Alabama song

Originální název: Alabama Song

Odeon - 2009
ISBN: 978-80-207-1291-2

Odeon (2009) 978-80-207-1291-2 177

Románová biografie o vztahu velkého amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda a Zeldy Sayrové se odehrává od jejich seznámení v Alabamě roku 1918 až po Zeldinu smrt - uhořela v psychiatrické léčebně roku 1943, tři roky po Scottově smrti. Tihle dva založili a tvořili "ztracenou generaci" 20. let, éru jazzu, alkoholu, sexu a drog. Fascinující příběh zničujícího i mimořádně naplněného vztahu viděný ženskýma očima. Autor získal za román prestižní Goncourtovu cenu. (Založil/a: Dobros)

#rodinné  #drama
Gilles Leroy Gilles Leroy
*28.12.1958

vladislaus
  11. 6. 2014, 13:36
Další ze spisovatelů, který se odporně choval ke své ženě ( mimo jiné byl takový i Antoine de Saint-Exupéry ). Díla takových pisálků odmítám číst, hrubost v životě nesnáším.
teite
  5. 8. 2014, 12:22
Není to kniha, ke které bych se chtěla vracet, ale za přečtení stála. Klíčovým poselstvím pro mě je, že některé vzahy jsou prostě tragické - dva lidé, kteří by snad s jinými partnery mohli být šťastni, cíleně pracují na tom, aby se navzájem zničili, což se jim také daří. Jak se říká: nedokážou žít spolu, ani bez sebe...
gabin
  4. 9. 2013, 9:02
Začala jsem číst a doufám, že mi naprosto tragický překlad Alexandry Pflimpflové plný chyb nezkazí čtenářský zážitek, zatím to vypadá slibně. A taky doufám, že Fitzgeralda nepřestanu mít ráda:-)Aktualizace o den později: odloženo, jako nejlepší hodnotím doslov. Jednak moje obavy, že přestanu mít Fitzgeralda ráda začaly nabírat reálných obrysů, protože "Zelda" jen kydá špínu, jednak nemám potřebu neustále číst o tom, jak je Zelda krásná a svá a ve všem nejlepší, vše prokládáno různými nechutnostmi, a to v ich formě. Někdy není jazyk tak zcela špatný, ale ty povedené stylistické obraty by asi prázdná a sebestředná Zelda nikdy nevyplodila... Mám tolik krásných knížek nachystaných k přečtení, včetně Fitzgeralda, že tuto považuji za ztrátu času dokonce i do MHD.
Kosac
  21. 11. 2016, 10:56
Fiktivní deník Zeldy Fitzgeraldové, manželky spisovatelské hvězdy 20.let minulého století F. S. Fitzgeralda, mě téměř donutil myslet si, že je vše pravda.
lucy.sankova
  11. 6. 2013, 21:26
On idol, ona ideál - vysněný pár jazzové éry, 20. let minulého století. On světoznámý spisovatel, který proslul několika veleúspěšnými romány, ona kráska amerického Jihu z vážené a zámožné rodiny: Francis Scott Fitzgerald a Zelda Sayerová, dvojice hrdinů tohoto románu. Řeklo by se dvojice předurčená ke štěstí a dlouhému životu na výsluní - opak byl však pravdou. Na vrcholu zářili jen pár let a jejich osobní život zle ztroskotal. Kdo nesl větší vinu: Scott a jeho přezíravost, sklon k pití a přátelství s muži, nebo Zelda a její ctižádostivost, výstřednost, záliba ve skandálech? Román Alabama song o tom vypráví Zeldinými ústy a navíc, jak zdůrazňuje autor, jde o fikci, takže shoda či neshoda s autentickými osudy a postavami zde není podstatná. Podstatný je působivý příběh ženy, která tolik toužila žít naplno, až ji to zahubilo. "Kdo jde na bál, musí tančit", tak zní motto příběhu. A hrdinka velmi toužila točit se ve víru parketu, v pevném objetí, necítit těžkou alabamskou půdu pod nohama...