Pomsta oceána

Profil knihy je v jiném jazyce

Pomsta oceána

Ikar - 2006
ISBN: 80-551-1118-9

Ikar (2006) 80-551-1118-9 960

Na otvorenom mori zmizne peruánsky rybár. Austrálske pobrežie obliehajú záľahy prudko jedovatých medúz. Veľryby priplávajú ku Kanade s niekoľkotýždňovým meškaním a správajú sa nezvyčajne agresívne. Medzitým nájde tím z ropného vrtu na dne nórskeho mora zvláštne červy s mocnými čeľusťami, ktoré sa zavŕtavajú do morského dna. Biológ Sigur Johanson sa snaží zistiť, či predstavujú hrozbu pre morský priemysel. Johanson tuší, že tieto anomálie nie sú len radom kurióznych náhod: niečo obracia život v mori proti ľudstvu. K podobným záverom prichádza aj Leon Anawak, zaoberajúci sa výskumom života veľrýb, ktorý sa v priebehu jednej noci musí popasovať so zrútením veľrybárskeho turizmu, fanatickými ochrancami životného prostredia a americkým vojskom, ktoré prípad náhle zahalí rúškom tajomstva. Vlády USA a Kanady očividne vedia o hrozbe z oceánu viac - schyľuje sa ku katastrofe, ktorá by mohla ohroziť ďalšiu existenciu ľudskej rasy. No kto alebo čo ju vyvolá? Vedci zisťujú, že človek vie o planéte, ktorú údajne ovláda, menej ako o vesmíre.

Frank Schätzing Frank Schätzing
*1957

kope
  29. 1. 2016, 17:24
Po precitani Limitu som zatuzil aj po Pomste Oceana. Knihu som dlho nemohol zohnat az raz, ked som daval na bazos dajake knihy, tak hrabajuc sa v inzeratoch sa na mna usmiala :) A som za to velmi rad. V porovnani s Limitom je ovela lepsia. Dej je uz od zaciatku zaujimavy a ma dobre nasliapnute. Frank nas cely cas drzi v napeti a v nezodpovedanych otazkach, vsetko postupne graduje az do velkeho akcneho zaveru. Vztahy medzi postavami su pekne vykonstruovane, ale napriek tomu su v knihe zbytocne dialogy, take tliachanie o nicom a bez dovodu. Nastastie je ich velmi malo.

Kniha je urcena pre ludi so zaujom o vedecku fantastiku. Komu sa zdaju " vrazedne homare" detinsky smiesne, ten sa sam uz od zaciatku pripravi o skvely zazitok. Na jeho vlastnu skodu. Frank si pred pisanim knihy evidentne nastudoval dost toho o biologii a oceanografie. Dej je zalozeny na skutocnych a v sucasnosti stale aktualnych temach. Rozuzlenie je sice peknou fantaziou autora, ale cely dej je komplexne zasadeny do sucasnosti.