Rhett Butler

Profil knihy je v jiném jazyce

Rhett Butler

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-551-1900-7

Ikar (2009) 978-80-551-1900-7 400

K legendárnemu literárnemu príbehu lásky Scarlett a Rhetta, hlavných postáv slávneho románu Margaret Mitchelovej Odviate vetrom, sa stále vracajú nielen čitatelia, ale inšpirujú sa nim aj spisovatelia. Po pokračovaní pod názvom Scarlett od Alexandry Rippleyovej sa tentoraz k večne živej téme vracia americký spisovateľ McCaig, znalec vojny Juh proti Severu. Dedičia Margarett Mitchelovej si práve jeho vybrali, aby napísal román o Rhettovi, a hneď po vyjdení sa z románu stal bestseller. Silný príbeh lásky je tentoraz teda podaný z pohľadu Rhetta a jeho rodiny. Spoznáme ho ako chlapca, ktorý vyrastá na georgijskej nížine v bohatej rodine autoritatívneho, rozkazovačného otca, stretneme sa s ním na rodinných ryžových plantážach, sme svedkami chlapčenských bitiek a silných priateľstiev, objaví sa tu jeho nerozlučný priateľ z detstva i Rhettova rázna sestra Rosemary. A potom je tu, samozrejme, Scarlett – jej život sa zapletie s Rhettovým a zaľúbi sa doňho väčšmi, ako si je ochotná pripustiť. Napokon vloží všetko do toho, aby naplno prežila svoju lásku.
Vášnivé city, naplnené i nenaplnené sny, závan zaniknutého romantizmu, politické a sociálne pozadie, ale i spomienka na čítanie starších generácií, sa stávajú objavom aj pre najmladších čitateľov.

Donald McCaig Donald McCaig

minusha97
  10. 3. 2016, 21:37
U tejto knihy sa často stretávam s nespokojnosťou, ale mne nejde hodnotiť knihu tak zle, ako väčšina jej čitateľov. Iste, už to nie je tá Scarlett a ten Rhett ako predtým a to je presne dôvod, prečo sa k Odviate vetrom vracajú generácie a generácie čitateľov aj po toľkých rokoch. Lebo sú nenapodobiteľní a pokračovanie od iného autora už nikdy nebude také dobré, ako originál, čo skrátka človek musí pochopiť.

Napriek tomu to bolo zaujímavé a novátorské.
Pôvodne som čakala, že kniha bude iba celý príbeh z Rhettovej perspektívy, zatiaľ čo ona rozvíjala mnoho postáv zo zákulisia, odpovedala na niektoré otázky a nejaké iné zas vytvorila. Autor sa pohral s obsahom originálnej knihy, vrátil sa do minulosti a i načrel do budúcnosti úplne iným smerom, ako to urobila Alexandra Ripleyová vo svojej knihe Scarlett. Z tohto som bola spočiatku zmätená, ale nakoniec to bol zaujímavý zážitok.

Treba priznať tejto knihe jej klady, nie len diskutovať o jej záporoch.
Nie je to to, čo to bývalo, ale stále to má krásnu autenticitu hrdého Juhu za obdobia občianskej vojny, na ktorú je pán McCaig odborník, čo je poznať.
Akurát ten štýl bol trochu zdĺhavý, čo spolu s nie moc vydareným dizajnom knihy (najhoršie boli malé písmená,veľmi malé písmená) zanecháva v čitateľovi horší dojem, ako by mohlo.