Divoká je řeka

Lukasík - 1993
ISBN: 80-900303-4-3

Lukasík (1993) 80-900303-4-3 287
Sfinga (1946)

Nebyl to nikdo menší než spisovatel Sinclair Lewis, který prohlásil, když mu odevzdávali Nobelovu cenu: „Tuto cenu by měl dostat Louis Bromfield.“ Lewisovo upozornění nebylo pouze skromným gestem, nýbrž vyjadřovalo pravdivé ocenění Bromfieldova života a díla.

Bromfield napsal mnoho knih, které jsou všečky známé na celém světě. Do každé své práce přinese něco nového. Román Divoká je řeka je tak trochu historický, neboť děj spadá do oné vzrušující doby války Severu proti Jihu. Ale nelekejte se té historie — nejsou to kostýmy a vznešené řeči. Je to rušný život zasazený do rušné doby. Těžké duševní boje hrdinů, skutečné boje mezi Američany na Severu a z Jihu, barvité episody s množstvím plasticky vylíčených postav, vášeň, která se neleká ani zločinu — a na pozadí všeho divoká a současné velebná řeka Mississippi.

Říká se právem, že se u nás často překládají věci, které nestojí za překlad. Tato výtka neplatí na nový Bromfieldův román: svědčí o tom řady překladů do předních světových jazyků. (Založil/a: anetbud)