Alhambra

Alhambra Originální název: Alhambra

Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1317-9

Odeon (2010) 978-80-207-1317-9 236

Románová kronika o pražské umělecké rodině pokrývající celé jedno století nás zavádí hlavně do časů slávy českého loutkového filmu. Gabriel Kočka, malíř a sběratel, uniká z dusivé atmosféry války, stalinismu a normalizace do světa filmů a smyšlených map. Lidé jako Gabriel žijí za ostnatými dráty své okleštěné životy. Když konečně přijde svoboda, ukáže se, že jejich díla, vzpomínky a sny fungují dál, a jsou klíčem k pochopení minulosti. Tak jako příběh o knížeti Baltazarovi, který hledá mapu své ztracené země. Někdo z rodiny Kočkových vymyslel Baltazara. Anebo si Baltazar vymyslel je?

nef7
  13. 3. 2011, 20:31
Kniha o samotě ve všech pádech. Krásná. Dlouho po dočtení v uších doznívá věta postav v knize: "To nejsem já" s vlastním tichým dodatkem - jsem. Velmi křehká četba, která určitě stojí za přečtení. Zaujme snad každou věkovou kategorii, obzvlášť pak tu střední.