Tibet

Profil knihy je v jiném jazyce

Tibet

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-551-1926-7

Ikar (2009) 978-80-551-1926-7 144

Kniha Tibet je ilustrovaný úvod do výnimočnej kultúry, predstavujúci jej umenie v celej sláve - od monumentálnych chrámov a živých nástenných malieb po lesy modlitebných vlajočiek a nádherné detailne vypracované sochy buddhov, božstiev a svätcov.
Kniha obsahuje témy, ktoré dávno zamestnávajú ľudovú predstavivosť vrátane zložitých, mnohofarebných mandál, ktoré sú víziou celého roztvárajúceho sa vesmíru, hrdinov-svätcov, ktorí cestovali Tibetom a bojovali s božstvami hôr a údolí, dalajlamov, večne sa znovu rodiacich prevtelení veľkého bódhisattvu súcitu a hrozných bohov s mnohými rukami zvierajúcimi meč, ktorí pôsobia ako ochrancovia krajiny a jej náboženstiev. Tieto hlavné témy a mnohé ďalšie sú interpretované vizuálne prostredníctvom ikonografie, vzorov, motívov a symboliky, ako aj z hľadiska ich historického a duchovného významu.
Kniha Tibet, dokonalý prírastok do každej knižnice umenia a predstavivosti, skĺbením slova s obrazom zavádza nové štandardy pri zaznamenávaní výdobytkov veľkej civilizácie.

Martey
  28. 9. 2015, 16:26
Kniha je pekne ilustrovaná s mnohými obrázkami a fotografiami. Samotného čítania nie je vela a obsah nie je podaný obzvlášť pútavo. Je tam vela názvou, bohov, symbolov a príbehov, ale naopak ma prekvapilo budhistické náboženstvo, že to nie je len o Budhovi, ale o mnohých bohov, legiend a svätcov.