Osud jednoho Čecha

Osud jednoho Čecha
Originální název: Osud jednoho Čecha

Mladá fronta - 1984

Mladá fronta (1984) 266

Ilona Borská napsala na základě dokumentů román "Osud jednoho Čecha", v němž zprostředkovala čtenářům životní pouť vlastenecky založeného učitele dějepisu a češtiny Františka Hodíka (1900-1945).

Těžiště románu spočívá v době předválečné, zvláště v neklidném období třicátých let 20. století v severomoravském pohraničí. Sledujeme nejprve chudé venkovské dětství, učednická léta ve Vídni, osudy F. Hodíka za první světové války, obtížný život nezaměstnaného za hospodářské krize a složitou cestu za dosaženým vzděláním. Spolu s F. Hodíkem již jako učitelem putujeme po řadě menšinových škol na Opavsku a Bruntálsku a poznáváme problémy života v odlehlých pohraničních oblastech... (Založil/a: al-ma)

vladislaus
  1. 7. 2014, 15:49
O osudu učitele, který zahynul poslední den války. Popsány jsou zde poměry v severomoravských Sudetách a později osudy obce Bernatice, která mohla dopadnout jako Lidice.
Nicolle
  28. 7. 2016, 21:36
Dalsi bezvadna biografie od pani Borske. Libi se mi styl, rada ctu prozu propojenou s fakty a v techto knihach se i vzdelavam. 1. a 2. svetovou valku mi priblizila ocima lidi a jejich 'obycejnym' zivotem. Jako by to vykladal primo pan ucitel Hodik... ja asi na dejepisare nemela uplne stesti. Sucha data a informace. Pocatek 20.stoleti byl opravdu smutny ;(
Kata.Mark
  4. 1. 2014, 11:21
Ke čtení této knihy jsem se dostala skrze knihu jinou, ale dosti podobnou a jí blízkou - Doktorka z domu Trubačů. Jelikož je mi obec Bernartice velice blízká, osud jejích obyvatel mě vždycky zajímal (Dr. Kálalová bernartická rodačka, Fr. Hodík učitel na zdejší ZŠ v tom nejkrušnějším období). Stejně jako "doktorka z domu Trubačů", i Fr. Hodík si prošel různými zkouškami života. Jejich nezdolnost a houževnatost na cestě pomoci jiným by měla být vzorem pro další generace.