Kloktat dehet

Originální název: Kloktat dehet

Torst - 2005
ISBN: 978-80-7215-255-1

Torst (2005) 978-80-7215-255-1 284

Nový román známého básníka a prozaika, autora románů Sestra, Anděl a Noční práce. Topol v románu účtuje s traumatem osmašedesátého roku metodou brutální grotesky, která vyústí v rozpoutání třetí světové války v české kotlině. Jeho hrdinům chybí heroismus, o to víc oplývají malicherností, rasismem a nedostatkem vyšších ideálů. Prostřednictvím dětského vypravěče jsou zde zachyceny mezilidské vztahy bez jakéhokoli soucitu. Sledujeme pokřivené vlastenectví s mnoha neblahými vedlejšími dopady. Autora zajímá ponížené dětství, sourozenecká oddanost a válka v jakékoli podobě. Zobrazuje lidi jako hračky někoho jiného, aniž by přitom tušili, že jsou nástrojem k dosažení cizích cílů. K absurdnímu vyznění příběhu přispívá „socialistický cirkus“ jako zdroj nejneuvěřitelnějších příhod a vztahů, zčásti fantazijních. Román je karikaturou válečného hrdinství a hrdinů, převrácením vžité interpretace těchto hodnot, o nichž se nikde veřejně nepochybuje, ačkoli ve skutečnosti v sobě skrývají temné jádro. Kniha zvítězila v anketě Lidových noviny Kniha roku 2005. (Založil/a: dick.laurent)

Peetuliska
  24. 2. 2014, 16:38
Nevím, zda je tato kniha tak špatná, nebo jsem ji jen špatně pochopila.

Nejdříve se děj odehrává v sirotčinci, později sirotci bojují se zbraní v ruce s vojáky.
LadysR2
  12. 1. 2013, 16:54
Další úžasně napsaná kniha od Topola, co jsem četl.. Zajímavý nápad s třetí světovou válkou. Knížka, ze který mi bylo divně ještě pár dnů po přečtení. A na pár měsíců mi obnovila averzi k rusům, kterou má pod kůží zarytou každý čech od roku 1968. Už potřetí jsem byl fascinován vypravěčovým darem jazyka
PiGiFr
  10. 2. 2016, 11:22
Použití jazyka si nejde nevšimnout - a funguje! Atmosféra celé knihy je ... nejde to ani popsat, (a nebo to umí jen Jáchym Topol)
Mě jen celou dobu vrtalo hlavou kolik tomu Iljovi je. Ale taky vím, že to v knize ani být nemůže. Protože to možná neví ani Ilja sám. A možná se to dokonce za celou dobu tohoto jeho životního příběhu několikrát změní. Tam, zpět, chvíli velký dospělý voják, chvíli sotva odrostlejší dlouhokošiláč a tak dokola...
karel777
  12. 3. 2014, 9:34
Jazykově nádherný a velmi sugestivní román o hledání vlastní indetity, domova a místa v životě. Světské se mísí s posvátným a státní příslušnost je jen placka na mundůru, to však z nás nedělá ani neznabohy ani vlastizrádce, je to jen další blbej den, kterej musíme nějak přežít. A když je nejhůř, jde se do legie!