Pokánie

Profil knihy je v jiném jazyce

Pokánie

Ikar - 2008
ISBN: 978-80-551-1660-0

Ikar (2008) 978-80-551-1660-0 328

Na hranici medzi detstvom a dospelosťou strácame nevinnosť. Formujú sa naše postoje a robíme skutky, ktoré môžu mať ďalekosiahle a nezvratné následky nielen pre nás.
Trinásťročná Briony sa stane obeťou vlastnej fantázie a spisovateľských ambícií a zničí život sestre Cecilii a jej milencovi Robbiemu. Rodinná sága na pozadí anglickej spoločnosti 20. storočia, ľúbostný príbeh poznačený tragickou hrou osudu a druhou svetovou vojnou s takmer filmovým účinkom pôsobí na všetky zmysly. Psychologicky realistický príbeh sa vďaka presvedčivému rozprávaniu hlavných postáv miestami mení na ilúziu a v závere zrazu nevieme, ako to vlastne bolo. Zahráva sa s nami minulosť, ktorú si každý pamätá inak. Osobné pokánie hlavnej hrdinky sa zhmotňuje v príbehu, ako sa mal stať, keby zvíťazila láska. Prečo by to nebolo možné?
Magazín Time zaradil román Pokánie medzi 100 najlepších kníh, aké boli kedy napísané.

Filmové spracovanie románu Pokánie, ocenené dvoma Zlatými Glóbusmi, bude v predaji na DVD od júna 2008.

Ian McEwan Ian McEwan