Originální název: Mýrin

Moba - 2015
ISBN: 978-80-243-6447-6

Moba (2015) 978-80-243-6447-6 248
Moba (2004) 80-243-1324-3 224

Na počátku to vypadalo jako úplně obyčejná vražda. Ve svém bytě na předměstí Reykjavíku byl nalezen mrtvý starý muž a nikdo se nenamáhal zakrývat stopy či předstírat, že zemřel vlastní rukou. Případem je pověřen komisař Erlendur Sveinson z reykjavícké kriminálky. Mrtvý žil sám a neměl nikoho blízkého, sousedé nevědí nic. Jediným vodítkem tedy zůstává podivný vzkaz - Já jsem ON - nalezený u těla a malá amatérská fotografie dětského hrobu ve věcech nebožtíka. Důležitou informaci o osobnosti oběti poskytne vyšetřovatelům i její počítač, v němž najdou nepřebernou zásobu pornofilmů. Složité pátrání po totožnosti dívenky, která zemřela před třiceti lety, zavede vyšetřovatele na stopu dávných zločinů a odkryje nitky k dalším možným aktérům dramatu, jež začalo před desítkami let a zřejmě právě kulminuje. Vskutku, vražda objevená na prvních stránkách románu není jediná, a než se kriminalisté doberou pravdy, musí osvědčit hodně trpělivosti a invence. Erlendur, jehož osobní život není právě jednoduchý, oplývá obojím a také ví, že role obětí a viníků nemusí být vymezeny jednoznačně.

(mobaknihy.cz) (Založil/a: trevize)

Keatin
  21. 4. 2013, 13:06
Jak jsem se na detektivku těšila, tak jsem byla v důsledku zklamaná. Zápletka dost předvídatelná, bohužel. Nepřehlednost v jménech a když už jsem se jakž takž zorientovala, tak je docela prekérní se vyznat ve jménech, z nichž každé druhé začíná na E. A co mě iritovala úplně nejvíce je to, že si všichni tykají ...dočetla jsem se, že je to islandská zvyklost ...ale než jsem na to přišla, tak jsem si furt lámala hlavu, odkud že se ti lidé znají. Neurazí, ale ani nepřekvapí ...četla jsem tedy už lepší detektivky.
Pend
  17. 10. 2013, 16:43
Druhá kniha s komisařem Erlendurem.
Výborná detektivka, která získala ocenění na nejlepší severskou detektivku roku. A právem.
Samotné vyšetřování je ve srovnání s anglo-americkými detektivkami přímočarejší, o to víc vynikne atmosféra Reykjavíku, která čtenáře provází po celou dobu. Do toho hodně drsný až neutěšený život hlavního hrdiny (problémy jeho dcery Evy Lind). Doporučuji.
Ra-Amon
  7. 7. 2012, 22:21
První kniha od tohoto islandského autora a dát všech 5 hvězdiček. Příjemně mě překvapila. Hned od prvních stran se čtenář ponoří do děje a společně s kriminalisty mapuje kdo by mohl být vrahem. Kniha nepostrádá napětí a celkem moderně psaná. Doporučuji přečíst.