Originální název: Bhagavadgítá

PRAGMA - 1999
ISBN: 80-7205-659-X

PRAGMA (1999) 80-7205-659-X 179
Odeon (1976) 204

Bhagavadgíta (v dévanágarí: भगवद् गीता ), v českém překladu "Píseň Vznešeného", je jednou z nejvýznamnějších posvátných knih hinduismu. Její autoritu přijímají všechny hlavní hinduistické filosofické školy, nazývané také daršany. Je součástí rozsáhlého staroindického eposu Mahábhárata (kapitoly 25-42 knihy Bhíšmaparvan).
Mahábhárata vznikala postupným přidáváním a rozšiřováním v letech 800 až 400 př. n. l. a Bhagavadgíta byla pravděpodobně dokončena v období kolem roku 200 př. n. l Je rozdělena na 18 zpěvů (kapitol) a dohromady má 700 veršů. Podle tradice je nedílnou součástí Mahábháraty, jejíž děj se odehrává přibližně v letech 3200-3100 př. n. l.
zdroj : wikipedia.org

Jako oba veleeposy Mahábhárata a Rámájana, tak i Bhagavadgíta přecházela z pokolení na pokolení jen ústním podáním. Je pravděpodobné, že nejstarší písemný záznam Bhagavadgíty vznikl asi sto let před naším letopočtem.
Překlad Rudolfa Janíčka.
Nakladatelství Jaroslav Jiránek Železný Brod (Založil/a: nightlybird)

Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

vladislaus
  14. 11. 2011, 16:20
Nejprve jsem četl bibli, můj komentář o ní si můžete najít. Bhagavadgíta to je ale jiná kvalita. Stojí za pečlivé čtení a zamyšlení.
Al-Borak
  3. 9. 2013, 19:08
K tomuto dílu asi není moc co dodávat. Řekl bych to asi tak, že při čtení Bhagavadgíty máte pocit, jakoby na vás dýchla opravdová moudrost, která tak nějak způsobuje, že všechny dílky skládanky zapadají a dávají skutečný smysl. Jsem velmi rád, že jsem se rozhodl Bhagavadgítu přečíst.
RockWagram
  23. 5. 2013, 19:28
Jean-Paul Sartre řekl, že lidé už objevili vše mimo to, jak mají žít. A měl pravdu. Neustále si vymýšlíme nové pravidla, nové zákony, nové zákazy a věříme tomu, že budou fungovat. Ve finále je člověk ale jen zmatený a rozhořčený ze všech těch vyjetých kolejí a omezení. Přitom nám ten recept ,,jak na to'' už tisíce let leží přímo pod nosem. Ať už je to Bhagavadgíta, Tao Te Ting, nebo Dhammapadam a jiné. Odpověď je vždy tak prostá....
cmax
  3. 2. 2013, 0:33
Hinduismus je mi jako Evropanovi ze všech světových náboženství nejvzdálenější. Přesto mi žádná jiná kniha nepřinesla v životě víc opory, než právě Gíta. Snad proto, že to není holá snůška přirovnání a symbolů, ale má to v sobě něco reálného, smířlivého s životním údělem, něco nepopsatelného, ale mně podvědomě blízkého. Myslím, že citace Gándhího od nightlybird můj vztah ke Gítě vystihuje velice dobře.
adaren
  26. 1. 2011, 21:24
Číst, číst a číst, přemýšlet, ... a zase číst. Není to dílo k přečtení, ale k pročítání (jako Bible). Je to malá knížečka, kterou mám už dlouho. Někdy si v ní čtu po večerech i dva týdny v kuse, a pak se k ní zase vrátím třeba až za půl roku, za rok. A pokaždé v ní najdu něco co mě osloví.
nightlybird
  24. 5. 2010, 23:15
Tato kniha se nedá komentovat, musí se číst. Snad jen vyznání Mahátmá Gándího :"Nalézám v Bhagavadgítě útěchu, kterou postrádám i v kázáních na hoře.Když mi nespokojenost zírá v tvář a když ve své samotě nevidím ani paprsk světla, utíkám se k Bhagavadgítě. Nalézám verš tu a verš tam a počínám se usmívat uprostřed neštěstí, která mne přemáhají."