Originální název: O Alquimista

Argo (2012) 978-80-257-0684-8 190
Argo (2007) 80-7203-697-1 164
Argo (1999) 80-7203-241-0 141
Jota (1995) 80-85617-58-7 126

Román Alchymista největší brazilský bestseller všech dob byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků. Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou ( jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.

alča87
  12. 10. 2013, 0:31
Čtivá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Sice je tam pár zajímavých myšlenek, ale nic objevného jsem v ní nenašla. Přesto to bylo příjemné čtení. Ale myslím, že je to jenom hra na něco víc, něco duchovního. Pro náctileté může být pomocí, pro starší už může být moc jednoduchá, nadsazená, naivní.
Tiwala
  30. 9. 2012, 20:47
Pro někoho jedna z neoblíbenějších, pro druhého kniha naprosto o ničem. Já v tomto případě patřím k těm druhým... zbytečně přeceňovaná kniha.
jatox
  28. 10. 2010, 15:27
Dost jsem se divila, že do soutěže Kniha mého srdce byla nominována právě tahle, přitom, dle mýho, existují od Coelhoa lepší knížky. Jak už bylo řečeno, neustálý omílání jednoho tématu, nic moc děj, nuda. Základní myšlenka mi nepřijde nová ani nijak závratná. S myšlenkama z Malýho prince to teda ale fakt nemá nic společnýho.
ForFreedom
  25. 6. 2010, 9:18
Velkohubé žvásty samozvaného mudrce, klišé, jedna bombastičtější životní perla za druhou - a hlavně jedna obrovská nestydatá vykradačka (viz např. Citadela)! Pro nenáročné čtenáře naší doby vděčné dílko, ostatním musí po přečtení zůstat nesmiřitelná pachuť v ústech.
Blondi
  11. 7. 2013, 21:19
Naprosto souhlasím s ForFreedom. Strašně jsem se na knihu těšila, jelikož jsem kolem sebe slyšela jen samé superlativy, každý mi jí popisoval, jako to nejlepší, co kdy četl - a teď mám pocit, že ti dotyční asi nikdy nic jiného nečetli nebo si to neumím jinak vysvětlit. Snaha ohromit, dojmout, změnit svět, myšlení lidí a hlavně dokázat, jak moc hlubokými myšlenkami autor oplývá. No neoplývá - je to celé zprofanované a absolutně bez hloubky.
Bastet
  29. 5. 2010, 10:30
Moje první kniha od Paula Coelha. Kniha mě nadchla, i když děj je dost předvídatelný, ale i přesto se k ní pořád vracím. Krásná pohádka s filozofickým podtextem. Můžu každému jen doporučit.
rt12
  10. 9. 2014, 17:26
Zdá se, že velmi záleží v jaké náladě se nacházíme, když jdeme knížku číst. Oceňuji myšlenky, byť známé, podle ohlasů zde ukradené, ale kdo opravdu přijde skutečně s něčím novým. Důležité je jakým způsobem jsou Vám podávány. A zde jde o ,,dobrou medicínku". Daleko více mě zaujal a nadchl jazyk, jakým je napsán, poetické vyjadřování a pohádkový příběh. Moje první kniha od Coelha.
soniaf
  18. 8. 2016, 13:19
Celý vesmír se musel spojit, abych tuhle srajdu dokázala dočíst. Co kapitola, to vykrádačka. Ovšem pro mnoho zejména začínajících čtenářů to není rozeznatelné, a tím si vysvětluji mimo jiné popularitu tohoto díla. Rétorika knihy je přehnaně patetická a pseudomoralistická, děj poskládán podobně jako Malý princ, kterému se ale v žádném případě nemůže rovnat. Myšlenkové pochody hlavního hrdiny plné rozporů, o egoismu, materialismu a sexismu ani nemluvě, ačkoliv hned na další stránce se autor snaží čtenáře nabádat k přesnému opaku. Čekala jsem, že to bude špatné, ale ne až takhle. V knize jsem nenašla jedinou chytrou myšlenku. A opravdu jsem se snažila.
Rames
  6. 4. 2012, 18:41
Každá věta je nabita rádoby moudrem a nakonec se stala nudnou .Po přečtení tohoto příběhu vím , že musím sledovat znamení !
illy
  20. 5. 2015, 13:30
Než tohle znovu číst....... To si raději nechám pálit paty letlampou a vytrhávat pinzetou chlupy ze šourku po jednom. Filozofické blábolení určené přesně pro lidi, kteří pak zasírají nebohým přátelům facebook denními citáty jak být šťastný. A snaží se všechny přesvědčit že na ně to funguje. Táhněte raději na pivo, nebo si pořádně zatrtkejte. Nazdar.
VerenaLord
  29. 1. 2013, 2:56
Pohádkový děj a přesto obsahuje zajímavé myšlenky k hlubšímu rozjímání. Podle mě rozhodně nepatří mezi Coelhova nejlepší díla, ale i přesto je velice povedená.
Ducii
  22. 3. 2015, 10:47
Alchymista je hodně vychvalovaný, takže jsem se bála ho číst. Většinou mě totiž tyhle "bestsellery" moc nenadchnou. Určitě to není to nejlepší dílo, jaké jsem kdy četla, po literární stránce. Nicméně mám pocit, že Alchymista se mi dostal do ruky přesně v tu pravou chvíli. Prostě přesně v tuhle chvíli se zjevil a to mě donutilo v zamyšlení. Znamení? :-)
Bloodym
  3. 12. 2013, 2:30
Knížka mě bavila, ale nevím proč se kolem ní dělá takové haló. Dobrá? Ano! Ale rozhodně není tak úžasná, jak někteří lidé tvrdí.
Pend
  12. 11. 2012, 18:57
Podobně jako další Coelhova díla dost přeceňovaná knížka, která navíc vykrádá další známé příběhy. Přes to všechno jsem ji přečetl jedním dechem a je v ní něco, co mě donutilo se občas zamyslet i nad jinými věcmi. V tomhle je přínos Coelha nezpochybnitelný.
Archangel_P
  23. 6. 2015, 14:12
No tak já vám teda nevím... Všichni byli knihou naprosto nadšeni, mohli by ji údajně číst stokrát za sebou.
Mě to prostě nebavilo, na každé stránce citát, který buď nedával smysl, nebo byl nějak přepsanou formou obdobného citátu z předchozí strany. Hrozně "hluboké" myšlenky, které mi přišly hodně nucené, jako by na nespočtu pseudomoudrých stále se opakujících myšlenek chtěl autor postavit celou knihu.
Ne, nelíbilo se mi to a musel jsem se přemáhat, abych ji dočetl. Neuvěřitelná nuda.
Tyet
  8. 4. 2010, 8:39
Bohužel musím souhlasit s YANW, knížka je to plytká a místy až trapně mudrlantská, taková light filozofie pro široké masy. Rozhodně nemám žádný důvod se k ní vracet.
Elleyne
  23. 9. 2014, 14:50
Tak asi nebudu Coelhova fanynka. Když jsem četla Veroniku, tak už jsem měla celkem výhrady, i když tam spíše jiné. Jedno plus z knihy je to, že alespoň není příliš natahovaná, ale i tak mi popravdě kromě spousta "mouder" přišla o ničem.
svobodka
  26. 11. 2012, 13:10
Přečetla jsem knihu po několika letech znovu a musím říci, že se můj názor i hodnocení dost změnily. Tentokrát jsem v ní dokázala najít to poselství, se kterým ji autor vyslal do světa. Nevadí mi, že se tu objevují příběhy známé odjinud. Nakonec všechno už jednou bylo napsáné, jen je to pokaždé jinak. Kniha se mi líbila a měla mi co říci.
Bernadette
  27. 6. 2014, 12:56
Nebavilo mě to... K dočtení téhle knížky jsem se musela vážně hodně nutit. Nějaké zásadní a převratné myšlenky, díky nimž bych měla nutkání radikálně změnit svůj život (jak jsem se někde dočetla) jsem v tom neobjevila a děj je jedna obří nuda...
Ramirez85
  20. 1. 2014, 17:16
Jedna z nejkrásnějších knížek, kterou jsem kdy četl, pohlazení po duši, i spousta vět k zamyšlení. Díky, Paulo...
G8
  9. 2. 2013, 23:56
Jak už bylo nadhozeno, je to jen jakýsi výcuc z děl mnoha (lepších) autorů. Obsahuje nezbytné patetické moralizování, ale pokud patříte mezi ty, kteří rádi vedou sáhodlouhé diskuze o smyslu lidského života, tak pak feel free to read (ale stejně bych radši šáhnul po Exupérym)...
domingo
  6. 3. 2010, 20:14
Sračka, která naprosto okatě a beze studu vykrádá díla, kterým však nesahá ani po špínu na podrážkách. (0/5)
Ailees
  25. 7. 2012, 15:26
Prostě pohádka :) Souhlasím s názorem, že spousta myšlenek je dávno známých a opakovaných v jiných dílech - určitě i víc zajímavě. Alchymista je ale úžasný v tom, jak je napsaný - je podmanivý, okouzlující. Výjimečný ve své jednoduchosti. To pro mě představuje důvod pečovat o něj v knihovně a stále se k němu vracet. I když musím přiznat, že jako určité minus vidím až přemíru duchovna a odkazů k náboženství - jako ateista to nedokážu dost dobře pochopit :) Ale to už závisí na osobním vkusu...
Alseri
  27. 10. 2013, 14:20
Pekná kniha, ktorú som čítala už nejakých pár rokov dozadu. Zaujímavé vyústenie príbehu a niekoľko dobrých myšlienok však aj tak nezabránilo dojmu, že Coelho vo svojej knihe stále kĺže po povrchu a alchýmia podania skutočnej hĺbky Alchymistu nebola stopercentne namiešaná.
PiGiFr
  7. 9. 2016, 13:18
Moje první kniha od Paula Coelho.
Nejsem si však jistý, jestli byla kniha určena právě pro mě. Celý děj se četl dobře, ale nedokázal mě vtáhnout. Prostě šel tak nějak mimo. Možná je to literárním (ne)umem autora, možná mou necitelností. Mám navíc pár náboženských výhrad, a výsledný guláš zde navařený měl opravdu zvláštní pachuť. I přes všechnu tu hloubku a krásu nedávám víc než 3*.

(s menším odstupem:)
"Povrchní hloubka" bych to nazval. Nedá se říct, že by to poselství nebo hloubku myšlenek neobsahovalo, ale přesto mám pocit, že jsou myšlenky nějak buď profláklé, nebo odbyté nebo jsou úmysly prvoplánové, anebo nevím. Příběh je to zajímavý, to jo, stále jsem čekal jak to vyvrcholí, jak to dopadne, ale ono nic. A teď to není žádný spoiler jestli tam je nebo není rozuzlení, ale ono vyvrcholení mi chybělo. Prostě děj šel jen stále unyle a nedotčeně dál...
ROB33
  23. 10. 2013, 15:26
Když jsem četl tuto knihu tak jsem cítil něco vyjímečného, jako kdybych se povznášel, asi opravdu ten pohádkový příběh má určitou sílu. Tato kniha určitě není nejlepší ani nejdokonalejší, ale určitě má svoje výjímečné postavení.
Al-Borak
  3. 9. 2013, 19:38
Jsem z knihy trochu zklamán. Od tak čteného a proslulého díla, bych čekal víc. Předně mě zarazila umělecká úroveň. Jedna věc je, když někdo sděluje hluboké myšlenky tzv. "bez obalu", druhá, když se někdo snaží obalit je příběhem. To podle mě dopadlo katastrofálně. Ten příběh je zbytečný - strašně rychle odbytý. Tak mi to skutečně přišlo. Říct, že příběh je sekundární, by bylo moc slabé slovo. Opravdu mi přišel zbytečný, respektive mi jaksi zkazil knihu. To je problém knihy, kterého si každý může všimnout velmi brzy. Ale dejme tomu, že jde vyloženě o obsah: Když jsem knihu přečetl, spíš než že by mi učarovala, jsem si říkal, co jsem se vlastně dozvěděl nového? A skutečně nevím. Jasně, Coelho to podává docela líbivě, čtenáře to oslovuje, mně samotnému to pomohlo zformulovat lépe některé myšlenky a zároveň je o další rozvíjející drobné myšlenky doplnit, což je fajn, ale celkově? Ve finále jsem se vlastně nedozvěděl nic nového a převratného, co bych už dříve nevěděl. Myšlenky, přestože pro mě nebyly nové, jsou ale hodnotné, což je hlavní plus pro lidi, pro které jsou tyto informace vítanou novinkou. Kniha neurazí ani toho, kdo podobné myšlenky zná, a její přečtení nikoho nezabije. Čím jsem byl ale opravdu zklamán, je ta umělecká úroveň, která mi přišla velmi slabá. Když už se Coelho rozhodl balit zajímavá sdělení do příběhu, mohl si na něm dát víc záležet, propracovat ho a neuspěchat.
VenDulin85
  12. 6. 2012, 15:00
Toto je pro mě grál mezi knihami, sice psaný jednoduchým stylem, ale naprosto fantasticky. Doporučila bych ji každému, kdo ... doporučila bych ji každému :-). O spoustě myšlenek, které se v ní skrývají, si říkáte "o tomhle jsem přemýšlel", nebo "tohle je fakt zajímavé", apod.
Lucie.Terezie
  23. 1. 2012, 20:14
Mám svou cestu a celý Vesmír se spojí, abych toho dosáhla. Sledujte znamení a i vaše cesta dojde naplnění, jen to nesmíte vzdát.
Martin_cz
  13. 5. 2014, 8:16
Pozitivní pohádka, co není špatná na přečtení. Asi tak. Nic víc, nic míň. Motivující příběh pro děti, aby neztrácely svůj sen o tom být kosmonautem.
calamity-jane
  12. 12. 2013, 10:18
Na to, jaké jsem na tuto knihu slyšla ohlasy, tak vcelku zklamání.Chvílemi mi připadala jako slabý odvar Malého prince, občas mě překvapily odkazy na Bibli. No a co mě hodně překvapilo (v dobrém slova smyslu) byl ten závěr. Myslím, že si ji budu muset přečíst ještě jednou
Zajdaanek
  25. 12. 2014, 3:31
Tuhle knížku mnozí milují. Tuhle knížku mnozí nenávidí. A tuhle knížku mnozí radši ani nečtou. Nechápu a chápat nechci. Já jsem k Alchymistovi přišel, vlastně ani nevím jak. Prostě jsem k ní přišel, rozečetl a četl. Neřešil jsem to či ono. Nechal jsem se unášet. Že je Coelho až moc filosofický, až je to klišé? No a? Že Coelho nudí? A kde? Že Coelho píše jen pro zisk? A proč ne? Neřeším ostatní knížky, řeším Alchymistu. A právě Alchymista byl pro mě jednou z těch prvních knih, které jsem v životě přečetl celé. A právě Alchymista byl pro mě odrazový můstek k dalším knihám. Vděčím mu tedy za hodně. Ovšem nehodnotím knihu 5* jen protože díky ní čtu. Hodnotím ji 5*, protože mě to čtení bavilo. Santiago mě bavil a já se nebojím říci, že ta knížka je prostě pěkná. Ostatní názory? Koho to zajímá. Zajímám se o to, zda mě to baví. Baví. Chcete recenzi? Nedám vám jí. Chcete komentář? Tady je - přečtěte si to. Je to krátké, je to hezké. Stojí to za to. Buď to zahodíte, nebo ne. Maktub!
DanielOsbourne
  4. 4. 2014, 14:43
Moje 4 Coelhova kniha a po "Bridě" a "Veronika se rozhodla zemřít" jsem velmi příjemně překvapen. Na Coelha už sem zanevřel, ale Alchymista znovu otevřel zájem o tohoto autora. Santiagova cesta mě bavila a bylo to velmi oddychové čtivo. Na druhou stranu mohl Coelho trochu ubrat co se životních mouder týče, protože se může místy zdát, že už tlačí moc na pilu a vzbudit tak nezájem o tuto knihu. Pro mě se Alchymista stal nejlepší knihou, co jsem od autora zatím četl.
Jandovka
  27. 3. 2013, 10:05
Coelho je pro mě velké zklamání (ač očekávané). Alchymista je první publikace, kterou jsem od něj četla. V duchu "prázdný vozík nejvíc chrastí" jde o prázdnou knihu, která obsahuje takového lomozu, jen aby dokázala, jak je plná. Mně osobně Coelho nemá co říct.
nana
  3. 9. 2010, 23:35
četla jsem jen dvě knihy od Coelha.. tuhle a Veroniku... zatímco Alchymista mě naprosto zklamal (právě z důvodu neoriginality a neustálého omílání všeho toho, co už bylo tisíckrát řečeno v jiných příbězích), Veronika mě naprosto nadchla...
Rominka
  14. 6. 2015, 18:34
Jsem lehce zmatena... byla to pohádka ? nebo to bylo celé myšleno vážně ? Nejsem si moc jistá, ale jako pohádka o pasáčkovi ovcí, jenž se do světa za štěstím vydal, se mi to opravdu moc líbilo. No a jako v každé pohádce tak i v této se skrývá moudro...Je to milé, hezky napsané a ráda si to přečtu znovu.
Bred
  2. 5. 2015, 13:51
Inu, nevím... Dokonce se ani nemůžu rozhodnout, jaké dát hodnocení. Zřejmě jsem nepochopil poselství knihy, ale cítím, že něco chtěl autor říct, něco důležitého, co ale musí každý najít sám...
Karliiina
  5. 12. 2014, 19:49
Po všech negativních ohlasech se mi do knihy moc nechtělo a bála jsem se, co to bude. Ale překvapivě to zas tak zlé nebylo, nebo alespoň pro mne ne. Není to kniha, která se přečte za hodinu a jdete dál, chce to trochu číst mezi řádky.
Většina byla pro mě dějově vcelku zajímavá, ale od momentu, kdy Santiago potkal Alchymistu, jsem nějak ztratila zájem. Přišlo mi vše až příliš fantasmagorické a neuvěřitelné, všechno se rychle semlelo a byl konec. Škoda toho závěru.
Henkie
  20. 11. 2013, 16:59
Tahle knizka mi na 164 strankach dala vic nez kdejaka jina. Co veta, to bajecna myslenka. Jsem moc rada, ze takovehle knihy existuji. Diky, Paule.
Sabotteur
  27. 2. 2012, 0:16
Problémem, který Alchymistovi brání k navázání pouta se mnou, jsou jeho ambice a význam, který sám sobě přikládá a kterým čtenářovi opakovaně mlátí o hlavu. Kdyby tomu tak nebylo, asi bych řekl, že jde o hezký, ač docela banální příběh o nalezení vztahu se sebou a veškerenstvem, netajené vysoké mínění autora o vlastním dílu však nastavuje křivé zrcadlo, ve kterém se jeví jako přeslazený, čtenářem manipulující a zároveň blahosklonný blábol. Jednoduchoučký jazyk a téměř úplná absence jakéhokoliv popisu alespoň zrychlují plynutí děje, hůře však jde ospravedlnit způsob Santiagovy cesty - téměř na začátku mu je řečeno, že přeje-li si něčeho dosáhnout, celý Vesmír se spojí, aby mu ono přání uskutečnil, a tak se také opravdu děje. Mladý pasáček na své cestě za pokladem pomalu pluje severní Afrikou, řídě se hlavně synchronicitou, a potká-li se s nějakou překážkou, tato je promptně překonána a jakékoliv fyzické či psychické utrpení mu přinesla je zlehčeno tak, že nechává čtenáři pocit, že nikdy neexistovalo. Proč se vlastně všichni nevrhneme na Cestu Za Osobními Příběhy? Vesmír je milý, nějak nás tam už donese. Čiré šarlatánství, psychologická manipulace. Na druhou stranu, jestli text někomu opravdu pomohl, kdo jsem, abych ho soudil... (P.S. divím se, že Coelho nebyl ukamenován davem rozzuřených feministek za 'pouštní ženy', které svůj osobní poklad nacházejí v mužích, kteří se možná jednoho dne vrátí do oázy a poctí je svou přítomností :))

p.s. na druhou stranu zrovna ty pouštní ženy se mi celkem líbily
Irene
  31. 5. 2011, 13:47
Moje srdeční záležitost, ke které se často vracím. Ačkoliv je podle mého Coelho jen velký herec na moudro a city, některé knížky se mi dostaly pod kůži - především Alchymista a Jedenáct minut.
jamalka
  1. 2. 2010, 22:04
Vrchol Coelhovy tvorby - krásný příběh.
Paio
  25. 6. 2013, 2:58
pohádkový příběh, doplněný působícími úvahami, které nutí k zamyšlení. Každý pochopí tuto knihu jinak, někomu se otevře možnost jiného pohledu na svět, jiní tento příběh vnímají jako každý jiný příběh.
"Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit"
ilon-a
  14. 2. 2013, 20:51
Pardon, ale větší kravinu sem snad v životě nečetla. Kniha bez děje, jen aby se tam vešlo co nejvíc filozofickejch žvástů. Prokousávala sem se tím co to šlo a bůh mi žehnej, že sem to zvládla, ale už mě nenuťte to číst znova. To radši políbim záchodový prkýnko.
Martin
  9. 4. 2010, 21:29
Mě kniha moc nezaujala, příliš klidná, vleče se. Neustálé filozofování a mudrování mi vůbec nesedlo, bral jsem ho jako únavnou část knihy. Vím, že toto Coelho píše, já to chtěl zkusit a nebavilo mě to.
stepuli
  1. 10. 2016, 9:02
Musím říct, že na autora nemám ani po několika letech ucelený názor. Každý si asi jeho knihy přebere podle sebe, tato mě uchvátila, ale jiné jsem nepobrala, musíte si to zkusit sami:-)
Babsi
  1. 2. 2013, 20:50
Dvě hvězdy dávám jen z úcty k autorovi, tahle knížka je sbírka rádoby mouder a prezentuje filosofii se, kterou se neztotožňuji. Pro někoho je to hluboký zážitek a pomůže mu na životní cestě, ale pro mě byl větším zážitkem Hollywood od Bukowského.
Falbala
  31. 5. 2012, 20:26
Navzdory klubu nadšenců Coelha se mi kniha nelíbila. Čekala jsem, kdy přijde ta hodnota, pro kterou je tolik opěvovaná a vydělovaná z hor ostatních knih, ale pro mě prostě nepřišla. Připojuji se k názoru, že jednotlivé myšlenky jsou známé a opakované v jiných dílech a že opravdu nemusím mít životní pravdy naservírované na podnose až pod nos. Prostě se mi nelíbí ta okatost, kýč, stylizace do orientální pohádky a okázalost. Vůbec netuším, proč mi paní knihkupkyně se spikleneckým výrazem šeptala, že právě tohle musím mít, příběh se nedá převyprávět, ale musí se přečíst a že je to to nej široko daleko a uvnitř skryté hodnoty nedozírně změní můj život. Můj život změnily knihy od Dalajlámy, ale tato skutečně ne.
Sedmikráska
  17. 7. 2011, 13:04
No nevím, tuto knihu mi doporučila kamarádka se slovy - Jestli je něco, co chceš udělat a neudělalas to, tak po přečtení této knihy to uděláš. Po přečtení knihy jsem zjistila, že jsem udělala všechno, co jsem chtěla, a že nejsem z těch, co musí k pyramidě, aby zjistili, co vlastně chtějí .. :))
mitote
  7. 11. 2010, 10:11
Celá knížka byla pro mne velice příjemným literárním překvapením a jedním z životních zážitků, který člověku změní jeho pohled na život a to, jak si s námi dokáže hrát... děkuji

1 2 3 4