Poslední tajemství chrámu

Originální název: The Last Secret of the Temple

Metafora - 2005
ISBN: 80-7359-774-8

Metafora (2005) 80-7359-774-8 499

V egyptské poušti blízko Luxoru je nalezena mrtvola. Brzy se zjistí, že se jedná o muže jménem Piet Jansen, který vystupoval jako místní hoteliér a amatérský holandský archeolog. Rozřešením případu je pověřen inspektor Jusuf Chalífa, starý známý z příběhu Ztracená Kambysova armáda. Sympatický policista ani tentokrát nepřestává kouřit jednu cigaretu za druhou, a není divu, protože zdánlivě jednoduchý případ se nepříjemně komplikuje.
Najevo vycházejí znepokojivé souvislosti s vraždou židovské ženy, kterou vyšetřoval v minulosti. Mohlo tenkrát dojít k justičnímu omylu? A co s tím má mrtvý Jansen společného?
Pátrání Chalífu postupně přivádí na stopu uprchlých nacistických zločinců a donutí jej - i přes vzájemnou antipatii - spolupracovat s izraelským kolegou. Zdá se, že kromě o vraždu jde i o starobylý židovský artefakt nedozírné ceny, který byl ve středověku propašován z Jeruzaléma, a v případě, že by padl do nesprávných rukou, by mohl rozpoutat zničující konflikt na Blízkém východě a vlastně i po celém světě.
Po záhadném pokladu ovšem pátrá i palestinská novinářka Lejla a cesty všech tří zúčastněných se k sobě nezadržitelně přibližují. Nesmiřitelní nepřátelé musejí překonat nejen bariéry své výchovy a víry, ale doslova i sami sebe ve jménu vyšších ideálů, což v ovzduší sebevražedných atentátů, terorizmu a fanatizmu, vládnoucích všude kolem, není nic lehkého.
Autor nemoralizuje a nedělí postavy na černé a bílé, na padouchy a hrdiny; jenom nám dává nahlédnout do duše pravověrného žida stejně jako do myšlenek muslimského radikála. Příběh, přestože jaksepatří akční a napínavý až do samého konce, je zároveň výpovědí o současném světě a rukou podanou k nevyhnutelnému usmíření - i když prozatím a bohužel jenom na stránkách románu...

Paul Sussman Paul Sussman
*11.07.1966 - †31.05.2012

23.44
  11. 11. 2012, 19:04
Krásně vystavěný, košatý příběh, jehož jednotlivé větve se k sobě postupně přibližují, aby nakonec vyvrcholil ve velkém finále s nálezem a zničením nacistického pokladu. Přináší překvapení do poslední stránky a nenudíte se ani chvíli. Dává nahlédnout do izraelsko-palestinského problému. Doporučuji.