cs sk

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Albatros - 2008
ISBN: 978-80-00-02122-5

Albatros (2008) 978-80-00-02122-5 632

7. kniha série Harry Potter.

Potterovská fantasy-sága se sedmým dílem uzavírá, nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - tentokrátdo posledního ročníku bradavické školy nenastoupí. Plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Vypátrání a zničení viteálů, do nichž Pán zla rozdrobil svou duši, je jedinou zárukou vítězství nad ním.

Magyana
  20. 5. 2013, 13:13
Inu, závěr je to slušný.
Vloupání na ministerstvo nebo ke Grigottovým bylo skvělé, bitva o Bradavice měla šťávu.

Je pravda, že stanovací pasáže by mohly být kratší, ale zase na druhou stranu je v tom potloukání od ničeho k ničemu dobře patrná beznaděj. Ron to vystihl krutě upřímně - "Nečekej, že budu radostí poskakovat a jásat, jen proto, že se objevil nějaký další zatracený krám, který musíme najít."

Smrt skřítka Dobbyho mě zasáhla, tohle byla rána pod pás.

Závěrečnou kapitolu jsem prochechtala, ta byla vysloveně imbecilní.
Albusi Severusi! HAHAHA!
Tiwala
  30. 9. 2012, 15:45
Dle mého názoru, druhá nejlepší z celé ságy. Na knížku jsem se těšila přes rok a měla ji přečtenou asi za den a půl. Rozhodně mi to nepřišlo nudné. Od zakončení této série jsem dostala přesně to, co jsem očekávala.
Keatin
  15. 3. 2015, 8:00
Podle mě se jedná o druhý nejlepší díl série po Fénixově řádu. Poslední díl jak má být. Rušil mě akorát epilog, který si mohla autorka odpustit. Myslela jsem, že to byl původně jen výplod filmařů a ono ejhle, dodrželi předlohu.

Jsem ráda, že jsem si HP přečetla, ačkoliv jsem se tomu tak bránila. Mou nej postavou ale stejně pořád zůstává Ron.
Peetuliska
  26. 3. 2016, 20:24
Tak už i já jsem tuto ságu o Harrym uzavřela. Kvality 6.dílu to pro mě nepřekonalo, ale i tak to byla skvělá četba. Úžasná provázanost s jednotlivými díly a dobré vyústění. Čekalo jsem tedy více úmrtí (ano, na mě jich bylo málo) a nějaký grandióznější poslední souboj.
Co mě tedy opravdu dostalo bylo Harry a myslánka, i když jsem to tušila, protože spoilery jsou neúprosné, neubránila jsem se slze a u jedné nezůstalo.
Celkově se celá série řadí k velice povedeným a za čas si ji určitě zopakuji.
Tanmut
  13. 8. 2013, 13:21
Pompa, kýč, předvídatelnost, přeslazenost a cukrkandlový epilog - nesnáším epilogy a tenhle byl jeden z nejhorších. Kdybych neměl tu sérií rád, ani bych to nedočetl.
Rutsuka
  31. 1. 2016, 13:18
Nějaké části posledního dílu byly slabší, jiné to zas směle vynahradily. Celkově jsem z celé série nadšená...v některých okamžicích jsem byla fakt napnutá, jindy zas dojatá (ach Dobby :-( ). Jsem ráda, že jsem se do toho pustila a trochu si připomněla dětství, kdy jsme se hádali s bráchou a mamkou, kdo bude Harryho číst dřív. Bude to pro mě asi navždycky srdcovka.
Antonín
  9. 6. 2013, 7:55
Tato kniha je jedna z mých opravdu oblíbených. Hltal jsem každou stránku. Než kniha vyšla u nás, tak jsem měl už 2 měsíce koupenou poukázku, abych si ji mohl odnést rychle domů a číst. Přečetl jsem ji za 3 dny. A to jenom proto že jsem chodil do školy. Krásné uzavření ságy. Když jsem dočetl a zavřel knihu tak jsem řekl, " Já chci osmičku !!!" Opravdu doporučuji si přečíst celou ságu Harryho Pottera.
Abigor
  18. 5. 2012, 10:58
Tak a je konec. Ta polomrtvá pasáž byla kýčovitá až do sedmýho patra, ale S. Snape mě dostal do kolen, takže se to vyvážilo. Tak a je konec. Už nikdy žádne HP nebude. To je hrozný. Ušli jsme spolu dlouhou cestu - od Kamene až po Relikvii to nějakej ten pátek byl, ale nelituju jediný minuty!
Scathach
  4. 10. 2012, 16:50
Nikdy jsem nelitovala, a litovat ani nebudu, času, který jsem strávila s knihami o Harrym Potterovi. Všechny jsem přečetla aspoň třikrát, a ani to mi nestačí, protože vím, že se k těmto krásným a geniálně promyšleným knihám ještě vrátím. Miluji svět Harryho Pottera a jeho přátel. Harry Potter zůstává hluboko v mé paměti a srdci, je to krásný příběh, já nemám co vytknout. Dle mého názoru nemá Harry Potter a jeho autorka J. K. Rowling, v tomto oddělení knih, naprosto žádnou konkurenci.
Bloodym
  3. 12. 2013, 13:09
Ať se na mě nikdo nezlobí, ale přišlo mi, že Rowlingová si při psaní mimo Bradavice často neví rady. U poslední kapitoly se jasně projevilo na stylu psaní, že ji měla napsanou už roky. Byla tam cítit naivita prvních knih. Navíc jsem u téhle knihy už byla starší a začala mi vadit, jak to jen říct, plošnost. Prostě Zmijozel byl celý zlý komplexně, všichni patřili k Voldemortovi, zatímco tři ostatní koleje byly ztělesněním dobra. Proč Snape nebyl s Voldemortem bylo vysvětleno - láska. Ale proč se tedy Peter dostal do Nebelvíru?
I přes kritiku se mi poslední díl líbil, dostala jsem odpovědi na otázky, které jsem měla. Ale nebylo to tak dobré, jak jsem čekala, že bude...
scajo
  14. 1. 2016, 14:45
Vyvrcholení potterovské ságy nezklamalo, spíš naopak. Jestli jsem byl z něčeho zklamán, tak z toho, že těch 3500 stran už je dočtených a dál už se není kam vracet. Škoda. Poslední díl uzavřel všechno, co se od něj čekalo, a to překvapivě nekompromisním způsobem. Jestliže čtvrtý díl vnesl do potterovek vraždění, tak v sedmičce už to byla hotová řež. I když ani jednou samoúčelně. Samotné vyústění nevyhnutelného souboje mezi Harrym a Voldemortem bylo vymyšlené opravdu luxusně, stejně jako plynulá dějová provázanost se všemi předešlými díly. Prostě to opět fungovalo a musím říct, že na rozdíl od mnoha ostatních uživatelů mě nenudily ani ty stanovací pasáže, které měly navodit (a taky navodily) depkoidní odloučenost hlavní trojice a atmosféru beznaděje. Vrcholem knihy a do značné míry i celé série pro mě byla výborná kapitola věnovaná Severusi Snapeovi, která konečně ozřejmila, jak to s nejtajemnější postavou potterovské série vlastně bylo. Za výsledek tleskám. A ten tolik vytýkaný epilog? Proč ne... vždyť jako pohádka to celé začalo, tak proč by to tak nemohlo i skončit. Za mě posedmé (a bohužel naposled) skvělá práce paní Rowlingové.
PeťkaW.
  26. 3. 2013, 11:10
Dost mě zarazily některé komentáře pod tímhle dílem (konkrétně od uživatele HeM). Beru, že má každý svůj názor a nikomu nevnucuju ten svůj, ale ohodnotit něco Hrůza!, když to ani nedočetl... to je docela... no, nebudu sprostá.
Já se na poslední díl hrozně těšila a zároveň jsem měla i velké obavy. JK si naložila na záda dost těžký úkol, protože každý od posledního dílu hodně očekával a potěšte miliony čtenářů, z nichž každý má jiný vkus a názor na to, jak by měl poslední díl dopadnout. Od prvního dílu ušla autorka velký kus cesty, stejně jako její postavy. Vytříbil se její styl psaní, urovnala některé myšlenky a v závěrečném díle odpověděla více méně na všechny důležité otázky, které se s postupem děje nakupily v předchozích dílech. Co bych jí ale vytkla, byla snaha za každou cenu děj natáhnout alespoň nad 500 stránek. První polovina knihy byla zbytečně "přetažená", nezáživná, vedla odnikud nikam a naopak do druhé půlky bylo vecpáno všechno důležité a čtenář neměl prakticky žádnou možnost oddychu, protože se pořád něco dělo. Závěrečná bitva byla vskutku epická a závěrečné rozuzlení jsem musela číst dvakrát, abych pobrala, jak to vlastně s tím Harryho z mrtvýchvstání vlastně bylo. Co mě znechutilo, byl závěrečný epilog, který si podle mě mohla JK odpustit, ale stalo se. Snaha zavděčit se svým čtenářům v tomhle momentě nejspíš převládla nad zdravým úsudkem spisovatele. Budiž, nedá se svítit, zpátky už se to nevezme...
Ani tyhle chyby ale nic nemění na tom, že jde o důstojné zakončení jedné velkolepé ságy, kterou přečetly miliony malých i velkých čtenářů a která do velké míry ovlivnila dvě generace dětí a mnoho z nich přivedla ke čtení jako takovému.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 13:29
Poslední kniha veleznámé série dopadla přesně podle mých (nej)černějších očekávání.

Začněme od toho pozitivnějšího. Tím je sloh, bezpochyby kvalitní.
O něco hůř na tom bude čtivost a spád, které si, hlavně v první polovině, sem-tam vezmou volno.
Děj byl přinejmenším snadno odhadnutelný. Už po přečtení předešlého dílu mi bylo jasné:
a) kdo (pokud vůbec někdo) z ústřední dvojice hrdina × záporák pomaže pod kytičky
b) jestli je Sev "sviňa", nebo chudák
c) kdo si koho vezme
d) že mé, prozatím neodstraněné, oblíbené postavy dlouho nepřežijí
e) atd.

Celkově kniha vyzněla možná až příliš happyendově. "Ok, pár našich umřelo, ale nepřátele jsme napravili, nebo popravili. (Skoro) každý se šťastně vdá/ožení, založí si vééélikou rodinku a.... na filmovém plátně se to bude výborně vyjímat."
Nantong
  17. 2. 2013, 21:09
Pátrání po relikviích - jak pžasně to do sebe vše zapadalo, pro mě jednoznačně nejlepší díl z celé série.
Tojaheva
  7. 10. 2014, 9:54
Baví mě začátek, baví mě prostředek, baví mě závěr knihy a bitva o Bradavice. Prahnu po tom dočíst se o místech, kam se při útěku dostanou, vyjasnění příběhu Tří bratří i nový pohled na Snapa. Skvělá kniha !
domingo
  9. 3. 2010, 1:48
Rowling úplně obrátila. Na začátku měla hromadu nápadů, ale neuměla psát. V posledním díle své ságy už píše téměř s naprostým přehledem, ale zase je schopná každou hovadinu roztahat na milión stránek. Zdlouhavá, úmorná a patetická bitevní scéna strašně nudí, navíc působí dojmem, jako by autorka celou tu dobu hromadila všechny fantasy relikvie a do sedmičky je napráskala s drtivou kadencí, asi jako když malý Dalí lítal po baráku a zadržoval stolici. Precizně napsané nic s očekávatelným koncem, těch pár zajímavostí (Snapeův příběh) se topí v kýčovitě láskyplné omáčce. A poslední kapitola? Ta vstoupí do dějin, bude se vyučovat na univerzitách po celém světě pod heslem "Čemu všemu se při psaní vyhnout: stručný výtah a úvod do problematiky." Tak neskutečně idiotskou snůšku pazgřivých kýčovitých debilovin svět neviděl, Daniele Steel by prskala závistí.

Takhle, celkově lze Potterovu ságu - vzhledem k očekáváním a střízlivým prognózám po prvním dílu - hodnotit jedině kladně. Rowling se vypsala, stvořila několik nadčasových postav, zaujala (to především), vydělala hromadu peněz a její dílo bude už navždy zapsáno v žebříčku nejvlivnějších děl světové literatury. Nejlepších ani náhodou - ale ani těch nejhorších. Upřímně řečeno, čekal jsem spíše to druhé - rád jsem byl překvapen.

(3/5)
Vikyna
  19. 9. 2011, 9:42
Když pominu epilog, ke kterému se stavím tak, že ten tam prostě není (:-)), tak fenomenální zakončení celé série. Nenechá čtenáře vydechnout od začátku do konce, stále se něco děje, snad jediná stránka není nudná. Je to knížka, od které se neodtrhnete.
HeM
  10. 8. 2012, 23:57
Hhh.. Chce někdo průvodce stanováním? Tak ať si koupí tuhle extrémně nudnou knihu, u které by usnul i Chuck (Norris).. Nepotřebuju číst o tom jak nějací puberťáci stanujou to je mi úplně šumák.. A neberte mě moc vážně, já jsem to nedočetl, za stanování jsem se nedostal, takže nemůžu plně posoudit, jestli kniha byla opravdu dobrá..
Ailees
  19. 1. 2012, 16:24
Tohle paní Rowlingová tedy rozhodně nezvládla. Při čtení Fénixova řádu, a pak i Prince dvojí krve jsem se závěru tak nějak obávala - ale tohle předčilo i ty nejhorší představy. Děj se táhne, čtivost se vytratila... A ze závěrečného Harryho pochodu na poslední střetnutí s Voldemortem se mi téměř zvedal žaludek - kýč nade vše! A o chudákovi Severusovi radši ani nemluvit - po tom, co autorka udělala se Siriusem si tohle vážně mohla odpustit. Opravdu smutné zakončení jinak velice podařené série.
včelka
  31. 12. 2011, 13:15
Tenhle díl se mi líbí ze všech nejvíc i když mě trochu mrzí,že se neodehrává v Bradavicích (kromě konce).Nicméně J.K.Rowlingovou musím pochválit za celou sérii a myslím,že mnoho dalších spisovatelů by si z ní mělo vzít příklad.
ribička
  14. 9. 2010, 22:26
Přesně. Byla jsem napjatá, když jsem začala číst, ale pořád jsem si říkala: Je to pohádka, je to určeno pro děti, musí to dobře dopadnout.... Ale když bylo po třech kapitolách o dva hrdiny míň a spousta dalších obětí na obzoru, skoro jsem se bála číst dál. A Snape - Masakr. Vymyslela to ta Rowlingová brilantně.
moonchild
  21. 10. 2013, 12:23
Asi nejlepší kniha z Potterovské fantasy-sagy.Ze začátku jsem na něj nadávala a pak jsem si ho zamilovala.
G8
  19. 2. 2013, 17:33
Podle mě zbytečně roztažená první polovina knihy, kdy se vlastně vůbec nic důležitého neděje. Pak se ale kniha rozjede a samotné finále naplnilo moje očekávání (i když ten epilog si Rowlingová mohla nechat od cesty).
inhalium
  7. 9. 2011, 20:18
Achjo, plochost nad plochost. Epilog byl k poblití. Snapeův příběh jsem tak trochu vycítila, což je dost zvláštní, ale je to tak. Tušila jsem to od pátého dílu. Ale o to nejde. I přesto, že Snapeův patron a jeho vysvětlení "Napořád" už fakt zaváněly kýčem a Harryho rádoby hrdinské postoje mi už lezly krkem, tak je to prostě fenomén mého dětství a prostě ho musím mít ráda. Asi se mi sedmý díl líbil ze série nejmíň, ale možná je to jen tím, že jsem čekala opravdovou pálku, po tom všem, co bylo. A kdo ví, třeba si k němu ještě najdu cestu ...
Blueberry
  21. 4. 2014, 8:06
Co dodat? Epický závěr celého toho dlouhatánského putování Bradavicemi a světem kouzelníků. Záškolák Harry bojující rozhodující a konečnou bitvu mezi silami dobra a zla, která, jak všichni dobře víme, dobře skončí. Bylo mi velice líto, že už nebude nikdy další pokračování a vážně vkládám všechny své naděje do toho, že se Rowlingová umoudří a svým fanouškům nějaký ten příběh o kouzelnících ještě vytvoří. Nevím co je na tom pravdy, ale odněkud se mi doslechlo, že by prý údajně ještě mělo být nějaké to pokračování - nevím sice jistě, jestli v podobě filmu anebo knížky, ale ani nevím, jestli to není hoax. No, naděje umírá poslední.
Manon
  16. 12. 2013, 11:32
Prostě perfektní zakončení. Jeden by se až bál, jak bravurně zakončí celé dílo a jestli je vůbec možné, aby byl konec dostatečně úžasný, ale byl.
Ginnidlo
  29. 9. 2013, 11:39
Epilog bylo to nejhorší, co jsem kdy četla. Budu dělat, že to v té knížce vlastně vůbec nebylo a nebudu to počítat do celkového dojmu a hodnocení.
Balu
  11. 9. 2013, 0:25
Poslední Potter naštěstí nešel příliš ve stopách předchozího dílu a utváří tak důstojnou tečku za celou sérií. Hledání nejprve viteálů, pak relikvií mě zaujalo svou propleteností jednak s ostatními postavami z minulých dílů, jednak s minulými díly celkově. Kniha pro mě vrcholí nikoli bojem o Bradavice nebo (nedejbože!) přeslazenou poslední kapitolou, ale Snapeovými vzpomínkami.
A jenom tak mimochodem, zadejte si do youtube "how harry potter should have ended" :-)
Lúthien Celebrindal
  28. 6. 2013, 0:37
Sem kdyby se podíval někdo nezasvěcený, tak by si musel myslet, že je to skvělá knížka a já se nestačím divit...

Bohužel musím souhlasit s několika (velmi) málo názory, které tu již byly napsány - je to slátanina, je to mnohem delší, než je třeba (a než je únosné!), většinu času se tam nic neděje a nakonec dobro zvítězí nad zlem a všichni jsou na sebe hodní, nepřátelé se stanou kamarády a taky mají spoustu dětí... ach jo, ten konec by mi nevadil tolik, kdyby nastal mnohem dříve!

Jo a taky jste si všimli, že to ničení viteálů je naprosto opsané z Pána prstenů?! Dokonce má Rowlingová tu drzost, že jedním z viteálů je opravdu prsten :-(
Melindaaaa
  19. 5. 2012, 17:43
Mám všech 7 dílů jak v češtině, tak v angličtině a s každým novým čtením si připomínám, jak to bylo báječně strávených pár let s Harrym Potterem. Jestli ještě někdo někdy napíše tak skvělou sérii knížek, nejspíš už nebudu moci být šťastnější!
stepuli
  18. 2. 2014, 18:46
Vzpomínám si na ten závod, abych stihla knížku přečíst, než někomu uklouzne jak to vlastně všechno dopadlo. Stihla jsem to a knížku jsem přečetla snad na dva zátahy. Druhou půlku jsem četla v slzách, u jiné knížky jsem se tolik nenabrečela (snad jenom Marley a já). Myslím, že knížka je důstojným závěrem, jenom mě trochu zarazilo zjištění, že vyvoleného z Harryho vlastně udělal Voldemort sám, ale hlavně že to všechno dobře dopadlo.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 16:21
Popravdě řečeno, poslední díl byl důstojným zakončením celé série. Je nutno si uvědomit, že to celé bylo určeno pro děti! Proto bylo nutné vytvořit sladký Happy end. A osobně jsem byl trochu překvapen, neboť bych čekal, že se HP dá dohromady s Hermionou.To by však zůstal Ron plonkový, pročež šalamounské řešení se JKR povedlo. A jsem potěšen i epilogem,včetně vzdání holdu mé nejoblíbenější postavě - Snapeovi.
P.S. chtěl bych dodat, že překlad Medkových je naprosto famózní. Četl jsem Fénixův řád ve slovenštině a nic moc. Hlavně u jmen se to hodně projevilo. Dumbledore -Brumbál , etc...
kklepkaa
  20. 8. 2013, 15:34
Harry Potter je úžasná série, která do dnes a troufám si říct, že ještě hodně dlouho nebude překonána. J. K. Rowling se povedlo oslovit obrovský počet lidí bez ohledu na věk či pohlaví po celém světě a já toho samozřejmě nezůstala ušetřena. Samozřejmě je k tomu potřeba zohlednit i všechny taktéž velmi zdařilé filmové adaptace. Knihy vlastně rostly se mnou a od pohádkového prvního dílu se nakonec přesunuly v mrazivé drama, které bych dítěti číst rozhodně nedala. Nehledě na to, že některé linie příběhu by pro děti asi i byly nepochopitelné. Harry pro mě znamenal únik od reality... kouzelný svět, kterého jsem chtěla být součástí a rok co rok jsem se prostřednictvím filmů či knih vracela domů do Bradvic. V knihách vše dává smysl. Je vidět, že autorka to měla skvěle promyšlené. I po tolika letech mi je líto, že je konec a budu doufat, že jednou se autorka do tohoto světa vrátí a sepíše zas skvělý příběh. I tak si troufám tvrdit, že Harry, alespoň v mých očích, zůstane nepřekonatelný.
ilon-a
  28. 5. 2013, 23:32
No tohle už je hodně velkej rozdíl oproti prvnímu dílu... 7. díl už je hodně morbidní a chvílema trochu přehnanej. Taky mi tu chybělo prostředí Bradavic. A zakomponování příběhu Tří bratří bylo hodně zmatený a působilo to na mě dojmem, že autorka už neví co vymýšlet. Závěr byl docela předvídatelnej a očekávatelnej. Ale jako příběh Snapea zabodoval, ten byl pěkně krutej, z toho sem nemohla! A u Dobbyho mi taky ukápla slzička. Bitva o Bradavice byla fenomenální.
Takže celkové shrnutí je, že kniha je hooooodně napínavá, hoooodně emotivní a prostě stejně hodně dobrá jako předchozí díly. Nemůžu uvěřit tomu, že už je konec...
honzik10
  30. 12. 2012, 8:20
Asi s šestkou nejlepšé HP. Mně se vždycky líbí u knížek ty poslední díly. Já se napřed podíval na film ( to jsem udělal i s tima minulýma Potterama), takže jsem vždycky věděl kde jsou a co se bude dít, ale přesto to byla jedna z mých nejhezčích knížek. Nejlepší bylo, když to Voldemortem skončil.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:50
Prostě Harry Potter. Ať se stane cokoliv, budu tuto sérii milovat. Konečně jsme se tu dozvěděli, jak to vlastně celé do sebe zapadá.
XZvire
  31. 12. 2014, 20:58
Obsahuje spoiler spoiler Velkolepé finále je tady a myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku! Je až neuvěřitelné, kolik oblíbených postav nechala autorka jen tak zabít. Obzvlášť Hedviky je mi líto, protože byla mým oblíbeným zvířetem celé série.. No a potom Dobby, kterému autorka v pátém a šestém díle nedala moc prostor.. Evidentně se to snažila vynahradit v posledním díle, ale doplatil za to životem. Líbilo se mi odtajnění některých trezorů Gringottových, Ministerstvo bylo taky super. Závěrečná bitva se možná trochu táhla, ale dopadlo to skvěle. Některé konce takových sérií jako je tahle se málokdy vyvedou, ale myslím, že autorka to zvládla opravdu bravurně. Neodpustila si ani dodatek o 19 let později, ale určitě to nebylo jen pro potěchu čtenáře, ale i pro další její tajné plány. Nevěřím totiž tomu, že tímhle autorka zcela končí.. Jelikož přidávám komentář až teď, tak vím, o čem mluvím. :-)
Gigant
  27. 12. 2013, 17:09
Obsahuje spoiler spoiler
"Ta kniha je ze dvou zcela neadekvátních částí". Tento citát je, zdá se mi, skutečně na místě. První cca polovina knihy je opravdu rozvleklá, doslova bezúčelná, děj je sice oživen různými epizodami, ale celkově působí až otravně. Naproti tomu druhá "polovina" (řekněmě poslední třetina) knihy je napěchovaná strhujícím dějěm, stojícím na postupném spojování logických nitek ze všech předchozích dílů. Honba za zničením viteálů je nesmírně akční a neúprosná. Kniha je zakončena, řekl bych, důstojně.

Znamenitý celkový dojem je pokažen nevyvážeností knihy, a osobně se mi nezamlouvala psychická labilita Rona (jakkoliv pochopitelná), na kterou bylo dostatek místa v předchozích knihách - celkem tedy 3* - 65/100.

Edit: Po dalším přečtení přehodnocuji, kniha má sice slabší místa, ale jako celek v porovnání s jinými knihami ji musím hodnotit výše: 4* - 75/100.
kajas1993
  22. 8. 2012, 21:24
Aneb jak si každý musel zamilovat postavu Severuse Snapea. Já ani neumím vyjádřit slovy, jak mě emocionálně rozsekala záležitost s Hedvikou, Dobbym, Lupinem a dalšími. Jak mi bylo líto, že tento příběh, se kterým jsem vyrůstala, opravdu končí. Přikláním se k názoru, že epilog působil poněkud hloupě, ale zbytek je prostě legen...dární.
Kulekunka
  6. 8. 2012, 1:08
To čekání bylo nesnesitelné. Už několik předchozích dílů jsem z nouze četla v originále. A i když většinou nejsem nedočkavý hysterický fanoušek, tak na tuto knížku jsem se třásla jako malá. A potom jsem se třásla už doopravdy :-) I když to není úplně kniha pro dospělé, tak pro děti vhodná není už zaručeně. Složitost a propletenost dějů je prostě nutná pro rozmotání toho, co si autorka předchozích 6 knížek zamotávala :-D Ale zvládla to velice elegantně :-)
Shifer
  29. 6. 2012, 15:02
Mně je tak strašně líto, že už mám celou sérii přečtenou.
Harryho Pottera jsem začínala číst ve druhé nebo třetí třídě a všechny knihy už jsem četla opravdu snad stokrát.
Halalí
  16. 11. 2010, 18:56
Knihy Potterovské ságy mají proměnlivou kvalitu, po pohádkové jedničce, následují víceméně čistokrevné detektivky (dvojka a trojka). Poté začíná autorka rozehrávat temnější fantasty (Ohnivý pohár), docela ji to jde a Fénixův řád je dle mého nejlepší kniha série. Bohužel přímo po něm následuje nejhorší, neskutečně „vatový“ Princ dvojí krve. Relikvie smrti mají těžký úkol, musí být velkolepým zakončením sedmidílné ságy a zároveň musí pospojovat většinu slepých uliček a odpovědět alespoň na většinu nezodpovězených otázek, kterých se, za těch téměř třech tisíc stránek, objevilo spoustu. Autorce se to podařilo téměř dokonale, ale jako téměř všechny knihy série, jsou i Relikvie smrti „vatové“. Onou „vatou“ myslím děj neposouvající a postavy nerozvíjející text, ale to
vlastně není ani kritika, protože ona „vata“ je neskutečně
gabce
  15. 2. 2014, 22:55
Už je to tady!
Konečně vysvětlení všeho a opravdu nezklamala. Skvělá opravdu skvělá. Přečteno za necelé dva dny a to, když jsem byla na praxi :D
Paity
  5. 9. 2013, 11:10
O moc lepší než předposlední kniha to není, ale znovu byl dán prostor Snapovi a tak hvězdu přihodím. J. K. Rowling ale už evidentně nevěděla kudy kam, pouze si byla jista, že další kniha musí vzniknout a pravděpodobně to má celé ukončit na dobro. To je ale žalostně málo.
Raggen
  26. 7. 2011, 8:03
Perfektní zakončení celé ságy.. Nezbývá než jen chválit a chválit... :o). A čekat, jestli bude nějaké pokračování...:o). Myslím, že to by si nikdo z věrných fandů nenechal ujít ;o)
Plue
  20. 6. 2015, 14:54
První část byla slušná jízda! :) A příběh Severuse Snapea musel zasáhnout snad každého... Avšak velice mě zklamal závěr knihy, hlavně epilog. Bylo to tak přeslazené a nepřirozené. Nikdy bych nečekala, že mi posledních pár stránek dokáže znechutit celou knihu!

Co se týče Potterovské série jako celku - Od prvních dvou naivních dílů je vidět posun vpřed. Kámen mudrců a Tajemnou komnatu bych zařadila do literatury pro děti. Pak se příběh začíná rozjíždět a vrcholí pátým dílem. V knihách mi vadí rozdělení postav na dobré a zlé. Havní hrdinové jsou až příliš kladní! Ale i přes všechny zápory - Harry Potter je kult. Vyrůstala jsem s ním, hltala jsem každou stránku a nedám na něj dopustit.
Tamaruška
  23. 2. 2015, 8:16
fenomenální závěr fenomenální série o Harrym :) jako nejlepší postava se nakonec ukázal Snape, ale já to věděla, od začátku to byl můj jasnej favorit a jak v 6.díle "zabil" Brumbála, bylo jasný, že to nebylo jen tak :) jinak si vzpomínám na to šílenství všude kolem, než tahle kniha vyšla - všude po internetu kolovaly různé verze závěru Harryho a tehdy jsem na nějakých stránkách četla "knihu" s názvem Harry Potter a pyramida osudu. Ten, co ji psal, si zaslouží uznání - nejenom že byla napsaná naprosto skvěle, ale dokonce se i v některých situacích trefil do černého - např. právě se Snapeovým fingovaným zabitím Brumbála, ochraňováním Harryho a v neposlední řadě i tím, že miloval Harryho matku.
Tentokrát se povedla i filmová verze, kde sedmý díl rozdělili na dvě části, aby se do filmu vešlo vše podstatné. Část se Severusovými vzpomínkami považuji za nejlepších 5 minut ze všech dílů, bravurně provedeno :)
jirkam
  17. 8. 2012, 18:29
A jde se na finální lov. Opouštíme bezpečí Bradavic a vydáváme se na strastiplnou cestu divočinou, kdy hodláme uštědřit smrtící zásah samotnému Pánu Zla. Tato kniha je mnou nejoblíbenější z celé série a to především díky úžasnému epilogu, který brilantně uzavřel mou nejoblíbenější knižní sérii. Celá kniha je nesmírně napínavá, naprosto odlišná od všech předchozích dílů a ačkoliv je velice čitelná a předvídatelná, není to na škodu. Skvělé dokončení série, na kterou nikdy nezapomenu.
čarodějka999
  13. 3. 2012, 21:34
O víkendu konečně dočtena celá serie. Všechny knížky bez chyby.Vtáhli mě do děje, představivost fungovala na plné obrátky, no co víc si přát. Pro srovnání dokoukám znova na film a po nějaké době se zase ke knížce vrátím.
Princ Eugen
  13. 10. 2011, 21:36
Věta paní Weasleyové a její proměna v zuřivou lítici v BATTLU s Belatrix je jedním z důvodů, proč těch posledních 150 stránek přečtu vždycky (tj. 2krát) za hodinu.
Dost dobrej konec:)

1 2 3 4