Moudrosti a příběhy zenu

Moudrosti a příběhy zenu Originální název: Was ist die ewige Wahrheit? Geh weiter!

Portál - 2000
ISBN: 80-7178-436-2

Portál (2000) 80-7178-436-2 133

Naplněného života nedosáhne ten, kdo chce mít nebo vědět stále víc a víc. Životní naplnění úzce souvisí se schopností žít bezprostředně, přijímat skutečnost takovou, jaká je. Život znamená změnu a změna pohyb. Pro většinu lidí je však těžké zůstat v každém okamžiku v pohybu a plout spolu s proudem života, A právě to je cílem zenu. V kóanech - v často paradoxních příbězích o zenových mistrech a jejich žácích, ale také v prostých moudrostech a ponaučeních a dalších vyprávěních - může čtenář nalézt řadu podnětů pro své vlastní životní hledání. (Založil/a: vorobjej)

Marco Aldinger Marco Aldinger
*??.??.1955

vladislaus
  24. 8. 2014, 15:59
Kniha je plná moudrých zenových příběhů a podobenství, ale pochybuji, že by pouhé čtení této knihy přivedlo někoho k satori.
Pan T
  20. 10. 2011, 17:05
Ačkoli tato kniha, tak na první pohled nevypadá, je to jedna z nejkvalitnějších knih tohoto rázu. Dvacetistránková předmluva je brilantní, trefná a stručná. Je to takový ryzí koncentrát toho, co je psáno v desítkách knih, a přitom nic nevynechává.
Samotná kniha pak obsahuje desítky krátkých, zen buddhistických koánů ( koán - iracionální příběh ), které nejsou uchopitelné rozumem, ale vnitřním pochopením.( Klíčem je odstup, odtržení a neztotožňování se s egem )
To je důvod, proč pro mnoho lidí bude kniha nestravitelná. V takovém případě, prosím, to nedávejte za vinu knize. Protože tak jako vždy, nemá naše hodnocení nic do činění s předmětem hodnocení, ale s hodnocením nás samých. Proto dávám 5/5 :-)