Maskot

Profil knihy je v jiném jazyce

Maskot
Originální název: The Mascot. Unraveling the Mystery of My Jewish Father's Nazi Boyhood
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-551-1864-2

Ikar (2009) 978-80-551-1864-2 424

Nacistické komando smrti vyvražďuje dedinu a medzi jeho obeťami je aj matka päťročného Alexa Kurzema. Ten však ujde a v treskúcich mrazoch sa skrýva v ruskom lese, až kým ho nenájdu príslušníci lotyšského SS. Zatiaľ čo jeho otca posielajú do Auschwitzu, Alexovi sa podarí svoj židovský pôvod utajiť. Získa si priazeň vojakov a stáva sa ich maskotom a čestným "desiatnikom" v SS. To, čo sa začalo ako zúfalý pokus zachrániť si holý život, sa však mení na predstavenie na pobavenie nacistickej elity. A tak sa židovský chlapec ocitá v úlohe hviezdy nacistickej propagandy.
Po šesťdesiatich rokoch mlčania Alex odhalí strašné tajomstvo svojmu synovi Markovi. S jeho pomocou sa vydá po stopách vlastnej minulosti, aby našiel odpovede a obhájil svoje konanie. Jeho príbeh je desivým opisom boja o prežitie, ale aj dane, ktorú si tento boj vyžiadal na jeho psychike, či kruto úprimným pojednaním o otázkach identity, spolupáchateľstva a pamäti.