Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti - Starej zákon a proroci
Originální název: Ol´ Man Adam an´ His Chillun - Ol´ king David An´ the Philistine Boys

Artur - 2012
ISBN: 978-80-87128-87-9

Artur (2012) 978-80-87128-87-9 368
Levné knihy KMa (2000) 80-902818-8-5 195
Odeon (1968) 374
Alois Srdce (1948) 392

Jsou to prostě starozákonní příběhy, převyprávěné americkými otroky a Bradfordem. Fantazie amerických černých otroků přetvářela po svém biblické příběhy, zbavovala svaté gloriol, umísťovala biblické děje do prostředí jim známého a spojení lidských vlastností biblických postav s reáliemi současného světa je paradoxně nečekaným zdrojem komiky, kterou Bradford skvěle zachytil a po svém dotvořil. Výborně ducha celé knihy doplňuje i překlad Josefa Macha s dialogy ve stylu „pepického argotu“. Je to parádní kontrast obsahu a formy. (Založil/a: nightlybird)

Roark Bradford Roark Bradford
*21.08.1896 - †13.11.1948

Jan.S.Harold
  5. 7. 2014, 22:06
Tady by člověk skoro získal dojem, že je špatnej křesťan, když Bradfordovu práci považuje za skvělou knihu a naprosto legendární převyprávění biblických příběhů. :-) Von Pámbů má taky smysl pro humor, víme?
teite
  27. 5. 2014, 22:42
Vtipné, skvělý překlad, nevěřila bych, že se můžu tak nasmát u převyprávěných biblických příběh. Vřele doporučuji.
xerdsfsd
  17. 5. 2014, 13:25
skvělé, úžasné převyprávění bible - starého zákona tak, jak jej vyprávěli či vyprávět mohli otroci na amerických plantážích a skutečně se s biblickými legendami seznámíte
dejw
  30. 8. 2014, 10:49
Příběhy jsou pěkně napsány a čtou se velice dobře, vadilo mi však, že ve většině případů děj téměř vůbec nesouhlasil s biblickým svědectvím. Převyprávění je tudíž velice volné a myslím si, že s biblí má velice málo společného.
23.44
  28. 7. 2015, 23:19
Opravdu milá kniha. Četli jsme si ji na cestách nahlas a bavila se celá rodina. Překlad je perfektní. Hlášky "je to tvůj byznis" nebo "je to ol rajt" u nás zdomácněly.
nightlybird
  23. 5. 2010, 0:58
Warning! Oxtodortním Židům a hluboce věřícím křesťanům (zejména bez smyslu pro humor) nedoporučuji číst tuto knihu – mohla by pobouřit jejich náboženské cítění ( ostatně její dramatizace byla z těchto důvodů v Londýně v 30. letech zakázána). Ale ostatní, zejména ti čtenáři, kteří se chtějí seznámit s biblickými příběhy a samotná Bible je pro ně těžce stravitelná ( a Kosidowski, kterého jsem vkládal před časem hůř dostupný) si rozhodně pošmáknou. Vyšlo asi 6 vydání, takže si myslím, že by mohla být dosažitelná. A už s knihami tohoto typu končím, připadám si jako agent s Biblemi nebo pokoutný kazatel.