Originální název: Konec světa

Argo - 2015
ISBN: 978-80-257-1437-9

Argo (2015) 978-80-257-1437-9 264
Argo (2001) 80-7203-335-2 246

Deset povídek, deset přesných popisů deseti situací, deset prožitků, které se buď odehrávají přímo uprostřed magických 90. let, nebo se skrz špinavé sklo přítomnosti ohlížejí zpět na magická léta osmdesátá... Co mají tyto prózy společné, je stručný, nepatetický styl a vyhraněný smysl pro pointu. Ačkoli se autor tematicky pohybuje v naší nejtěsnější současnosti, cosi v jeho textech stále jako by připomínalo literaturu undergroundu – snad je to výrazné outsiderovství vypravěče a jemu podobných hrdinů. Barmanka, feťáci, bezdomovec, restituent zavazujícího majetku, ukrajinský gastarbeiter a další Haklovy postavičky jsou lidé snažící se uprostřed stále bublající vyvřeliny naší nové doby (většinou neúspěšně) zachovat si vnitřní nezávislost, najít si oblast, kde by dokázala přežít jejich potřeba svobody a pozitivních vztahů. Haklovy povídky patří k tomu nejlepšímu, co v poslední době česká próza přinesla. (Založil/a: dick.laurent)

ondrasek
  6. 10. 2015, 8:25
Trainspotting po česku.
Hlavní postavy této povídkové knihy jsou flákači, netáhla, vejpitkové, dobrodruzi a poetové, jsou to figurky pohybující se na hraně společnosti a čtenář je nemůže mít nerad.
Je to vtipné i smutné zároveň.