Duben v Paříži

Duben v Paříži Originální název: April in Paris

Mladá fronta - 2010
ISBN: 978-80-204-2157-9

Mladá fronta (2010) 978-80-204-2157-9 190

Německý voják Roth, milovník francouzštiny a francouzské literatury, pracuje jako tlumočník okupačního vojska v Paříži v roce 1943. V jeho poklidném životě však nastává zvrat: je odvelen, aby tlumočil na gestapu. Brutalita a mučení, kterých je svědkem, ho natolik psychicky ničí, že má vnitřní potřebu oddělit se od svých krajanů. Proto se vydává v nebezpečí a po službě vychází v civilu do ulic jako monsieur Antoine, třebaže by byl přísně potrestán, kdyby se o jeho převlecích někdo dozvěděl. Seznámí se s dcerou knihkupce a začíná se mezi nimi rozvíjet láska. Pak však Roth zjistí, že jeho vyvolená je příslušnicí francouzského odboje... (Založil/a: al-ma)

Michael Wallner Michael Wallner
*??.??.1958

misssicccka
  8. 11. 2010, 10:32
Četla jsem a pořád jsem čekala, že ta energie, kterou knihy přináší, ještě přijde, ale nepřišla.
Zpočátku mi vadily francouzské dialogy, pak jsem se začala nudit, takže jsem četla a nevěděla co, ztrácela jsem nit. Soustředěnost přišla až ke konci. Závěr docela ušel. Myšlenka také dobrá. Ale pro mě nic víc.
claudel
  13. 2. 2011, 13:33

V podstatě se nejedná o žádnou převratnou knihu, láska dvou lidí z opačné strany barikády se objevila v mnoha podobách a byla zasazena do mnoha prostředí a historických souvislostí. Příběh se rozjíždí pozvolna, ale mně jako germanofila a frankofila zaujal a byl jsem neustále vnitřně napnut, kam se posune. Druhá polovina knihy ztrácí dech, ovšem závěr je vynikající. Souhlasím s uživatelkou Misicka, že pro českého čtenáře nehovořícího francouzsky jsou francouzské dialogy značně nepříjemné.