Europeana

Europeana Originální název: Europeana

Paseka - 2006
ISBN: 80-7185-786-6

Paseka (2006) 80-7185-786-6 101

Kniha zvítězila ve vánoční anketě Lidových novin o nejzajímavější knihu roku 2001 a byla nominována na cenu Magnesia Litera 2001 za beletrii. (Založil/a: dick.laurent)

Ronnie
  1. 12. 2016, 15:53
Ouředníkův styl psaní mi příliš nesedí. Zdá se mi to chaotické - jak přechází z jedné myšlenky na druhou pomocí asociací. Oceňuji ale, že se jedná o něco netradičního a věřím, že čtenáře, který se jinak dějinami příliš nezabývá, může tato úzounká knížečka nadchnout.
Jinak, souhlasím s tím, co o díle napsal v doslovu Vlastimil Hárl - že Ouředníkovi šlo o zachycení překotnosti 20. století (to se mu, myslím, díky asociacím podařilo na jedničku) a že "to, co dělá Ouředníkovy knihy jedinečné, je nejen jeho záliba v experimentálních formách, které mu poskytují nové úhly pohledu, ale také lehkost, s níž žongluje s jazykem doby, a způsob, jakým dokáže vyhmátnout podstatu společnosti a jejích ustálených diskursů falešně naivním, odtažitým, jen vzdáleně ironickým tonem - kde vlastně u Ouředníka začíná ironie?"
Martin_cz
  26. 7. 2016, 23:09
Výborná kniha, která jasně ač nahodile a trefně popisuje minulé století. Krátká a úderná. Překvapující až strhující. Jen mi veškerá ta zmíněná fakta kazila skutečnost, že některé popsané věci, tedy minipříběhy, se možná vlastně nestaly a jsou jen vymyšleny. Nevím, či tomu tak skutečně je, internet mluví jen o jejich neověřitelnosti a pokud tedy jsou smyšlené, vyvolává ve mě nedůvěru i zbytek. Ač kniha poukazuje na alarmující historické události, nelze pak rozeznat jasnou hranici, co je realita a co fikce.
zelvicka
  21. 6. 2010, 16:43
Hodně zajímavě napsaná knížka, kdy odstavec začíná historií žvýkaček ve 20. století a přes asociace se náhle dočítáte o atomové bombě.
Udělá trošku průvan v dějepisných znalostech...
niknikita
  14. 12. 2015, 12:25
Velice solidní sonda do dvacátého století v nevšedním podání Patrika Ouředníka mne opravdu bavila. Těším se, že si přečtu jeho další knihy.
sihoň
  7. 5. 2013, 1:28
Ouředník mě vodil od jednoho k druhému, zase zpátky a pak někam úplně jinam. A já se nechal. Jeho styl mi prostě sedí.
Arti.fex
  31. 10. 2012, 14:12
Kniha je velice čtivá a v českém literárním prostředí současnosti dosti originální. Vypravěč působí naivně a zároveň nad míru inteligentně. Může si tak dovolil naservírovat čtenáři naprosto jakoukoliv věc. Avšak autorovi ke konci docházejí nápady a často pasáže opakuje, i když si myslím, že tak dělá naprosto vědomě a úmyslně.
creTin
  10. 2. 2011, 15:26
Ohlednutí za uplynulým stoletím prizmatem prototypu člověka dnešní doby. Nespojité odstavce skáčou od jednoho k druhému, zmiňované do sebe naráží a někde vzadu se tomu všemu směje Ouředník.
dick.laurent
  24. 5. 2010, 21:44
Ouředníkův text, pohybující se na pomezí beletrie a esejistiky a napsaný v mystifikátorsky naivním tónu, je provokativním pokusem, jak v jednolitém tvaru jakési bizarní kroniky válek, vraždění, myšlenkových proudů a vynálezů ztvárnit pomocí asambláže fiktivních epizod, dokumentárních prvků, historických dat, úvah a parafrází svět dvacátého století, nejvražednějšího století lidských dějin. Kniha zvítězila ve vánoční anketě Lidových novin o nejzajímavější knihu roku 2001 a byla nominována na cenu Magnesia Litera 2001 za beletrii.