Originální název: Foundation and Empire

ISBN: 978-80-257-0230-7

Argo (2009) 978-80-257-0230-7 235 Triton (2009) 978-80-7387-344-8
Mladá fronta (2003) 80-204-1026-0 312
AG kult (1991) 80-900081-7-8 230

Druhá kniha série Nadace. Knihy navazují v tomto pořadí: Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k Nadaci a A zrodí se Nadace.

Proroctví Hariho Seldona se naplnilo. Nastal Pád. Kdysi mohutná galaktická Říše se rozpadla; jejím troskám teď vládne poslední císař Kleon II. Nadace však důsledně plní Seldonův původní plán - co nejvíce zkrátit období třiceti tisíc let předpokládaného období temna - a úspěšně překonává další krize. Na scénu však vstupuje činitel, s nímž nepočítal ani geniální psychohistorik: mutant s naprosto nepředvídatelnými biologickými vlastnostmi.

Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.

Ghoulman
  10. 6. 2016, 18:59
Nadace a Říše je sice čtivostí i strukturou jednotlivých příběhů podobná první knize série, tentokrát však Asimov pracuje s většími celky. Zatímco Nadace se skládala z pěti kratších volně provázaných povídek, zde jsou pouze dva příběhy, oba vyprávějící o ambiciózních jedincích při jejich snaze ovládnout vesmír (respektive Nadaci). Prvním je generál Říše, druhým záhadný dobyvatel Mezek. Právě „balada“ o Mezkovi je zatím ze všech příběhů nejdelší, nejpochmurnější, ale i nejpůsobivější. Sám ústřední antagonista je brilantně vymyšlený, tak dobře, že se pro mě stává jedním z nejlepších záporáků sci-fi literatury vůbec. PS: Berte prosím toto (lehce troufalé) prohlášení s rezervou a s ohledem na mé skromné čtenářské zkušenosti v tomto velmi rozsáhlém „žánru“.
HELLBOY-DB
  14. 2. 2012, 17:10
V porovnání s prvním dílem už ne tak perfektní. Hlavně první část „Genarál“ byla taková slabší, opakovala dost z povídek předchozího dílu. Děj nový ale se starou zápletkou (taky se tu čeká jak se přicházející krize sama vyřeší). Co se týká druhé „Mezek“ ta se mi líbila víc a trochu ji pozvedlo i závěrečné rozuzlení. Závěr této povídky mě nutí jít do dalšího dílu. ===80%
mumin
  1. 5. 2016, 22:21
O trochu lepší než první díl trilogie (Nadace). Konečně se objeví ženská postava a děj je méně roztříštěný. Viz můj komentář k Nadaci: http://www.cbdb.cz/kniha-1173-nadace-foundation#86447
brano286
  2. 6. 2014, 19:10
Musím sa prikloniť k názoru, že druhý diel je slabší. Hlavne sa mi zdalo, že autor už veľmi podobnú zápletku použil vo svojej knihe zo série o robotoch ... ovplyvňovanie mysle zapasovolo aj sem, ale po druhý krát už len "70%".
Muminek
  24. 5. 2013, 21:04
Dle mého názoru ještě lepší, než první díl. Sice, jak už píše Hellboy, první část Generál je trošku zdlouhavá, ale bez ní by to nešlo. A závěr druhé části byly úplně.... Až škoující. Pro mne asi největší zvrat, který jsem kdy četl.