Domina

Originální název: Domina

Metafora - 2004
ISBN: 80-86518-74-4

Metafora (2004) 80-86518-74-4 261

Historické příběhy jsou jako cesty časem. Můžete se s nimi vydat, kam se vám jen zlíbí, a stát se svědky všemožných událostí. Román oblíbeného autora nás zavede do starověkého Říma, za jehož slávou a mocí, okázalostí a mravní zkažeností se skrývá krutost podobná aréně gladiátorů. V té je také každý sám. Každý musí bojovat, aby přežil - anebo zemřít. Každý musí být připraven obětovat cokoli a kohokoli.
Jako bychom mu na vlastní uši naslouchali, vypráví mladý ambiciózní muž příběh své paní a velitelky, proslulé Dominy Agrippiny, matky císaře Nerona a manželky Claudiovy.
Jestliže chce Agrippina zůstat naživu, nezbývá jí ni jiného než se stát stejně nelítostnou, jako jsou její nepřátelé. Dokáže tak dovést k vítězství spiknutí znamenající konec Tiberiovy vlády a ubrání se i svému šílenému, tyranskému bratru Caligulovi.
Na jejích rukou však ulpí krev, a zbraní, jež se nakonec obrátí proti ní, je zoufalá, nekritická mateřská láska. Ve své zaslepenosti Agrippina nevidí Neronovu zrůdnost, a když konečně pochopí, co jednou nevyhnutelně musí přijít, je už na všechno příliš pozdě...
Krutý, smutný, vášnivý i dojemný Agrippinin příběh nás zavede do amfiteátru, kde na žhnoucím písku umírají odsouzenci i gladiátoři, staneme se tichými svědky přepychových císařských hostin s nadívanými pávy a nahými otrokyněmi. Na každém kroku tu číhá smrt, každé jídlo, každá číše vína může být otrávená. Před rozmary šílených mocných si nikdo nemůže být jistý životem. Sugestivní příběh, umocněný postavou vypravěče, nám nedá vydechnout, dokud neobrátíme poslední stránku a nevrátíme se z minulosti zase zpátky domů.

Honey0105
  19. 11. 2010, 22:39
Tak tahle knniha mi vyrazila dech, ale to velice příjemně! Už od začátku jsem tušila konec a jelikož jsem ale knihu dočítala dnes ve škole při občanské nauce, tak jsem se nemohla pořádně vybrečet.
Jinak tedy Domina Agrippina má velice zajímavý příběh. Neuchvátila mě natolik ale přečíst si o ní něco bylo fascinující. Hlavně mě zajímal Caligula a Nero, když jsem o nich četla dříve, tak jejich příběh byl velice zvrácený. Ale zde mi bylo líto Dominy, kvůli chování jejího syna.
Ani bych neřekla, že šlo o detektivku, ale spíše román a to velice dobře napsaný. Přečteno za pár dnů a byla jsem velice spokojena.