Originální název: For Your Eyes Only

XYZ - 2008
ISBN: 978-80-7388-108-5

XYZ (2008) 978-80-7388-108-5 213
Delfín (1999)

Osmá kniha série James Bond.

Nečekané události a krásné dívky, které jsou trochu jiné, než se zdají být, jsou pro Jamese Bonda typické. A když 007 pracuje na případu, můžete si být jisti jen jedním - bude to napínavé. Ať už pátrá po vrazích kubánských banditů v Americe, snaží se rozbít mezinárodní heroinový gang nebo se zabývá náhlou smrtí na Seychelách, svou práci vždy dokončí. Elegantně, bezchybně.

Povídky:
- Na čekané (From a View to a Kill)
- Velmi důvěrné (For Your Eyes Only)
- Kvantum útěchy (Quantum of Solace)
- Riziko (Risico)
- Hildebrandova parta (The Hildebrand Rarity)

huttershofen
  27. 2. 2013, 18:06
Asi nejvíc z těchto povídek překvapí Kvantum útěchy, protože vůbec není o Bondovi (je zde jen posluchačem příběhu, který tvoří povídku) - není proto divu, že se stejnojmenný film předlohy naprosto v ničem nechytil. Riziko a Hildebrandova rarita jsou myslím nejlepší povídky knihy, ačkoliv v druhé je Bond také spíše pasivním účastníkem děje. Krvežíznivou pomstu blonďaté anglické slečně z Velmi důvěrné čtenář moc nevěří, ostatně ve filmu je pak postava přeci jen přesvědčivěji horkokrevná Řekyně.
cheyene
  6. 3. 2013, 22:17
Na čekané - na rozjezd solidní, má atmosféru, určité napětí, vtip a zajímavý děj. Velmi důvěrné - začátek mi přišel nudnější než u první, ale brzy se rozjela a neměla chybu. Dokonalá povídka se skvělým prostředím kanadských lesů, úkol od M... jedna z nej povídek z knihy. Qos - Bond je tu vedlejší postavou, posluchačem příběhu o krutosti v lásce s pěknou pointou. Spíš nudnější povídka, ačkoliv se svižně čte. Riziko - Od této povídky jsem si sliboval daleko více, začátek mě moc nebavil a teprve ke konci mne zabavila. Má hodně společné s filmem Jen pro tvé oči, který tak nějak kombinuje Riziko a Velmi důvěrné. Hildebrandova rarita - v podstatě oddechový příběh o vzácné rybičce, jednom sadistovi a podivínovi a jeho náhlé smrti, čímž už ale povídka prakticky končí.
Prcek008
  10. 1. 2015, 20:43
Film Quantum of Solace si ze stejnojmenné povídky, ve které Bond nevystupuje ale která není vůbec špatná, nevzal naprosto nic. Zato podle mě staví na zápletce povídky Velmi důvěrné, kde se dívka rozhodne pomstít za vraždu svých rodičů. Ostatní příběhy jsou klasičtějšího typu. V žádném ale nechybí vychytralí nepřátelé, špionážní triky, Bondova nadpřirozená schopnost dostat se živý z prekérních situací a samozřejmě krásné ženy.