Originální název: The Currents of Space

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0076-1

Argo (2009) 978-80-257-0076-1 264
Triton (2009) 978-80-7387-215-1 320

Popularita seriálu Nadace, galaktické kroniky obrovského Impéria, přiměla jeho tvůrce k napsání dalších tří samostatných příběhů, které jsou jeho součástí. Druhým z nich jsou Kosmické proudy.

Trantor již ovládl polovinu Galaxie, a mezi světy, které jeho vlivu dosud odolávají, patří i Sark prosperující z vykořisťování Floriny, své vazalské planety. Nyní však Florině hrozí kosmická katastrofa. Kdo má zájem na tom, aby pravda o blížící se katastrofě zůstala utajena a aby jedinému člověku, který o ní ví, byla vymazána paměť? Trantor? Sark? Nebo někdo jiný?

Myrddin33
  16. 11. 2014, 22:24
Obsahuje spoiler spoiler Kosmické proudy hodnotím sice stejně jako předchozí "Hvězdy jako prach", ale druhá jmenovaná se mi určitě líbila více. Kosmické proudy byly lehce slabší. Své hodnocení na čtyři hvězdičky je samozřejmě ovlivněno mou náklonností k Asimovovi a hlavně té velké lásce k Nadaci a všemu, co se jí týká.
Samotná kniha se opět skvěle čte, Asimov splétá příběh jako vždy přes několik pohledů. Samotný závěr jsem v průběhu vytušil, i když příliš jsem nevsázel na takový "happy end".
Kniha mi byla skvělým útěkem od reality a povinností a Asimov mě opět nezklamal.
sourekm
  13. 10. 2015, 6:11
Celý příběh je tradičně u Asimova ze začátku nezajímavý. V tomto případě je o dělníkovi zpracovávajícího Kyrt který něco tuší a nakonec se doví, že dříve dělal kosmoanalitika a celý příběh se mění na zajímavou detektivku. Ačkoli patří tato povídka do série před Nadací, tak bych řekl, že nepředstavuje tak významnou roli, poněvadž se tam postavy o Trantoru jen letmo zmiňují, jinak příběh se odehrává na Florině a pak na Sarku. Trantor se ještě neukázal a čeká až na představení v Předehře k Nadaci. V každém případě zajímavý doplněk.