Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Láska a přátelství a jiné prózy

66%
3 34
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Láska a přátelství a jiné prózy
Autor:


Nejnovější vydání:
Daranus - 2009
ISBN: 978-80-86983-80-6
Počet stránek: 156
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 58x v přečtených
v knihovně 15x v knihovně
k přečtení 30x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Daranus (2009) 978-80-86983-80-6 156

Prohnaná, ale smolařská intrikánka Laura, věčně opilá Alice, marnivá a hloupá Mary, potrhlá Eliza, drzá Cassandra.... Hrdinky osmi raných próz Jane Austenové žijí celkem obyčejnými životy, ale autorka dokáže jejich příběhy vyprávět nevšedně. S nadsázkou, ironií a v duchu parodie na dobové zamilované romány. Vítejte ve světě, kde dámy při každé vhodné příležitosti omdlévají, kde se nuda zahání vedením nudných řečí, kde chudí mladíci nezřídka bývají levobočky urozených boháčů, kde si nikdo nemůže být jist, jestli v náhodném spolucestujícím neobjeví svého příbuzného, a kde nemravové a klevetníci s oblibou nasazují masku ctnosti.
Sbírka raných próz Jane Austenové s názvem Láska a přátelství je pojmenována podle novely v dopisech, která je jejím srdcem. Všechny prózy si berou na mušku dobové literární konvence, Jane Austenová je psala pro pobavení rodiny a jejich humor a styl, který již v mnohém naznačuje budoucí směřování autorky, si lze vychutnat i bez zevrubné znalosti literatury 18. století.
Lásku a přátelství lze sice označit za novelu v dopisech, ovšem ve skutečnosti jde spíše o vyprávění hlavní hrdinky Laury o radostech a strastech, plynoucích z jejího manželství s mladým šlechticem, přičemž rozdělení na dopisy mělo zřejmě sloužit pro oddělení částí určených pro čtení v rodinném kruhu vždy během jednoho večera. Již v této novele, datované rokem 1790, kdy bylo autorce pouhých čtrnáct let, lze jasně identifikovat její ostrovtip a pohrdání romantismem, které se ještě zvýraznilo v jejích vrcholných dílech. I ostatní prózy ze sbírky jsou satirickými karikaturami dobových romantických i populárních heroických románů.

Povídky:
- Láska a přátelství (Love and Freindship)
- Jack a Alice (Jack & Alice)
- Frederic a Elfrida (Frederic & Elfrida)
- Henry a Eliza (Henry & Eliza)
- Tři sestry (The Three Sisters)
- Krásná Cassandra (The Beautifull Cassandra)
- Sir William Mountague (Sir William Montague)
- Dobrodružství pana Harleyho (The Adventures of Mr. Harley)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Bloodym
  3. 12. 2013, 12:21
Knihu jsem přečetla ve vlaku, když jsem jela domu z koleje. Bylo to příjemné čtení, které mi neskutečně zpříjemnilo cestu.
Lenka Palkovičová
40% 40% 40% 40% 40%
  4. 6. 2016, 14:32
Jane Austen miluju. Ale tato kniha pro mne byla docela zklamáním. Sice se jedná o rané povídky a je v nich patrný Janin osobitý styl, ale na pozdější romány prostě nemá. Občas si knihu přečtu, ale jen proto, že jsem ji dostala dárkem a leží mi v knihovničce... prostě mě nenadchla...
Maja01
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 1. 2013, 22:55
Tuto knížku jsem četla jako oddych po náročných státnicích a vyplatilo se. Ty záchvaty smíchu, co jsem měla, vyvolaly v mém okolí docela udivené pohledy. Mimochodem, to bych do Jane neřekla... :)