Povídky o skvělé zemi

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Mladá fronta - 2010
ISBN: 978-80-204-2222-4

Mladá fronta (2010) 978-80-204-2222-4 170

V pěti krátkých povídkách vykresluje Edgar Lawrence Doctorow příběhy, které nezapadají do obrazu příslovečného amerického snu - ať už jde o nenápadnou vdovu a jejího slaboduchého syna Earla na podivné farmě v Illinois, nešťastnou mladou ženu, která unese novorozeně, Jolene, jež se v patnácti letech provdá za řidiče kamionu, nebo manželský pár, který se stane obětí psychické manipulace v uzavřené komunitě náboženské sekty v Kansasu. V závěrečné povídce pak vyřešení záhady mrtvého dítěte v Růžové zahradě Bílého domu přiměje zvláštního agenta FBI Molloye k morálnímu rozhodnutí.
Sugestivními, téměř filmovými obrazy prostředí a atmosféry, přesvědčivými popisy i dramatickými dialogy se tyto brilantně vyprávěné příběhy právem řadí ke skvostům americké povídkové tradice.

Povídky:
- Dům na prérii (A House on the Plains)
- Malý Wilson (Baby Wilson)
- Jolene: životopis (Jolene: A Life)
- Walter John Harmon (Walter John Harmon)
- Mrtvé dítě v Růžové zahradě (Child, Dead, in the Rose Garden)

CheG
  10. 11. 2011, 13:56
Parádní povídky...jako by v sobě měly motor, dynamiku, mají spád a každá svoji vlastní nezaměnitelnou atmosféru. Je na nich hodně znát, že to není jen takové psaní "halabala", ale že Doctorow přesně věděl, jak to psát, proč to psát a proč to psát právě takhle. Moc doporučuju k přečtení. Trochu mě nudila pouze třetí povídka, Jolene: životopis, která je pohříchu nejdelší (kdyby bylo o třetinu nebo čtvrtinu kratší, určitě by jí to pomohlo), zbylé čtyři povídky ale považuju za mistrovské...Během jejich samotného pročítání mi to tak nepřišlo, ale na konci, po dočtení každé z nich, jsem cítil takovou lehkou ironii - to byl podle mě hlavní pocit, se kterým to Doctorow psal..Odpovídá tomu i název celé knihy...Moc pěkný!