Majster šarkanov

Profil knihy je v jiném jazyce

Majster šarkanov

Ikar - 2008
ISBN: 978-80-551-1536-8

Ikar (2008) 978-80-551-1536-8 336

Amir žije v exile, tisíce kilometrov vzdialený od rodného Afganistanu. Vo svojom rozprávaní spomína na Hasana, sluhu a verného priateľa, s ktorým ho spájalo takmer bratské puto. Hoci boli vychovávaní v jednom dome, delila ich neprekonateľná spoločenská priepasť vtedajšieho Kábulu. Amir bol chlapec z bohatej rodiny, Hasan zas patril k nenávidenej hazarskej menšine. Ich nezvyčajne silný vzťah sa naruší po tom, čo Amir po vyhratých pretekoch šarkanov zbabelo zradí Hasana. Vstup sovietskych vojsk na územie Afganistanu, ale i vzájomné bratovražedné boje prinútia Amirovu rodinu emigrovať do Kalifornie a Amirovi sa na čas podarí uniknúť výčitkám svedomia. V Amerike sa po ťažkých začiatkoch napokon presadí ako úspešný spisovateľ, ale minulosť ho stále prenasleduje. V jeho vlasti však ešte stále žije človek, ktorý pozná spôsob, ako sa stať zasa dobrým…

Khaled Hosseini Khaled Hosseini

Ľudmila F
  16. 10. 2016, 13:40
Nádherný príbeh ľudskosti! Niektoré pasáže tlačia slzy do očí (od bolesti, ktorú prežívate s hrdinami knihy, ale aj od dojatia a krásy). Pre mňa zatiaľ najlepšia kniha od tohto autora.