Originální název: The Moonstone

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1993) 80-205-0327-7 306
Odeon (1973) 469
Práce (1963) 333
Práce (1957) 293

Detektivní román anglického klasika líčí osudy lidí, kteří přišli do styku s velkým žlutým diamantem, uloupeným s čela indického bůžka, zosobňujícího měsíc. Dramatické momenty jsou protkány známým anglickým suchým humorem, parodujícím společenskou přetvářku a mravy hrabivých kolonisátorů. (Založil/a: Marie.v)

Wilkie Collins Wilkie Collins
*08.01.1824 - †23.09.1889

jehlaspichlas
  11. 2. 2012, 18:30
Měsíční kámen. Klasický detektivní román 2. pol. 19. století. Kriminální román je kombinací tajemna, humoru a logické dedukce. Autor vychází z vědeckých
zdrojů, které byly v jeho době dostupny. Aby příběh měl i své odlehčení a nezanechával
čtenáře napnutého až do konce, Měsíční kámen zjednodušuje postavička starého Betteredge.
Některé pasáže (aby čtenáře zavedly do skryté uličky) zbytečně využívání analyzačních
popisných prostředků, které román zpomalují a v závěru někdy i člověka deprimují
nevýznamné dialogy, které s příběhem absolutně nesouvisí a jsou tam (z našeho současného
pohledu) stylisticky zbytečné. Na dobu 19. století však soudím, že měl román úspěch.
(Nehledě na to, že spousta spisovatelů, obzvlášť F. M. Dostojevskiji se vyžívali v analýze a podrobných detailních popisech místností a stavů člověka, ale jinak na nic
originálního nepřišli až s příchodem Julesa Vernea...) Nejvíce mne uchvátila scéna
pana Blake, když tu noc nebyl při smyslech (při odcizení diamantu). Můj první podnět
byl, neboť se o tom autor zmínil, že byl pod vlivem Indů v hypnotickém stavu. Nejvíc
mne však překvapilo, že byl proti své vůli omámen dávkou opia obsaženém v alkoholu,
ačkoliv mne nepřekvapuje, neboť opium ve své době byl nejznámější opiát. Jinak románu
nemohu nic vytknout. Líbili se mi logické úvahy hlavního seržanta, které již konečně
vedly k vyřešení případu. Každopádně tento příběh doporučují milovníkům detektivních
příběhů. Dá se říci, že některá díla W. Collinse, E. A. Poea jsou základními kameny
pomalu se vyvíjejícího detektivního románu první a začátku 2. pol. 19. st.