Originální název: I, Robot

Triton (2004) 80-7254-560-4 336
Triton (2000) 80-7254-150-1 256
Ivo Železný (1993) 80-7116-237-4 212
Odeon (1981) 01-055-81 251 vydáno pod názvem --- Já robot

Povídková sbírka Já, robot patří do zlatého fondu science fiction. V této dnes již klasické sbírce o robotech nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. Isaac Asimov byl tvůrcem a otcem robotické etiky a formuloval také tři zákony robotiky:

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Povídky:
- Robbie (Robbie)
- Hra na honěnou (Runaround)
- Rozum (Reason)
- Chyť toho králíka (Catch That Rabbit)
- Lhář! (Liar!)
- Malý ztracený robot (Little Lost Robot)
- Únik (Escape!)
- Důkaz (Evidence)
- Konflikt nikoli nevyhnutelný (The Evitable Conflict)

janeicka
  28. 9. 2013, 11:59
Má první kniha od Asimova a hned spokojenost, povídky byly čtivé a velmi zajímavé. Nejvíc se mi líbily ty s dvojicí Donovan/Powell díky jejich humoru :-)
alča87
  16. 1. 2015, 18:48
Sice je to sbírky povídek, ale vše souvisí se vším. Některé povídky se mi zdáli skvělé, některé byly slabší, ale jako celek je sbírka nadprůměrná a to i pro někoho, kdo sci-fi moc nefandí. Ale po přečtení bych asi moc zastánce tak vyspělých robotů nebyla, sice nám už teď stroje ulehčují práci (i to je zde zmíněno), ale tohle už by na mě bylo moc. Ale možná je někdy lepší nezmiňovat rok, kdy se děj odehrává - mě popravdě čtení takových knih spíše rozesmívá.
jehlaspichlas
  13. 8. 2012, 20:53
Zajímavost:

Podle povídky Sally byl natočen i kasovní trhák s Willem Smithem: Já, robot.
Podle povídky Dvěstěletý člověk, byl natočen film s Robie Williamsem: Robie, člen
rodiny.
Rames
  16. 7. 2013, 14:34
Nebudu povídky hodnotit jednotlivně, všechny spolu souvisí a některé na sebe navazují.
Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a kolem těch se celá sbírka točí.
Pro roboty tyto zákony znamenají vše ale dají se různě tvarovat a pro inteligentní bytosti je to výzva které nelze odolat.
Geniální !
Archangel_P
  29. 7. 2015, 15:03
Až na poslední "kapitolu", kde se vyskytoval a řešil prakticky ten největší problém a to problém celého lidstva, mě kniha víceméně bavila. Líbilo se mi přemýšlet o řešení a složitém tvoření paradoxů, které bylo vždy možné vytvořit mezi třemi zákony srovnanými do hierarchie.
Nejvíce mě bavil asi "Malý ztracený robot", "Lhář" a "Robbie".
Při čtení člověku, který se zajímá o vývoj vědy, přichází na mysl smutek a lehké zklamání z toho, kde náš nynější svět viděl Isaac Asimov a možná celá dřívější společnost. Podle nich jsme touto dobou již měli pomalu těžit rudy na Merkuru a na prolétajících asteroidech, měli jsme být schopni "skoky" cestovat na vzdálenost několika astronomických jednotek během sekund a největší problémy lidstva měly řešit téměř vševědoucí Stroje. Místo toho se ale lidstvo ubírá spíše směrem absolutní zkázy, kde by se pro skutečný obraz budoucnosti hodilo číst spíše post-apokalyptické romány a připravovat se na zánik, který nám připraví nějaká mocnost neuváženým jednáním a nakládáním s - například - jadernými zbraněmi. Taháme se o území a o nerostné suroviny, místo abychom se pokusili o kooperaci a spojení sil i v zájmu vědy. No nic, můžeme doufat, že to s naší generací špatně nedopadne a já půjdu napsat nějakou další utopii.
Určitě doporučuji přečíst, celkově hodnotím - 85 %.
HELLBOY-DB
- Malý ztracený robot (Little Lost Robot) (1947) --- 100%
- Únik (Escape!) (1945) --- 80%
- Důkaz (Evidence) (1946) --- 80%
- Konflikt nikoli nevyhnutelný (The Evitable Conflict) (1950) --- 80%

Sbírek o robotech má na svém kontě autor několik, ale co se týká této první, obsahově je ta nejlepší. Ne že by se v ostatních nenacházely stejně dobré, spíše je to tím, že tu nejsou ty průměrné a tak díky této vyrovnanosti v kvalitě, ani při druhém čtení, tato robotí kolekce nenudí. ===80%
Tardis
  5. 5. 2015, 22:26
Překvapivě nadčasové a většinou i dobře vypointované. Naprostá většina povídek mne vyloženě nadchla (zvlášť dobrý dojem na mne udělaly různé problémy s aplikací zákonů robotiky na realitu) ovšem tu poslední jsem dočítala tak nějak ze zvědavosti, tam už zjevně autorovi došel dech. Film jsem nedokázala sledovat, slušné zklamání.
Jana Edita
  2. 7. 2016, 10:47
I když nejsem moc sběhlá v četbě tohoto žánru, \"Já, robot\" je knížka podle mého gusta. Povídky jsou spolu navzájem provázané a jejich pořadí vůbec není náhodné (kniha senzačně graduje); zároveň je každá povídka skvěle vypointovaná a může být čtena i samostatně. A co mě na knížce nejvíc zaujalo, je neúprosná logika, které se autor i čtenáři musí držet, aby mohly být zachovány tři robotické zákony. Skvělá knížka. Klasika, kterou by měl přelouskat každý.
Prometheus.Nox
  29. 11. 2012, 10:02
První kniha od Asimova, kterou jsem otevřel. Úvodní povídka mě tolik nenadchla, s další a další mě ale kniha vtahovala víc a víc až jsem zbylé povídky téměř zhltnul. Myslím si, že tyto povídky nejsou jen o příběhu, ale také o zamyšlení. Velmi mě bavily logické argumentace hlavních postav a jejich interakce s roboty, také originální nápady na příběhy. Věřím, že někomu kniha nemusí sednout, mně se ovšem líbilo :-)
Princ Eugen
  15. 3. 2012, 12:51
Drazí spolučtenáři. Dokud existovaly raketoplány, mohli jsme myslet v nějaký pokrok. Ale v momentě, kdy se zastavil vesmírný program, už nesdílíme touhu po posunutí hranic neznámého..
Máme finanční krizi... Ale je to důležitá krize?? Není. Krize je v tom, že nemáme CÍL. Tohle nejsou kecy člověka, který potřebuje své názory vystavit na net. Tohle je pokus o zamyšlení... Kde vidíte lidstvo za 100, 200, 1000 let?? Jaký si najdeme cíl?
zdeny99
  12. 6. 2015, 9:49
ROBBIE: Pěkná sociální sci-fi povídka o malé holčičce, pro kterou je nejbližším přítelem robot, bez kterého si nedokáže představit život a tráví s ním veškerý čas. To ovšem ji může negativně poznamenat ve vztazích s ostatními lidmi a její rodiče jsou si toho vědomi... PĚT HVĚZD

HRA NA HONĚNOU: Futuristická povídka o několikáté generaci robotů, kteří ctí až moc na škodu tří zákonů robotiky, i když člověk potřebuje pomoc (lidé jsou na Merkuru a vlivem velkých teplot potřebují po robotech sehnat selen). Je to první povídka s dvojicí Powell a Donovan. TŘI HVĚZDY

ROZUM: Volně navazující povídka na Hru na honěnou. Tentokrát robotům jde o to, kdo byl dříve, zda člověk či robot a odkud se vzali. Je to druhá povídka s dvojicí Powell a Donovan. DVĚ HVĚZDY

CHYŤ TOHO KRÁLÍKA!: Další povídka s dvojicí Powell a Donovan. Tentokrát řeší to, když se nějaký robot pokazí a jak chybu opravit. TŘI HVĚZDY

LHÁŘ: Robot odpovídá lidem na otázky tak, jak si přejí, protože jinak by porušil první 1. zákon robotiky. Nakonec se ukáže, že kvůli tomu chybně předpovídá budoucnost. ČTYŘI HVĚZDY

MALÝ, ZTRACENÝ ROBOT:

ÚNIK:

DŮKAZ:

KONFLIKT NIKOLI NEVYHNUTELNÝ:

lennyd
  2. 1. 2013, 6:48
Už když jsem tuto knihu četl poprvé, tak mne nejvíce zaujalo, že Susan Calvinová je o čtyři roky mladší než já :). To dalo této knize takový reálný nádech, díky kterému patří k mým nejoblíbenějším. Navíc povídky (bohužel až na dvě poslední) se výborně čtou, všechno do sebe nádherně zapadá (zákony robotiky, budoucnost - ač popisována jako historie, jména a značky jednotlivých robotů). Na základě knihy byl natočen film s Willem Smithem - z knihy čerpá pouze vlastní zákony robotiky, a postavu Susan Calvinové - ale klidně by scénář filmu mohl být další povídkou do této sbírky...
dollyk
  11. 9. 2016, 9:44
Dobré, ano skvělé. Vždycky se těším na něco, o čem mám přehnané představy a často jsem moc zklamaný, ale to není případ téhle knihy.
basa_Pitrs
  13. 10. 2014, 18:42
K této klasice sci - fi jsem se odhodlal jakožto milovník žánru. Povídkové zpracování zakotvené do reportáže s doktorkou Calvinovou shrnuje historii Národní americké společnosti pro výrobu robotů. V hlavní roli samozřejmě 3 zákony robotiky a reakce jednotlivých sérií robotů na jejich pochopení. Děj je vyprávěn především formou dialogů a argumentů, akce se vyskytuje jen minimálně, velmi redukovaný je též popis, což rozhodně vůbec není na škodu, četba tak probíhá plynuleji a čtenář neztrácí souvislosti. Kvalita povídek si drží vysokou úroveň, najdou se možná pouze 2 slabší.
viita
  20. 9. 2012, 13:07
Knihu jsem přelouskal celou, abych si přečetl od autora také něco jiného než epickou Nadaci. Vzhledem k tomuto srovnání musím říci, že povídky ač nejsou špatné, tak pro mě jsou nudné. Pro někoho však může být přehršel "matematických analýz" zábavný. Zklamání. Knihu jsem daroval místní knihovně, protože bych se k ní už nevrátil.
haoken
  3. 12. 2011, 22:46
Tři jednoduché zákony, tolik složitých situací, které mohou vzniknout jejich interpretací. V poslední povídce je už náznak nultého zákona robotiky, který se v plné míře (i když ne tak nápadně) uplatnil hlavně v Nadacích.

0. Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby lidstvu bylo ublíženo.
mirabl
  22. 2. 2011, 18:50
Devět povídek, ale pouze dvě mě dokázaly opravdu zaujmout. Hned ta první "Robbie", kde malá Glorie musí ubránit svého plechového kamaráda před pečující matkou. No a ta třetí v pořadí "Rozum", kde jsem opravdu bouchnul smíchy ... "Je jen jediný Pán a CHTR-1 je jeho prorokem".
Celý zbytek je pastvou pro logické, matematické a prognostické vědátory.
Expitch
  1. 1. 2015, 22:05
Když vezmu, v kterém roce byly ty povídky napsány, tak se opravdu nestačím divit. Absolutně excelentní.
pepekote
  12. 9. 2014, 20:46
Výborná kniha. Nedá se od ní odtrhnout byla to moje první kniha od tohoto spisovatele a hned mě okouzlila. Doporučuji přečíst.
klara96
  18. 8. 2012, 19:06
Tato kniha byla má první od tohoto plodného autora. Já sama nejsem fanynkou Sci-Fi, ale kniha mne zaujala. Určitě doporučuji přečíst a také shlédnout film Já, robot.
PanCitron
  25. 8. 2011, 17:57
Jelikož jsem četl předtím Robohistorii přišla mi v podstatě celá knížka dost zbytečná. Ale povídky v ní rozhodně řadím ke svým oblíbeným. Především s mými oblíbenci Powellem a Donovanam.
ElDanny
  7. 3. 2011, 16:27
Musím říct, že od Asimova jsem čekal mnohem víc. Tato kniha mě velmi zklamala, už po první povídce jsem jí četl pouze proto, abych zjistil, jestli mě některá z povídek chytne. Jediná zajímavá povídka byla Rozum.
dudy
  23. 1. 2011, 16:13
Povídky kolísaly kvalitou. Poslední povídku jsem četl až téměř se sebezapřením. Čekal jsem nějaké větší vyvrcholení, ale na druhou stranu, závěr se nesl ve stejném duchu jako celá kniha.
Eraziel
  28. 6. 2010, 22:42
Dle mého názoru nejlepší Asimovova kniha (nečetl jsem všechny). Povídky jsou opravdu promyšlené a obal z filmu je fakt chyba, ale což třeba si knihu někdo koupí kvuli obalu a zjistí jaká je...
jerry69
  25. 3. 2010, 16:09
To si děláte srandu, že nové vydání knihy má na obalu obrázek z filmu, který dělá celému Asimovovu dílu slušnou ostudu... Nicméně kniha je jedním z jeho solidního pilířů, zejména co se robotí "psychologie" týče. To byste nevěřili, jak složité může být nasazení třech jednoduchých zákonů v praxi.