Originální název: Die Füchse im Weinberg

Mladá fronta (2007) 978-80-204-1507-3 701
Odeon (1980) 701
Odeon (1973) 733
Československý spisovatel (1954) 652

Román, pojednávající o situaci v předrevoluční Paříži, ale především o boji za svobodu, je plný humanistických myšlenek a ideálů, odsuzujících ve svém druhém plánu fašismus, nacismus a veškerou totalitu jako takovou. Lišky na vinici napsal Lion Feuchtwanger v letech 19471948. Téma z doby před Velkou francouzskou revolucí je u něj stejně jako i v jiných románech aktualizované. Název románu, inspirovaný biblickým motivem lišek pustošících vinici Páně, reflektuje právě nesvobodu, která ubíjí člověka a jeho možnosti. Proto proti sobě stojí Francie Ludvíka XVI. reprezentovaná svým panovníkem a nesvobodným zřízením a nová mladá svobodná Amerika reprezentovaná Benjaminem Franklinem. (Založil/a: anetbud)

Magyana
  20. 5. 2013, 13:22
Tuhle knihu jsem četla na střední z donucení, měla jsem na ni jen týden a musela jsem zplodit referát. Celkově špatná konstelace pro ocenění tak obsáhlého románu. Nečetlo se mi to vůbec lehce. Na druhou stranu několik zajímavých pasáží si pamatuji dodnes.
Možná by stálo za to přečíst si ji znovu, ale ten hořký osten nepříjemných vzpomínek mi to zatím vymlouvá.
Ghoulman
  10. 7. 2010, 22:22
Osobně tento román považuji za ještě lepší než Bláznovu moudrost. Samozřejmě se jedná o rozsáhlý a víceméně ne úplně snadný román, ale za dlouhých večerů, kdy nemáte k dispozici počítač (jako já jednou v dvoutýdenním rozmezí) se Vám celkem hodí...
MsAndy
  27. 9. 2016, 19:00
Opět jedna z velmi kvalitních Feuchtwangerových knih, která nás nechává nahlédnout do víru Francie 18. století. Tato kvalitní četba byla velmi poutavá a určitě nám pomáhá poznat některé významné osobnosti té doby. Vřele doporučuji k přečtení!
LordBartimaeus
  23. 9. 2014, 16:32
Obecně musím autorovi vyslovit hluboký obdiv - určitě nebylo jednoduché napsat tak komplexní a ucelené dílo. Velmi těžko se zde rozlišuje kladná a záporná postava - na každého je nahlíženo z mnoha úhlů a nikdo není ušetřen dobrému ani špatnému. Malou výtku mám pouze k častému opakování mnoha vět a myšlenek. Jinak ovšem doporučuji přečíst tento kousek, jak z pohledu beletristického, tak i historického!
Sylvie
  29. 1. 2013, 21:12
Je to kniha, která se nečte úplě lehce. Velmi dobře je v ní vykreslena doba před francouzskou revolucí, ale místy jsem se celkem nudila a v románu se i ztrácela.