají. Chabonův hrdina Art Bechstein se v mnohém podobá Salingerovu Holdenu Caulfieldovi; Chabonův svět je podobně jako ten Salingerův prostoupen nostalgií. S prózou Philipa Rotha zase Chabonovu prvotinu pojí bolestné hledání společenské a sexuální identity i rafinovaný jazyk, jedinečný cit pro metaforu a jemný smysl pro humor. Tak či onak, lze konstatovat, že Chabonův příběh o zvláštním milostné trojúhelníku, zasazený do industriálního Pittsburghu a ozvláštněný lehkou kriminální zápletkou, neztratil ani téměř po čtvrtstoletí od svého vzniku nic ze své působivosti a naléhavosti.

TomToman
  22. 2. 2015, 17:59
Dočteno. Myslím, že jsem čekal od knihy poněkud víc. Jinak jazykově vytříbené.
Knihu bych určitě nedoporučil lidem, kteří se nechtějí ztratit v některých dlouhých souvětích:)
Jinak za mě 8/10.
Pend
  10. 1. 2014, 17:03
Na prvotinu se jedná o naprosto senzační dílo, ve kterém se už objevují témata z pozdějších knih - hledání společenské a sexuální identity. Jen ten hlavní hrdina mi přišel jako hodně nerozhodný člověk s přáteli, kterým bych se já vyhnul na sto honů.
teite
  15. 5. 2016, 17:13
Na prvotinu dobré, ale jinak zklamání. Jelikož moje první setkání s autorem byl Kavalier a Clay, tohle mi připadalo jako hodně slabý odvar.