Originální název: Veronika Decide Morrer

Argo - 2016 Nové vydání
ISBN: 978-80-257-1219-1

Argo (2016) 978-80-257-1219-1 216
Argo (2000) 80-7203-270-4 159

Kde je hranice mezi šílenstvím a zdravým rozumem, mezi odlišností a normalitou? Tato otázka se vnucuje mladé slovinské dívce Veronice, když se po pokusu o sebevraždu ocitá v luxusním sanatoriu pro duševně choré. Několik zvláštních osudů - advokátky s panickým syndromem, ženy trpící depresí a mladého schizofrenika - se odvíjí souběžně s nečekanými zážitky Veroniky, která poprvé v životě, ve své existenci, pocítí prudkou touhu žít a milovat, přestože jí k tomu snad zbývá jen několik málo dnů, během nichž se stane předmětem zvláštního lékařského pokusu. V lehce zkarikovaných postavách rodičů a všech "dozoreň", kteří vždy nejlépe vědí, co se má a musí dělat, i v pochybnostech a vzdoru jejich svěřenců sám autor znovu prožívá svou zkušenost z pobytu v brazilském psychiatrickém ústavu a také v této knize vyzdvihuje odvahu riskovat a objevovat si svébytnou cestu životem.

nevermore
  9. 1. 2015, 11:55
Po Slečně Chantal a Záhiru, mám pocit, že Veronika byla lepší, nicméně... Vyústění s doktorem až trapně předvídatelné.

Navíc já tomu Coelhovi už po Alchymistovi (ten mi přišel kdysi opravdu fajn) prostě tak nějak nevěřím. On vysloví tezi, pak na to práskne nějaký příměr, přirovnání z historie, a následně si to podobností sám potvrdí. Čtenář si pak pravděpodobně má říct: aha, to už bylo i v bibli/za krále/za císaře/stalo se dozajista v latinské Americe, na tom něco bude. Dávám za pravdu prvním dvěma větám z komentáře ForFreedom, pěkně shrnuté. I když zas tak černě to nevidím. Coelho není "ďábel", možná že to je jen lišácký vykuk s dobrým marketingem :) Jsou však i větší čímani.
Tiwala
  30. 9. 2012, 19:50
Po přečtení Alchymisty jsem nechápala, co všichni na tomto autoru vidí ... po přečtení Veroniky jsem pochopila. Asi nejlepší kniha jakou podle mě napsal
Kůstka
  19. 5. 2012, 15:53
Myslím, že celkem optimistický konec. Pro mě ještě lepší, protože jsem neměla nejmenší tušení, že by to mohlo skončit jinak, než smrtí.. Je třeba života si vážit, nikdy nevíte, co přijde.. Ne si stěžovat na rutinu, nudu.. Nebo se z toho zblázníte. :))
ForFreedom
  24. 8. 2010, 23:53
Lepší, než Alchymista, ale pořád dost slabé. Celé je to vlastně neskutečně patetické a neoriginální, mám pocit, že v oblasti beletrie v současnosti snad neexistuje větší “ďábel“; nemyslím tím jen ty jeho braky, ale spíš fakt, jak skvěle dokáže maskovat to, že v jeho knihách skutečně nic, čím se vlastně nejvíce prezezentuje (duchovní rozměr) není - a lidi ho zatraceně kupují. Ale to asi vyplývá z doby, vděčná plytká nenáročná rádoby moudra, nejlépe na 150 stran, aby čtenáře náhodou neodradil rozsah a samozřejmě pořádně dojemnej a jak se patří ze života (ale jen tak zlehka, samozřejmě!) příběh. Veronika se rozhodla zemřít, ale zjistí, že život je vlastně moc krásnej, plnej lásky atd. a hlavně, spousta lidí je na tom vlastně mnohem hůř! Abrakadabra, umění. 1/5
Tereeeza
  30. 8. 2010, 21:27
Knihy od Paula Coelha mi byly nesčetněkrát doporučovány, proto jsem se nenechala přemlouvat a pustila jsem se do nich...Asi nevhodně jsem hned poprvé sáhla po Páté hoře, která mi přišla jako výklad starých mouder a Bible, neměla jsem chuť pouštět se do další knihy, ale zvědavost byla silnější, Alchymista, ač se ta kniha nezařadila mezi mé oblíbené, byla přeci jen lepší. Stejně jsem nesdílela nadšení ostatních. Zkusila jsem to ale do třetice a o této knize můžu říct, že byla nejlepší, ale stejně ne natolik dobrá, aby mě přesvědčila, že mám číst dál...Od Paula si dávám oddech a nevím jestli si ještě někdy něco půjčím..

---------------------

VerenaLord
  4. 1. 2013, 2:08
Ač obvykle jednám naopak, v tomto výjimečném případě jsem si jako první pustila film, a až po jeho shlédnutí jsem přišla na chuť tohoto autora, i když paradoxně první dílo, které jsem od něho četla, byla Brida. Přesto, když se mi do ruky dostala Veronika, oněměla jsem úžasem a krásou, která prostupuje listy jako jarní slunce ranní mlhou. Tak dojemný příběh, velice jemně popsaný a rozebraná charakteristika postav - geniální!
Reliance
  26. 5. 2016, 1:31
V průběhu téhle knížky jsem si říkala, že to bude první kniha kterou prodám. Občas jdu do knihkupectví a zcela intuitivně si koupím knížku. Někdy podle obálky, někdy podle názvu, zkrátka si ji vezmu do ruky a buď na mě působí dojmem, že ji chci mít v knihovně nebo ne. Doposud se mi nestalo abych měla potřebu se knihy zbavit a sem ráda, že tomu nakonec není ani v tomto případě. Konec - ač jsem si myslela a ke konci i doufala, že to tak dopadne - je vážně docela předvídatelný, aspoň co se týče Veroniky. U Eduarda jsem to tolik nečekala. Myšlenky tohoto díla jsou bezpochyby zajímavé a v některých popisech se spousta lidí najde. Něco mi tam přesto chybělo a něco mi to připomíná. I tak ve výsledku dám 4 hvězdy a neprodám.. Možná se k tomu někdy i vrátím... Přečteno na jeden zátah a za mě to bylo určitě zajímavější a originálnější než Alchymista..
PeťkaW.
  5. 1. 2015, 10:23
Coelho svými díly nádherně ukazuje, že i o vážných filozofických tématech jde psát schůdnou formou, která je stravitelná pro všechny. Hlavní myšlenka i poselství knihy jsou zpracované dobře a člověka nejedna věta donutí k tomu, aby se nad svým životem zamyslel a řekl si: "Já chci být vlastně taky blázen!" Ale celkové vyznění na mě působilo tak nějak... plytce a neupřímně, nemůžu si pomoct.
Elleyne
  15. 5. 2014, 21:29
O téhle knížce jsem slyšela dlouho předtím, než jsem jí začala číst, a byla jsem na ní hrozně zvědavá. Stylem se mi četla dobře, líbilo se mi těch spousty myšlenek a zamyšlení, životních pravd. Škoda jen, že bylo jasné, jak to skončí.
domingo
  6. 3. 2010, 20:25
Není to tak špatné jako Alchymista, protože to má jednu věc navíc: originální nápad. Téma dívky, která si po neúspěšném pokusu o sebevraždu uvědomí svoji chuť žít, ale zbývá jí posledních několik dní... výborné téma. To, že jej patetický mág Coelho přetransformoval v amorfní, ubrečenou nudu pro maminky u ploten, nota bene s tím nejblbějším pseudofilozofickým koncem, jaký si lze představit, je věc druhá. (1/5)
annihilation
  30. 3. 2012, 11:22
Veronika se rozhodne zemřít, jenže její pokus o sebevraždu nevyjde. Ocitá se v sanatoriu pro duševně choré, kde poznává zajímavé lidi a jejich příběhy se propletou s jejím osudem. Veronika si svým nezdařilým pokusem poškodila srdce a zbývá jí jen několik dní života. Ty se rozhodne žít naplno a konečně dát svému životu smysl.
Motiv knihy je vlastně celkem depresivní, ale v podání Paula Coelho získává spoustu světlých myšlenek. Dává lidem pocítit, že by neměli popírat svou přirozenou osobnost…

Ukázka:

Někteří lidé v úsilí vytvořit si svět, kam by nemohla proniknout žádná hrozba zvenčí, příliš zesílí svou obranu proti vnějšku – proti cizím osobám, novým místům, odlišným zkušenostem – a nitro nechají nechráněné. Od té doby začne Hořkost působit nenapravitelné škody.
Hlavním cílem Hořkosti (Vitriolu, podle dr. Igora) je vůle. Lidé postižení touto chorobou si postupně přestávají cokoli přát a za několik let už nedokážou vyjít ze svého světa – protože obrovské rezervy energie promrhali na stavbu vysokých hradeb, aby realita byla taková, jakou ji chtějí mít.
Současně s tím, jak se vyhýbají vnějším střetům, omezují svůj vnitřní růst. Dál chodí do práce, dívají se na televizi, stěžují si na dopravu a mají děti, ale to všechno probíhá samovolně a bez nějakých silných vnitřních emocí – protože koneckonců vše je „pod kontrolou“.
Velkým problémem otravy Hořkostí je, že také vášně – nenávist, láska, zoufalství, nadšení, zvědavost – se přestávají projevovat. Po nějaké době už zahořklá osoba vůbec po ničem netouží. Nechce se jí žít, ani umřít, v tom je ten problém.

(Paulo Coelho – Veronika se rozhodla zemřít, vydalo nakladatelství Argo, 2000)
ribička
  2. 9. 2010, 16:04
Mám Alchymistu moc ráda, ale podle mě je Veronika se rozhodla zemřít ještě lepší. Pokud nemáte Coelho styl rádi, tak se koukněte na film, který je výborně a zpracovaný.
VenDulin85
  14. 2. 2014, 12:20
Pro mě poněkud odklon od klasického Coelha (Alchymista, Ďábel a slečna Chantal), kdy mi při čtení bylo i docela špatně a kacířsky jsem chvilku uvažovala, že bych třeba Veroniku ani nemusela dočíst.. Nakonec jsem ráda, že jsem ji dočetla (ono taky co jiného v čekárně u zubaře dělat), příběh za to stál, byť byl dost mrazivý a jeden si zase odnese zepár myšlenek.
Ailees
  25. 7. 2012, 14:43
Složitě psaných knih o ještě složitějších problémech lze na policích knihoven najít dost a dost - Coelho je jedinečný tím, že dokáže krásně psát o naprosto jednoduchých věcech. A co je jednoduššího, než umět se radovat ze života? I když pravdou je, že všichni o tom mluví a málokdo se tím řídí - a právě proto stojí za to si Veroniku přečíst. Podle mě je to zdařilejší počin než Alchymista, který je až moc spirituální. Takže jednoznačně 5* a palec nahoru :) A pro každého spousty naplno prožitých dnů...
MargarethMatthews
  29. 11. 2011, 21:12
Kniha, ve které jsem se našla, absolutně si mne získala a zařadila se mezi mé top. Veronika patří jistě mezi nejlepší knihy tohoto spisovatele a je škoda, že je opomíjena díky Alchymistovi.
navabaca
  22. 7. 2016, 17:47
Naivní úvod, ale po něm už příjemné a poutavé čtení. Od začátku je sice jasné, jak kniha skončí, to ale nevadí. Vždy je totiž důležitější cesta, kterou ujdeme, než samotný cíl. A Veronika je toho důkazem. Coelho se nám snaží velice otevřeně vysvětlit, že se nesmíme bát být sami sebou. Takových knih je ovšem hodně a Veronika mezi nimi nijak nevyčnívá. Nechybí zde náboženská demagogie nebo mikro příběhy, jejichž pointa nás má uchvátit i poučit, ale které jsou také snadno předvídatelné.
jitmik
  10. 2. 2013, 20:59
Mám ráda knihy, kdy člověk při čtení najednou na chvilku zvedne oči a zamyslí se nad tím, co právě četl, vztáhne některé věci na sebe, přemýšlí, jak by reagoval on. U této knihy jsem toto dělala xkrát. Nadchnul mě příběh, byť jednoduchý s odhadnutelným koncem, ale se strašně hlubokými myšlenkami. Dávám 5*
calamity-jane
  28. 12. 2013, 18:27
Teda, podle toho, jak všichni o této knížce mluví, tak jsem čekala, že to bude bomba, ale je to (aspon z mého pohledu) průměrná kniha. Závěr zajímavý, optimistický, ale už jsem to jistou dobu tušila, nevím jak mne to napadlo. Ale určitě ta kniha do sebe něco má :)
DanielOsbourne
  22. 3. 2013, 19:23
Po shlédnutí filmu jsem věděl, že si tuhle knihu prostě musím přečíst. Nakonec se ukázalo, že film je lepší než-li kniha, což se většinou nestává. Tohle se panu Coelhovi nepovedlo.
Radka Pařízková
  11. 12. 2015, 22:03
Nádherná kniha, která mi dala vše, co jsem zrovna potřebovala a co jsem od ní požadovala. Připoměla mi dávnou skutečnost o bytí Tady a Teď a darovala mi nádherný šťastný konec, v který jsem doufala. Vrátila se mi opět naděje, kterou jsem dřívě získala díky Velkému Gatsbymu, ale tato kniha byla mnohem lépe zpracovaná, mnohem více dokonalejší, mnohem více bližší. Tedy aspoň ke mně. Ve velkém Gatsbym je ta naděje spíše naivní, tady je reálná. A ta reálná se mi líbí mnohem více.m Kór ve zpracování od Paula Coelho.
Karliiina
  10. 1. 2015, 18:47
Čekala jsem něco víc, možná něco více hlubokomyslného a psychologické, místo toho jsem se dozvěděla jen o hrdince s absolutně nezajímavým charakterem.
Tardis
  12. 12. 2014, 19:23
Na Coelha je to dost dobré. Pořád příliš málo opravdové filosofie, hodně šarlatánských nesmyslů, ale dobrá pointa i styl vyprávění.
Henkie
  20. 11. 2013, 22:16
Cetla jsem dvakrat, pokazde v listopadu.
Listopad je proste obdobi Veroniky. Tentokrat jsem ji vnimala jinym zpusobem. Uvedomovala jsem si vic tu nadeji, ktera vyvrcholi na konci knihy. Uz zase mi Veronika pomohla, i kdyz pokazde jinak.
Weetr
  11. 11. 2012, 19:57
Podivuji se průměrnému nebo vůbec nízkému hodnocení zde. Přijde mi, že Coelho udeřil hřebíkem na hlavičku, když napsal toto krátké, avšak významné dílo. Nejenže je to ohromně čtivé, ale i velmi zajímavé. Proniknutí do lidské psychiky. A tam se rozhlížet a říkat si, jakým směrem Veronika půjde. A světe div se, Veronika se rozhodne zase žít. A nic jí v tom nebrání, ani fakt, že by mohla v příštích dnech zemřít. Závěr byl pro mě nečekaný, o to více mě utvrdil v tom, že je to bravurní knížka, bravurně napsaná.
Bookworm
  25. 9. 2012, 22:13
Coeleho si zvolil námět více než zajímavý. Smrt, která byla vždy díky své nedeterminovanosti pro lidi něčím mystickým, dostává v románu přesné obrysy. A v momentě, kdy smrt její nevyzpytatelnosti zbavíme, dopadne na lidskou mysl obrovitou silou a donutí člověka přehodnotit svoji dosavadní existenci ...... zkrátka slovy klasika: Lidé žijí tak, jako by nikdy neměli zemřít, a poté zemřou aniž by kdykoli žili..
Snad jen si neodpustím drobný povzdech, že Paulo mohl z této myšlenky a této knihy dostat ještě mnohem více...
karkulin1982
  13. 12. 2013, 22:12
Po Alchymistovi, který mě až tak neoslovil, byla tohle moje druhá, a zatím poslední, kniha od autora. Oproti Alchymistovi mě naprosto nadchla a přiměla hodně k přemýšlení nad tím, co a kdo je "normální" a jak dnešní normy ve společnosti fungují. Dodnes na některé pasáře vzpomínám a určitě se ke knížce vrátím.
twiGGy88
  29. 9. 2013, 20:43
Viděla jsem pouze film a ten mě tedy nenadchl. Pokud toto má být the best of Mr. Coelho, pak děkuji nechci. Hodnotit knihu na základě filmu nebudu, ovšem číst ji také nemám v plánu.
Lenitschka
  18. 4. 2011, 10:19
Po knížce jsem sáhla v jedné velmi depresivní chvilce a morbidně jsem se v příběhu vyžívala. Happy end mě zklamal, špatný konec příběhu může být také někdy přínosný. :o)

Na Coelha nejsem schopná si udělat názor, některá díla se mi líbí, některá ne. Občas mě nějakou myšlenkou nutí k přemýšlení, někdy mi jeho filosofování vyloženě pije krev :-)
Trina1
  11. 1. 2011, 16:02
Samotnou mě překvapilo, jak mě knížka chytla. Moje první kniha od Coelha byl Alchymista, který mě zklamal a nebavil. Oproti tomu Veroniku jsem přečetla jedním dechem, je tam spousta věcí k zamyšlení.
we.ri
  4. 12. 2012, 20:08
Byla to moje první Coelhovina. Nadchla mě, a chtěla jsem víc a víc a víc. U některých jsem byla zklamaná, že jsem se do nich pustila v nevhodnou dobu, u jiných zase že skončily. Přesto jeden z mých velmi oblíbených autorů.
gofis
  11. 11. 2011, 15:10
Druhý díl z trilogie A dne sedmého… Coelho se snaží ukázat, jakou cenu má život. Někdy si ho nevážíme, nadáváme na něho, nudíme se…co bychom dělali, kdybychom měli jen pět dnů, jako Veronika?
hasickat
  15. 8. 2011, 16:54
Knížka je poměrně depresivní....alespoň na mě tak působila, ale vůbec mi to nevadilo. Velmi ráda jsem ji četla v pubertě a i nyní se k ní vracím. Člověk po přečtení zjistí, že je spousta důležitějších věci než ty, které právě řeší.
Kristýna de Brno
  5. 5. 2016, 14:58
Zvláštní kniha. Musím říct, že mi dala mnohem víc, než zprofanovaný Alchymista. Možná je to ale tím, že téma "Veroniky" je mi osobně mnohem bližší.
"Veronika" patří mezi knihy, o kterých vím, že se k nim budu časem vracet, a nikdy neodejdu zklamaná. Zápletka mi sice byla jasná prakticky od začátku (a po celou domu jsem si moc přála, abych se mýlila, a kniha skončila jinak, pro mě nečekaně), ale to nic nemění na tom, že je plná zajímavých myšlenek, které mě nutily knihu v průběhu čtení odkládat a přemýšlet nad nimi. Coelhovy knihy totiž nejsou jen o příběhu, a kdo by je četl jen kvůli zápletce, o moc by se připravil.
cmax
  19. 2. 2015, 15:12
Žádný hlubší rozměr jsem v tom neobjevil, je to psané jednoduchým jazykem a veškerá struktura je omezena na hlavní dějovou linku plus pár jasně vymezených odboček do minulosti vedlejších postav. Ale možná právě proto je to řemeslně čistá práce - rychle se čte, skvěle se prodává, průměrně náročnému čtenáři se to musí líbit. Inspirace pro každého, kdo touží napsat bestseller. A ona to není prdel vyplodit text, co připadá srozumitelný a zároveň zajímavý široké veřejnosti.
cachanell
  4. 12. 2014, 20:30
Knížku jsem četla, když jsem se dozvěděla, že jsem vážně nemocná. Pro mě krásné milé dílko, s pár myšlenkami pro zapamatování a se sílou začít se prát a nic nevzdávat. Pro mě tedy díky situaci určitě oblíbené a v pravou chvíli.
katheriin
  28. 2. 2014, 12:19
Tak zatím je toto to nejlepší, co jsem od něj četla! A vůbec to nebylo nudné. Naopak mě to fakt strhlo.
Luciiies
  2. 1. 2012, 21:42
kniha pro zamyšlení nad svým životem:)..jak je vše stejné a nudné, někdo něchce umřít protože má problémy, ale protože je nemá! Proč je nemá? Protože je nechce/nemůže mít?..Co je to šílenství? Neschopnost sdělit své myšlenky, protože nám nikdo nerozumí...proč Bůh zasadil strom, když se z něj nesmělo nic utrhnout?...Blázinec a šokové terapie odpudivé či příjemné? Opravdu zajímavá kniha! Konec mě trochu zklamal...taky jsem ho čekala jinak.
marmeli
  13. 3. 2011, 18:38
Jak vidím, tak tato knížka vyvolává vcelku rozporuplné reakce. Já se přídávám do klubu obdivovatelů. Prvně jsem viděla film a až poté přečetla knihu. Obojí mi přijde skvělé, ale každé jiným způsobem. Je to mé první dílo právě od Coelha, tak nemohu říci, jaký to je autor, ale jeho styl psaní se mi - teda aspoň zatím u Veroniky - líbí. Již předem jsem počítala s tím, co se stane... a proto mě právě překvapil konec. Filozofické moudra se mi naopak líbí, asi to není styl pro každého, ale své příznivce si jistě najde. A nač se pozastavovat nad tím, že to je téma, které již někdo sepsal? Lidstvo píše knihy už pár stovek let, tak je jasné, že vymyslet něco nového, co tu ještě nebylo, je vcelku obtížné. Navíc byla příjemné délky, což je podle mého plus. Pro mě je to jednoduše knížka, která má své kouzlo :)
Morloth
  26. 4. 2010, 13:17
Po přečtení této knihy mi konečně došlo, že pan Coelho není spisovatel, ale kazatel. Více netřeba. Nepatřím k těm, jež by filosofování nad prázdnem zaujalo. Ale samotné tajemno často stačí jako artikl k úspěchu.
Benka
  15. 3. 2016, 0:11
Dalsi Coelhovska knizka, kdy se hlavni myslenka odkryje v cele siri az ve finale pribehu, a clovek na ni jen tak nezapomene. Stoji za to.
happyness
  10. 1. 2015, 19:13
Easy peasy lemon squeezy. ... No a co.
I přes přitěžující (film viděn dřív) okolnost - za mě dobré.
Klarisa
  3. 2. 2013, 16:34
Ze začátku mi ta kniha přišla trošku nudná. Poté, co jsem se dostala za půlku, jsem si uvědomila, že vlastně není tak špatná. Konec mě příjemně překvapil, dávám 3 hvězdy.
skranak
  21. 11. 2012, 20:39
Opět souhlas s ForFredomem. Jen dodám, že konec se dal naprosto odhadnout, knihu jako by psala pubertální holka. Kniha neurazí ale ani nenadchne.
Janicza
  9. 8. 2012, 9:43
Řekla bych, že je to pro mě (alespoň prozatím) nejlepší Coelhova kniha, kterou jsem četla. S napětím jsem čekala jak kniha na konec skončí a byla jsem překvapena.
eormis
  10. 8. 2011, 18:57
Fascinující inspirativní, nejlepší autorova kniha. Název je sice trošku děsivý, ale obsah nikoliv. Po přečtení se dostaví neovladatelná chuť žít a radost ze života.
Lomeril
  2. 6. 2010, 15:10
Já se přiznám, že nevím. Se spoustou myšlenek určitě souhlasím, Veroniku považuji za to nejlepší, co jsem od Coelha četla, ale... Ale proč z toho mám pořád ty rozporuplné pocity? Proč mám pořád dojem, že hlavní myšlence chybí opozice, nějaká protiváha, důvod, proč tak ještě všichni nežijeme?
mudlee
  10. 2. 2015, 7:58
Zanechala ve mě velký dojem. Kniha která se dá číst hned několikrát.
Nejpovedenější dílo Coellha, které už nepřekoná žádná jeho kniha kterou napsal.
Pets
  3. 9. 2013, 13:21
"Lidé nás budou považovat za šťastný pár, a nikdo nebude tušit, kolik samoty, hořkosti a odříkání se skrývá za zdáním štěstí."
Knížka je docela zajímavá, Coelho jako obvykle povzbuzuje chuť žít, čehož si cením po všech těch depresivních knihách, co jsem přečetla :) Zmiňované filosofování autora mi nevadilo, spíš se mi nezamlouvalo to, že v jeho podání je schizofrenik obyčejný člověk s výrazně uměleckými sklony - i když takto by to bylo super. Na jedno přečtení určitě zajímavé, ale víckrát už se ke knížce nejspíš nevrátím.
Mashinca
  22. 7. 2013, 9:26
Kniha mi pomohla nahlédnout do, pro mě, vzdáleného světa. Velice mě nadchly příběhy lidí, kteří se do tohoto světa dostali - jak je ta lidská psychika nevyspitetná. Kniha mě donutila přemýšlet sama nad sebou a kladla jsem si při ní otázky typu: Opravdu žiju svůj živto na plno? A konec? Není co dodat - bravůrní!
Aileen7
  29. 5. 2013, 20:32
Nevím ,ale kniha mě nijak zvlášť nenadchla. Jak už zde bylo zmíněno, příliš mi vadilo filosofování autora. Uznávám, že mi také celkový dojem s největší pravděpodobností zkazil i film, který se mi líbil, ale jež jsem shlédla před přečtením knihy a tudíž jsem se připravila o moment překvapení na konci knihy.