Lexikón nevedomosti

Profil knihy je v jiném jazyce

Lexikón nevedomosti

Ikar - 2008
ISBN: 978-80-551-1729-4

Ikar (2008) 978-80-551-1729-4 264

Je ľahké čítať o tom, čo všetko už vieme. Ťažšie je dopátrať sa, aké veľké sú ostrovy našej nevedomosti a kde sa nachádzajú.

Moderní ľudia veria, že náš svet je už vo všeobecnosti preskúmaný. Tak, ako je naša Zem zmapovaná až po najodľahlejšie kraje. Vraj všetko už bolo niekedy niekým analyzované, vysvetlené, rozlúštené a opísané. Človek sa len musí zorientovať v chaose informácií. Na mape ľudského poznania sa však nachádza prekvapujúco veľa bielych miest. Dokonca aj v oblastiach, kde by sme to vôbec nepredpokladali, narazíme na množstvo nezodpovedaných otázok. Rozmnožovanie úhorov je rovnakou záhadou ako pôsobenie halucinogénnych látok, o ženskej ejakulácii nevieme oveľa viac ako o vzniku Havajských ostrovov, o tmavej hmote alebo o tom, ako prídeme k nádche. Prečo vlastne spíme? Ako mačky pradú? Prečo lepidlo lepí? Ako vznikol život na Zemi? Prečo sa stromové listy na jeseň farbia do červena? Čo je guľový blesk? Nikto nepozná definitívnu odpoveď na tieto otázky.

Táto kniha vás pozýva na fascinujúcu cestu svetom nezodpovedaných otázok.