Originální název: Kámen a bolest

Nakladatelství Lidové noviny (2002) 80-7106-544-7 796
Vyšehrad (1977)
Československý spisovatel (1970)
Vyšehrad (1942)

Svým posledním dílem, románem Kámen a bolest, vytvořil někdejší člen Devětsilu jedno z vrcholných děl české historické prózy. Líčí v něm osudy velikána renesančního umění Michelangela Buonarottiho a zároveň podává monumentální a mnohostranný obraz dramatických střetů epochy, která se např. v postavě fanatického kazatele Savonaroly láme od smyslného pozemšťanství renesance k mystickému vytržení baroka. "Kámen a bolest je jedním z vrcholů moderní české prózy, je plodem vyzrálé umělecké kultury, dílem, v němž se výrazové prostředky různých druhů umění — literatury, hudby, malířství, sochařství i architektury — navzájem prostupují a ovlivňují," píše v závěrečném komentáři literární historik Blahoslav Dokoupil. (Založil/a: anetbud)

Karel Schulz Karel Schulz
*06.05.1899 - †27.02.1943

Ariko
  12. 9. 2014, 23:43
Těšila jsem se na knihu o Michelangelovi, ale na můj vkus byla velmi poetická. Nejsem moc básnický typ a popravdě zde mi přišel celý román jako báseň v proze. Neubírá to nic na kvalitě Michelangelova života a tvorby, ale na plynulosti čtení mi to vzalo dost.
CarolineS
  9. 10. 2012, 19:30
Úžasně čtivá kniha, která velice realisticky a podrobně seznamuje čtenáře s Florencií za dob renesance a vystupují v ní takoví velikáni jako Michelangelo(hlavní postava), Leonardo Da Vinci, či jeden z nejvzdělanějších lidí své doby Lorenzo Magnifico. Nejlépe popsán tu byl fanatický kazatel Savonarola, který mě začal štvát hned po svém nástupu na "scénu". Není ale jedinou plastickou postavou, Karel Schulz oplýval nadáním skutečně mistrně popsat své hrdiny i nehrdiny. I když má kniha 800 stran, rozhodně je hodně čtivá. Škoda jen, že tohle dílo zůstalo nedokončeno, takže se žádného rozuzlení bohužel nedočkáme...
Aiobheann
  19. 11. 2012, 12:07
"Kámen má srdce, a ono volá a zpívá. V kameni, je život, který se prodírá ven na světlo, který se propaluje v tvarech a tónech, chce býti slyšen a viděn, život kamene... Někdy se dere z něho tak prudký řev bolesti, že slyšen, srazil by k zemi zástupy, a jindy je to píseň něhy a domova, vzdušný a vznášející se obrys, dlouhý vlnící se vlas, křídlo a palma; tisíce tvarů je zakleto v tomto kameni, tisíce životů čeká pod jeho zraňujícím povrchem. Je třeba rány kladivem, aby se rozezvučely tyto zkamenělé nervy, je třeba rány, která by se prosekla v trýznivém úsilí až k rytmickému srdci hmoty a dala jí bolestnou řeč, břemeno lidského zoufalství a krásu lásky..."
Čtec
  21. 7. 2013, 23:10
Určitě ne každému se musí líbit Schulzův expresivní sloh, ten poměrně exaltovaný způsob psaní, ale já si ho už od první stránky moc užíval. Úplně magicky mne vtáhl do děje a pak jsem těch osm set stran přečetl jedním dechem. Myslím, že ke knize, která popisuje středověk, se docela dobře hodí.
Potulný mnich
  4. 5. 2016, 8:44
Kniha nás zavede do válek zmítané Itálie, kde se v té době pohybuje významný sochař, architekt a malíř Michelangelo Buonarroti. Autor nám bude pomalu odhalovat jeho životní pouť, díla i tajemství a démony, ze kterými se tento sochař musel ve svém životě potýkat. Za mě 5 hvězd.
Mivla
  19. 10. 2012, 23:28
Mohl bych opsat to, co tu již uvedla CarolineS. Nelze nesouhlasit. Kámen a bolest je jedním z největších románů věnovaných umění a vlastně si nezadá ani s ostatními žánry. A jen opakuji, škoda, že toto veledílo nebylo dokončeno. Byli jsme tak připraveni o spoustu krásných momentů.
elenče
  21. 1. 2012, 20:32
Bohužel jen první část nedokončené trilogie. Italská renesance s jedy a politickými intrikami i zachycení Michelangelova vnitřního tvůrčího procesu. Rozpory jedné doby i jednotlivce, který sám znetvořený, vytváří krásu.