Originální název: Foundation

Argo (2009) 978-80-257-0133-1 208 Triton (2009) 978-80-7387-263-2
Mladá fronta (2001) 80-204-0931-9 250
AG kult (1991) 80-900081-6-X 220
AF 167 (1989) 142 vydáno pod názvem --- Základna

První kniha série Nadace. Knihy navazují v tomto pořadí: Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k Nadaci a A zrodí se Nadace.

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné - vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie...

Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.

Ghoulman
  10. 6. 2016, 18:48
Obsahuje spoiler spoiler Kniha je rozdělena do pěti částí, v první a druhé je nastavena premisa – Říše, jež ovládá galaxii pomalu upadá a je potřeba založit dvě tzv. Nadace, jež by urychlili následnou civilizační obnovu po pádu Říše. Události jsou předpovězeny géniem Hari Seldonem, psychohistorikem. Ve zbylých třech příbězích jsou popsány tři krize, které Nadaci málem zničí, ale díky výjimečným jedincům ji v konečném důsledku posílí. To je na knize asi vůbec to nejzajímavější. Na jednu stranu zde Asimov na začátku udá jasně daná deterministická pravidla – události se vyvíjí předem vymezeným směrem, pohyb dějin a mas je v podstatě neměnný. A následně tuto premisu třikrát zboří/popře důrazem na svobodnou vůli jednotlivce.
HPL
  26. 2. 2015, 15:24
Obsahuje spoiler spoiler Knihu jsem dostal od kamaráda, a hodně se na ni těšil, vzhledem k reputaci, kterou Asimov má. Ze začátku mě to hodně bavilo (psychohistorie, říše, atd.). Bohužel mi ale přišlo, že každá kapitola je slabší než ta předchozí, a u té poslední jsem se málem unidil. Čekal jsem sci-fi, jenže to jsem nedostal. Jde spíš o politicko-sociální téma. Ty sci-fi prvky, které kniha obsahuje jsou bohužel neskutečně naivní a k smíchu (jasně, je to z roku 51, ale stejně...). Na to, jak je kniha krátká, mi taky přišlo, že obsahuje obří množství zbytečné vaty. Myšlenka Nadace - vize Heriho Seldona se mi líbila, ale to ja taky jediné, co mi z knihy utkvělo. Postavy postrádají vývoj a v podstatě představují jen křoví.
Další díl si rozhodně přečtu, nicméně dám prvně přednost povídkám (které snad budou mít větší šťávu).
Takže celkově se tedy jedná o trochu kacířské zklamání. Snad si u mě Isaac tu reputaci přístě spraví.

A pár SPOILERů na závěr:
• jakožto drtivá většina sci-fi z 50. let obsahuje obrovský vývoj a fantasii a zároveň nedokáže překročit stín své reality - 12000 let stará galaktická říše používá mikrofilm, či propisky a papír :D Holt tak už to chodí, některé objevy nás zkrátka zaskočí.
• barbarská království okolo Nadace nedisponují složitějšími technologiemi, ale stejně mají lodě
• slovem "atomový" se zde Isaac ohání takovým způsobem, že místo toho mohl klidně používat "magický". Dosti nedomyšlené. Taky (přestože není specifikován typ reakce) využití jaderné energie jako ultimátního zdroje dost postrádá fantasii, i na svou dobu.
• co se ovšem povedlo, je syntéza vědy a náboženství (jaderný reaktor jako náboženský chrám je asi moje nejoblíbenější myšlenka z celé knihy) a jako jediná mi přišla vizionářská.

PS: Rozhodně není fér hodnotit knihu očima dnešního čtenáře, jelikož za svou dobu ovlivnila a podnítila mnoho skvělých spisovatelů. Nicméně na dojmu, který na čtenáři zanechá, to nic nemění. 70%

LuciusWlk
  8. 1. 2012, 12:49
Přesto, že se jedná především o politický sci-fi román, nemá nudné pasáže. Knihu jsem přelouskal za pár dní a nadšený se chystám na další kousky série Nadace.
Myrddin33
  11. 7. 2014, 18:42
Obsahuje spoiler spoiler Poprvé jsem ji četl kdysi dávno a byl jsem naprosto uchvácený a veškeré zbylé části jsem hltal. Určitě je to pro mne nejlepší série sci-fi, kterou jsem kdy četl.
Teď po opětovném přečtení mi určité části přišly trochu zbytečné nebo lehce naivní, ale to asi proto, že vím, jak vše dopadne a jak se bude odehrávat po příchodu druhé nadace na scénu a celkového vyvrcholení příběhu.
Ale určitě ji za sebe mohu jen doporučit a u mě zůstane vždy stěžejním dílem mého hloubání.
prkali
  5. 6. 2016, 18:50
A jak se tak hrabu v komoře, cosi hledajíc, najednou koukám, že máme Nadaci! První díl nejslavnějšího seriálu klasika science fiction v dějinách tohoto žánru! Tož hurá - hned si ji dám někam, kde o ní budu vědět - a lehce jsem ji při těchhle svých úvahách prolistla - a co na mě nevyjouklo ze str. 80 - 81? Zuřivě zelená stokoruna s Gottwaldem - vzor Albín Brunovský!
Jasanek
  23. 12. 2010, 11:04
Jeden z pilířů tohoto žánru ocenění roku 1966 cenou Hugo. První kniha série o Nadaci se mi líbila, ale na 5* to bohužel není, důvod je jeden, není ukončená. Proto zatím hodnotím 4* uvidíme po dalším díle, jak se autor rozjede...
HELLBOY-DB
  30. 10. 2011, 15:42
Román se skládá z pěti povídek a každá se věnuje určitému období Nadace. Nejčastěji se autor přesunuje do času kde má Nadaci postihnout nějaká krize a kterou je nutné překonat, aby se splnil tisíciletý plán předpovězený Hari Seldonem.
Prvních 200 let za námi a pro mě zatím plný počet už se těším na druhý díl. ===100%
23.44
  3. 4. 2016, 21:19
Souhlasím prakticky s celým komentářem HPL. Začátek nadějný, myšlenka zajímavá, ale dále jako pohádka, průběh předvídatelný, místy naivní. Mladý král kterési říše se vyjadřuje jako dnešní puberťák, absolutní platnost scénáře na sebe navazujících krizí, vždy se najde někdo "osvícený".... A navíc zjevná snaha o paralelu mezi současností a budoucností /riziko diktatury, dobří a zlí, obchod, výzkum, náboženství/ má být podle mě výchovná, ale je to tak průhledné ! Vzhledem k tomu, že stav do obnovení Říše má trval tisíc let, jsem ráda, že autor zabrzdil už po 3 krizích /po 30,70 a 75 letech, jestli si dobře pamatuji/.
Sedmikráska
  17. 9. 2012, 0:21
Z Asimovových knih, které jsem zatím přečetla (přibližně sedm), tahle je jednoznačně nejslabší. Politická linka je sice silná, ale knihu s politickým obsahem bych apriori nezvolila, takže jako sci-fi mě zklamala. Další dva díly číst s největší pravděpodobností nebudu.
mikael
  5. 5. 2014, 17:54
První kniha o Nadaci jako takové popisující prvních 200 let. Asimov se v tom vyžívá a má to velmi pěkně propracované. Počítám, že pro některé to bude dosti velké zklamání jelikož si spousta lidí představuje sci-fi knihy trošku jinak a bez pořádné akce nedojdou za prvních 50 stran. V této knize a de facto v celé série jde spíše o politiku, což ovšem knize neubírá na čtivosti a čtenář co tomu opravdu dá šanci a bude-li knihy pozorně číst tak bude odměněn skvělým zážitkem a mnohdy i úžasnými rozuzleními....ale pozor! Druhá Nadace na opačném konci galaxie se pozorně dívá! :-)
Phorbo
  3. 12. 2013, 5:20
politicke drama jako vysite. Na dvoustech stranach se toho nestane zase tolik,ale budiz. Je to prvni dil serie. Ale co kdyz to takhle bude vypadat i s dalsimi dily? Na to zeje asimov spisovatel ze stare skoly, kniha se cte docela dobre. Sic jsou jeho nektere fantasie docela smesne, vzhledem k tomu, co mame v roce 2013 a jeho 111.stoleti vypada dvakrat tak hure. Jinak je to vcelku nuda. Zacatek mi prisel jeste vcelku zajimavy, ale kdyz jsem cetl dal a dostal se ctyr uplne odlisnych casu... U simmonse mi to treba tak nevadilo jak u asimova... s druhym dilem to teda nevidim moc dobre.
chroust123
  6. 10. 2013, 19:40
Na začátku mě dostalo velké množství zajímavých myšlenek, popis seldonovy nauky a především nečekaný způsob vyprávění, odehrávajícího se především v dialozích. Stejně tak vyvrcholení prvních povídek byla úžasná. Postupně tomu ale začal ubývat ten drive a kupecké povídky jsou o něco horší.
zelvicka
  24. 12. 2014, 0:02
Trochu mě překvapilo, že je to fakticky ohromná nuda. Nechci snad zpochybňovat propracovanost a tak, ale po tom, co jsem přečetl Předehru, kterou nehodnotím nijak skvěle, prostě musím zkonstatovat, že tohle není můj šálek kávy, a přečtu si radši něco, kde krev stříká a ženský piští, nebo tak.
brigand
  29. 10. 2011, 21:55
knihu jsem cetl nedavno. me to prislo jako politické sci-fi. cekal jsem ale ze to bude mnohem lepsi.
mumin
  1. 5. 2016, 22:19
Obsahuje spoiler spoiler Nebudu hodnotit Nadaci jako samostatnou knihu, protože bez přečtení celé trilogie (Nadace a Říše, Druhá Nadace) nedává příliš smysl.
Hluboko v budoucnosti obývá lidstvo 25 milionů planet sdružených v Galaktické říší. Geniální matematik Hari Seldon předpoví pomocí psychohistorie, že po 120 staletích nastává nezvratný rozklad impéria, který má trvat dlouhých 30 tisíc let. Založí proto dvě vědecké Nadace, které mají uchovat lidské vědění a zkrátit dobu temna na pouhé jedno milénium. Autor sleduje klíčové události v dějinách první Nadace, která sídlí na vzdálené planetě Terminus a má položit základ Druhé říše. Její mocenský vzestup je ohrožován sérií krizí, které jsou součástí tzv. Seladonova plánu. Paralela s pádem Římského impéria a překotným vývojem křesťanské Evropy od středověku do současnosti se určitě nabízí a Asimov sám přiznal, že se při psaní románu inspiroval klasickým – ale dnes již značně zastaralým a překonaným - dílem Edwarda Gibbona Úpadek a pád římské říše.
Asimovovy tři romány rozhodně nejsou konvenčním příběhem boje dobra se zlem. Nadace, poslední ostrůvek vědy a kultury v barbarském vesmíru, záhy přejímá všechny rysy zkorumpované oligarchie. Říšský generál Bel Riose nebo Mezek – klíčová postava druhé a třetí knihy – jsou sympatičtější charaktery než jejich soupeři z Terminu. Fatalistický a zároveň nemilitaristický („Násilí je poslední útočiště neschopných.“) koncept psychohistorie ponechává jen málo prostoru pro moralizování a svobodnou vůli, budoucnost je předurčená bez ohledu na rozhodnutí jednotlivců. Dynamika dějin se řídí neosobními silami, které jsou s vysokou mírou pravděpodobnosti předvídatelné experty díky neměnnosti lidské povahy (Asimov se jako biochemik inspiroval pohybem molekul). Zatímco obyvatelé Nadace ani Říše nerozumí psychohistorickým zákonitostem, dohledem nad naplňování Plánu pověřil Seldon tajemnou Druhou Nadaci. Ta disponuje skutečnou galaktickou politickou mocí, která se – jak trefně poznamenává nositel Nobelovy ceny z ekonomii a fanoušek trilogie Paul Krugmen - nápadně inspiruje Platónovým pojetím vlády.
Obdivuji Asimovův neobyčejný literární talent a široké znalosti historie, mezinárodní politiky, náboženství, matematiky a přírodních věd. Motivace postav je přesvědčivá, jednotlivé příběhy jsou promyšlené a výborně vypointované. Trilogie Nadace je bezpochyby mimořádné dílo. Ale musím být k Isaacovi i kritický…
Asimov naprosto rezignuje na popis prostředí. O podobě planety Terminus, na které se odehrává značná část románu, se nedozvíme vůbec nic. Nemá smysl vytýkat autorovi, že neodhadl budoucí vývoj technologií, ale čekal bych alespoň nějaké vize. Homo sapiens sice zalidnil miliony planet a cestuje vesmírnými plavidly, ale zároveň stále čte papírové noviny, umírá na rakovinu a klíčovou konkurenční výhodou je atomová energie (sci-fi plní v románu pouze podružnou roli a sám autor v jednom z pozdějších rozhovorů mluvil o sérii Nadaci jako o „sociální sci-fi“). Díky roztříštění děje do několika samostatných příběhů (Asimov psal Nadaci původně jako samostatné povídky pro Campbellův časopis Astounding) se může čtenář jenom s obtížemi identifikovat s některou z postav. Téměř chybí jakékoli akční scény a přílišné soustředění na politické intriky po čase začínají nudit. V první knize se dokonce neobjeví ani jedna ženská postava. Asimovova Série o robotech mě baví víc.
H4ku11
  18. 12. 2015, 8:57
Dej a zvraty, ktoré postavy vymýšľajú je super, ale ten štýl je hrozný na čítanie. Skoky v čase, miestach a postavách mi dávali poriadne zabrať. Treba prečítať na jeden šup, inak si nebudete pamätať pri čom ste vlastne skončili.
Marshal
  21. 6. 2015, 16:56
"Ten chlap je tak zatraceně chytrý!" Tuhle větu jsem si na adresu Isaaca Asimova v duchu opakoval snad tisíckrát. Platí to totiž o každém aspektu jeho psaní - chytře napsané postavy kují chytré plány v chytře napsaných dialozích, které ženou děj do chytře promyšlené pointy. Přestože většina scén sestává pouze z rozhovorů, je kniha napínavá jako guma od tepláků a nenechá vás ani na vteřinu vydechnout.

Ještě drobná poznámka na okraj (takže prosím scrollujte tak, abyste ji na okraji opravdu viděli :)): Často se zmiňuje, že současnost má mnohem lepší vynálezy než Asimovova velmi vzdálená budoucnost. Mám k tomu následující prohlášení: No a co? Zkoušeli jste si děj někdy představit jako nádherné retro sci-fi? Zakázaná planeta s prvotřídními efekty? Zkuste. Stojí to za to ;)