Simion Výtažník

Simion Výtažník Originální název: Simion liftnicul

Dybbuk - 2006
ISBN: 80-86862-20-8

Dybbuk (2006) 80-86862-20-8 294

Živelný vypravěč Petru Cimpoeşu vnáší svým Simionem Výtažníkem do rumunské prózy posledních desetiletí, silně poznamenané postmodernistickým pokusnictvím, výrazně svěží tón. Přechodné období po „velkém třesku“ v prosinci 1989 je v románu vnímáno jako jeden obrovský očistec, v kterém se mísí vznešené s nízkým, směšné s tragickým, nevinnost s vinou. S autorem pronikáme do uzavřeného světa jednoho panelového domu v moldavském městě Bacău, jehož obyvatelé tvoří hutný vzorek rumunské společnosti po pádu ceauşescovské diktatury. Na klopotné cestě k demokracii s sebou při hledání vlastní identity vláčejí těžké břemeno verbálních klišé a vyprázdněných rituálů, osvojených v minulosti. Neutuchající pochyby a společenskou nejistotu se snaží rozptýlit jeden z obyvatel domu, stařík Simion, který se na dva týdny jako někdejší poustevníci do pouště uchýlí do domovního výtahu a odtamtud začne volat po nápravě mravů… (Založil/a: dick.laurent)

#satira
Petru Cimpoeşu Petru Cimpoeşu
*20.01.1952

spujice
  11. 4. 2013, 14:33
Z knihy, tedy z postav a postaviček, dějových linek a point jsem byla nadšená. Nejedná se o nějaké třeskutě humorné a veselé čtení. Kniha často nutí k zamyšlení. Hlavní hrdina je pozoruhodný a svérázný obyvatel jednoho panelového domu v Rumunsku. Kniha mě dokázala vtáhnout a umožnila m představit si život obyvatel v rumunském městečku, kterým rok 1989 poněkud zkomplikoval existenci.