Originální název: Second Foundation

ISBN: 978-80-257-0273-4

Argo (2010) 978-80-257-0273-4 223 Triton (2010) 978-80-7387-375-2
Mladá fronta (2005) 80-204-1328-6 312
AG kult (1991) 80-900081-8-6 208

Třetí kniha série Nadace. Knihy navazují v tomto pořadí: Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k Nadaci a A zrodí se Nadace.

Seldonův plán leží v troskách - a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Drahá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace - dřív, než ona zničí je!

Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.

Myrddin33
  10. 12. 2012, 0:04
Musím říci, že po příchodu Mezka v předchozí knize jsem byl jemně zachmuřelý, jakoby jeho psychika nehezky působila na moji. Byl jsem velmi zvědavý, jak se vše odehraje dále a musím říci, že i když "Pátrání Mezka po Druhé Nadaci" nebyla tak silná povídka, tak za její závěr jsem byl rád a rozhodně se to příjemně četlo. Ovšem druhá část byla excelentní. Postava Arkadie - dítěte, které má pro znovuobnovení Seldonova plánu tak velkou roli ( i když plán nepracuje s jednotlivci). A hlavně celý ten závěř je naprosto dokonalý. Jednoduše skvělé!
HELLBOY-DB
  6. 5. 2012, 21:11
Kniha se opět jako předchozí díl skládá ze dvou povídek, kde první povídka je o pátrání Mezka po Druhé Nadaci. Tato povídka není špatná, ale něco ji k dokonalosti chybí. Zato druhá povídka, ve které pro změnu pátrá první Nadace je perfektní. Zrodí se zde dokonalý plán jak opět galaxii nasměrovat do správných kolejí Seldonova plánu, který byl narušen Mezkem, jedincem se kterým plán, který se řídí masami nepočítal. ===100%
mumin
  1. 5. 2016, 22:33
Oproti Nadaci a Nadaci a Říši půl hvězdičky přidám, protože závěr celé trilogie byl výborný. 4,5/5. Můj komentář ke všem třem knihám zde: http://www.cbdb.cz/kniha-1173-nadace-foundation#86447
linhe
  17. 9. 2015, 18:11
Kniha mi přišla tak nějak jako ticho po pěšině, ale konec byl pobavený. Nečetla jsem jiné knihy Asimova, ale tato mi v některých částech připadala jako Verneovka. Celkově poměrně napínavý příběh o hledání toho, co musíme zničit, aby to náhodou nezničilo nás dříve.
Marshal
  3. 4. 2013, 15:39
Kde leží Druhá Nadace? Přece přímo před Vaším nosem. Ano, přesně tím, co Vás za něj Isaac Asimov tak nádherně a vytrvale tahá. Ani pro další knihu Mistra spisovatele nemám jiné hodnocení než plný počet hvězd :)