Originální název: Jaws

ISBN: 978-80-206-1115-4

Naše vojsko (2010) 978-80-206-1115-4 208
Naše vojsko (1992) 80-206-0262-3 205
Vyšehrad (1977) 33-501-77 215

Napínavý thriller líčí řádění obrovského bílého žraloka ve vodách přímořského rekreačního letoviska Amity. Zpráva o přítomnosti lidožravého žraloka se rychle šíří a lidé houfně opouštějí pláže, a tak malému městečku, které žije především z cestovního ruchu, hrozí krach...
Román je známý především díky skvělému filmovému zpracování pod režisérskou taktovkou Stevena Spielberga.

Peter Benchley Peter Benchley
*08.05.1940 - †12.02.2006

Pend
  29. 7. 2012, 15:36
Jeden z výjimečných případů, kdy kniha není tak dobrá jako film. A přitom je daleko brutálnější, jak v počtu obětí, tak ve vykreslení charakterů postav. Navíc Benchley používá podobné schéma i v dalších knihách.
scajo
  28. 7. 2013, 14:39
Souhlasím s tím, že film je o dost lepší. Řekl bych to asi takhle: Nic z toho, co je v knize navíc, mi ve filmu nechybělo, kdežto film obsahuje spoustu věcí, které citelně chybějí v knize (třeba Quintovo noční vyprávění o válečném zážitku se žraloky). Ze začátku je knížka super a správně brutální, jenže pak najednou děj uhne jinam a ryba je na hodně dlouho na vedlejší koleji. Což by nevadilo, kdyby ta vedlejší linie nebyla tak nezajímavá a pro děj v podstatě zbytečná. Závěr to sice trochu zachraňuje, jenže je moc rychle useknutý. Zkrátka by to chtělo více žraloka a méně osobních vztahů. K dokonalosti to vypiloval až Spielberg.
ondrasek
  25. 1. 2013, 11:04
Skvělá, napínavá kniha, akorát ten konec mi přišel tak nějak useklej a musel jsem se spíš domejšlet, jak toho hulváta zubatýho vlastně vyřídili. Téměř dokonalé, 90%.
Rinae
  10. 12. 2015, 16:33
Kdysi jsme to četly s kamarádkou na táboře stylem: "bla, bla, bla... hele, tady někoho sežere, přečteme si kousek celý". No a od té doby se pořád čas od času bojím ve vodě a to i v takové, kde by žraloci opravdu být neměli. Můžete to schválně otestovat na nějaké dovolené u moře, zda to bude mít i na vás podobný účinek.
Peter.Melon
  29. 3. 2012, 17:01
Velmi dobrá kniha.Peter Benchley byl skvělý autor.Hodnotím 80 procenty.Výborný popis žraloka a spoustu napětí a zvratů.Doporučuji...
pove
  30. 12. 2011, 18:38
Neporovnávejte s filmovou verzí - neporovnatelné (pro mě vždy kniha stojí vysoko nad filmovým zpracováním). Super příběh suprově napsaný. Doporučuji všem bez rozdílu pohlaví. Já osobně jej čtu pořád dokola již několik let, je to prostě LUXUS.
Sychar
  13. 2. 2014, 19:00
Knížní předloha se dost liší od filmového zpracování a přesto je vynikající. Spielberg to udělal geniálně, upřednostnil motiv žraloka, zatímco v knize žralok hraje spíše druhé housle. Dost dobře si nedokážu představit Spielberga, že by filmově stvárnil milostnou avantýru paní Brodyové a Matta Hoopera, které Benchley v knize věnoval poměrně velký prostor. A právě těmito vedlejšími epizodami kniha získává nesmírně na zajímavosti. Výborně vystižená atmosféra typického amerického maloměsta. Vřele doporučuji.
Janniejay
  31. 5. 2012, 22:31
Nechci porovnávat s filmem, ale v tomto případě to nejde, protože podle mě je film vysoko nad knihou. Připadalo mi to utahané a měla jsem několikrát chuť knížku odložit. Ale je to jen můj dojem, asi jsem prostě čekala víc :)