Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jsme tady

86%
4 37
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jsme tady
Autor:
Originální název: Jsme tady
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Nejnovější vydání:
Host - 2006
ISBN: 80-7294-207-7
Počet stránek: 196
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 52x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 15x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2006) 80-7294-207-7 196

Jednou z nejvýraznějších literárních událostí posledních let se bezesporu stala povídková kniha Jana Balabána Možná že odcházíme. Byla nominována na Státní cenu, zvítězila v anketě Lidových novin o Knihu roku 2004 a v roce následujícím získala i cenu Magnesia Litera za prózu. Autor se stal od té doby v literatuře pojmem, a tím větší očekávání vzbuzuje jeho nový titul.

Balabán se v něm ocitá skutečně na hraně. Podobně jako v předchozí knize nacházíme hrdiny povídek v okamžicích životního zlomu, kdy se hroutí jejich minulé životy: komunistická herečka Alexandra umírající na rakovinu, Ludvík Chmelnický bojující s astmatem, opuštěný Emil ocitající se na pokraji sebevraždy nebo Světlana zlomená rodinnou tragédií. Balabán však jde ještě dál. Jeho hrdinové nejsou svazováni jen sítí deformovaných rodinných vztahů či osobních slabostí a běsů, do jejich životů nepřímo zasahují i traumata velkých dějin. Do těchto osudových dramat jdoucích až na dřeň lidské existence však nečekaně vstupuje cosi zvenčí? zaklepání na dveře, úsměv či pohled na obrázek pověšený v kuchyni? světlo, které mobilizuje vnitřní sílu otočit znova přesýpací hodiny lidského života. Jsme tady. Ono "my" zde neznamená jen to, že se deset povídek nakonec spojí v celek a osudy jednotlivých postav se protnou, říká také, že spolu s nimi jsme i my součástí jednoho nekončícího příběhu, který přináší také útěchu a naději. (Založil/a: dick.laurent)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

kingmaker
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 3. 2012, 19:57
Dost deprese, ale přece jen jí prozařují záblesky optimismu, byť nevelké. Je to deset příběhů, deset povídek, které se postupně skládají do mozaiky jakéhosi děje. Ale děj tu není důležitý, důležité jsou emoce, odhalené až na kost. Balabán se s postavami nemazlí, nechá je umírat na rakovinu, uvažovat o sebevraždě, ztratit milované…Ale zároveň jim poskytuje naději, že to všechno má smysl, že život i tak stojí za to, alespoň občas. Vším se proplétá víra v Boha, ale nevtíravě a nerušivě. Je to mé první setkání s Balabánem, ale určitě ne poslední.
Tosim
60% 60% 60% 60% 60%
  13. 9. 2012, 14:00
Životní pravdy, že pokud člověk dýchá, (občas) doufá, podané zbytečně meditativním způsobem, který mi zde nesedí. Je to zvláštní, protože jindy by mě určitě takový styl nadchl. Kniha u mě lehký nadprůměr, ale nikdy nemůžu vyloučit, že se k Balabánovi ještě někdy vrátím. 70%.